יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במכון לרפואה משפטית באבו כביר מועסקת מומחית אנתרופולוגית אחת, ד"ר ציפי כהנא, היודעת לבדוק שלדים וגופות לצורך קביעת גיל, מין, גובה, מוצא וכו', אבל גם אנשים חיים. כאשר כהנא בחופשה, כפי שקורה בשלושה השבועות האחרונים, משתבשים הליכים משפטיים ועצורים ומסתננים אינם משתחררים מכלאם. הם יושבים ומחכים לבדיקתה של ד"ר כהנא לקביעת גילם. מקרה אחד מרבים כאלה מתנהל בימים אלה בבית משפט לנוער בתל אביב.

בינואר 2012 נעצרו בדרום תל אביב שני אריתריאים, בחשד שעשו בצעירה מעשה מגונה בכוח. לפי החשד, הם גררו אותה לסמטה בלילה מאוחרת. בתום חקירתם ואחרי שלוש הארכות מעצר, הוחלט להגיש נגדם כתב אישום.

בדיון המשפטי הראשון קמו הורי הנאשמים וטענו שהם קטינים ושעליהם להישפט בבית משפט לנוער. ההורים אמרו שהשניים רשומים אמנם במסמכים שהוגשו לבית המשפט כבני 22 ו-21, אבל למעשה הם בני 16 ו-17.

השופט שאל כיצד הם מסבירים את הפער בין הנתונים ובני המשפחה הסבירו שכבר באריתריאה וסודאן נאמר לכל קטין, לומר לרשויות בישראל שגילו גבוה מ-18. מסתננים מגיעים לישראל ללא תיעוד או מסמך מזהה, וגיליהם נרשמים על פי עדותם לפני פקיד משרד הפנים בכלא סהרונים. הסיבה היא רצונם להימנע מכליאה בבית מעצר לקטינים, בידיעה שהמעצר בסהרונים מסתיים בתוך כמה שבועות והם משתחררים.

עו"ד קטי צווטקוב, פרקליטת אחד הנאשמים מטעם הסנגוריה הציבורית, דרשה בדיון המשפט לבצע בדיקה לקביעת את הגיל. הפרקליטות טענה שהנאשמים אומרים שהם קטינים כי הם קיבלו מידע, שהטיפול המשפטי בקטינים קל לאין ערוך מהטיפול בבוגרים, ושעורכי הדין של השניים הם שהעלו את הטענה הזאת כדי לזרוע ספק. גם השופט קבע, כי לפי מראה עיניים הנאשמים אינם קטינים. אבל מרגע שעלתה הדרישה לבדיקת גיל, מחויב בית המשפט לקבלה.

הבדיקה - צילום כף היד של השניים המאפשר קביעת גיל בסטייה של שלוש שנים - נעשתה לפני כחודש ימים. תוצאותיה אינן ידועות.

בתחילת השבוע התקיים דיון נוסף בבית המשפט, כדי לקבוע כיצד יתנהל המשפט - בבית משפט השלום או בבית משפט לנוער. אבל לצדדים התברר כי מי שיכולה לתת את התשובות, ד"ר כהנא מהמכון לרפואה משפטית, נמצאת בטיול פרטי בחו"ל. בהיעדר תשובות, החליט בית המשפט להעביר את התיק לבית משפט לנוער, שכן המדינה חתומה על אמנה בינלאומית, ולפיה אם יש ספק בעניין גילו של חשוד ינהגו כלפיו כקטין. חוק זה נועד לשמור על זכויות מסתננים ופליטים. התביעה, מצדה, ערערה על ההחלטה.

ד"ר כהנא צפויה לחזור לישראל היום. גם אם תתחיל את עבודתה מיד אחרי הנחיתה, תוצאות הבדיקה יגיעו רק בסוף שבוע הבא. בינתיים כלואים שני הנאשמים בתא נפרד בכלא בוגרים, בשל גילם הלא ברור.

במתקן סהרונים מוחזקים היום כמה עשרות מסתננים שצריכים לעבור בדיקה לקביעת גיל ולא ניתן לשחררם. בבתי הכלא האחרים יש עוד כמה עשרות ממתינים. כל זאת, משום שיש רק מומחית אחת היכולה לבצע את הבדיקה.

מהמכון לרפואה משפטית נמסר: "להכשרת אנתרופולוג במכון לרפואה משפטית יש שני ממדים: האקדמי, שמחייב תואר שני, והמעשי, של הכשרה במכון. בימים אלו מכשיר המכון אנתרופולוג מומחה נוסף. הוא בהכשרה מעשית ואם יש מקרה דחוף והפרקליטות תדרוש, ניתן להביאו. המכון גם פועל לקבלת תקן נוסף לאנתרופולוג".

כלא סהרונים. עשרות מוחזקים במתקן מחכים לבדיקות גיל ואינם יכולים להשתחרר צילום: אליהו הרשקוביץ
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ