השוטרים בירושלים חזרו לעכב עוברי אורח ולבצע חיפושים לא חוקיים

היקף תופעת החיפושים הלא חוקיים נחשף ב"הארץ" לפני כשנתיים; התופעה פחתה, אך באחרונה שוב הצטברו דיווחים על עיכובים ללא סיבה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

צעירים וסטודנטים שהתגוררו בשנים האחרונות בשכונת רחביה בירושלים, מכירים היטב את תופעת החיפושים הלא חוקיים. היקפה של התופעה נחשף בסדרת כתבות ב"הארץ" לפני כשנתיים. באותה תקופה נאספו למעלה מ-40 עדויות של צעירים שעוכבו לפחות פעם אחת, על ידי שוטרים שביקשו לבצע בהם חיפושים.

לאחר תקופה ארוכה שבה היתה תחושה בירושלים שהתופעה נחלשה, חזרו והצטברו באחרונה כמה מקרים של שוטרים שעיכבו אזרחים ללא כל סיבה וביקשו לבצע עליהם חיפושים. המקרים האחרונים היו באזור שער יפו ובאזור המושבה הגרמנית.

סיפורם של הצעירים שעברו את החיפושים נשמעים דומים עד זהים. בדרך כלל מדובר בשוטר אחד או שניים שעוצרים אותם ומבקשים תעודת זהות. בהמשך שואל השוטר "האם אתה נושא עליך משהו בלתי חוקי?", ומבקש לערוך חיפוש גופני.

המשא ומתן שבא לאחר מכן הוא לרוב אגרסיבי ומלווה באיום לקחת את החשוד לתחנת המשטרה. כאשר הצעיר שואל לעילת החיפוש הוא יכול לשמוע הסבר כמו "הרגליים שלך רועדות" או "הכנסת את היד לכיס בצורה חשודה". רובם ככולם מוותרים ומסכימים לחיפוש. במקרים קיצוניים נלקחים החשודים לתחנה, נחקרים ומעוכבים - ואחדים מהם אף נאזקו.

חיפוש משטרתי בטייבה ב-2010. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: מוטי קמחי

במשטרת ירושלים הסבירו את התופעה בצורך להילחם בפשיעה הגוברת בשכונה, בעיקר בהתפרצויות לבתים ולכלי רכב. עם זאת, מכל הסיפורים ברור שמה שמעניין את השוטרים הוא איתור סמים קלים בכליהם של הצעירים. עילה נוספת שמציגים השוטרים ברחוב, אך נעדרת מתגובת המשטרה, היא צורכי הביטחון בסביבת בית ראש הממשלה.

א., עורך דין מהשכונה, כתב ל"הארץ" כי "מאז יוני 2009 עברתי בערך שישה חיפושים או ניסיונות לחיפושים כאלה. שניים מהמקרים היו בהפרש של חצי שעה (!) על ידי אותו שוטר... בפעם אחת השוטר הכניס ידיים בעצמו פנימה (לכיסים) אפילו בלי לבקש רשות... כששאלתי מה העילה נענתי בתשובות כמו ‘הליך שגרתי' או ‘אתה נראה לחוץ'".

לדבריו, "בפעם האחרונה עמדתי על התנגדותי והתווכחתי עם המשטרה. אמרתי להם שבשום מקום בארץ דברים בכיסים (ארנק וסלולארי) לא מעוררים חשד סביר. הם ניסו לקשור את זה לבית ראש הממשלה (למרות שהלכתי ממנו בכיוון ההפוך), ואמרו שאולי הארנק שלי הוא רימון... בסוף אמרו לי שהחשד הוסר ושוחררתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ