הרשות לשיקום האסיר: בניזרי נותר מסוכן כפי שהיה

ראש הרשות קורא להפעיל תוכנית טיפול מיוחדת לאסירים שהורשעו בשחיתות. "לו בניזרי היה אסיר אחר, הוא היה חוזר כבר אתמול למעצר"

אורלי וילנאי
אורלי וילנאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורלי וילנאי
אורלי וילנאי

"לו שלמה בניזרי היה אסיר אחר, הוא היה חוזר כבר אתמול למאסר או לפחות מוזהר בגלל ההתבטאויות שהשמיע" - כך אומר מנכ"ל הרשות לשיקום האסיר, ד"ר חיים אילוז אילון. דברי המנכ"ל נאמרו בעקבות בקשת הרשות משירות בתי הסוהר ליישם תוכנית טיפול מיוחדת לאסירים שהורשעו בעבירות של שחיתות שלטונית. בניגוד לאסירים אחרים, המורשעים בעבירות כמו שוחד, הלבנת הון, מיסוי ועוד בעת שמילאו תפקיד ציבורי אינם עוברים כיום הליך טיפולי כשהם מרצים את עונשם.

הפנייה של הרשות לשיקום האסיר באה בעקבות שחרורו המוקדם של השר לשעבר בשבוע שעבר מבית הסוהר, שלווה בראיונות לתקשורת שבהם הצהיר כי הוא חוזר בו מחרטתו על מעשיו בפני ועדת השחרורים, ואף פיזר האשמות נגד בית המשפט העליון ונשיא המדינה. תוכנית השיקום אמורה להתחיל כפיילוט בכלא חרמון, ובהמשך במעשיהו. כ-35 אסירי שחיתות שלטונית צפויים להשתתף בשתי הקבוצות הראשונות, בהם שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, וראש רשות המסים לשעבר, ג'קי מצא.

"בכל סוגי העבירות האחרות יש היום בשב"ס הליך שיקום מוגדר לסוג העבירה", אומר אילוז אילון.

"כניסה של אסיר לקבוצה טיפולית מסמלת הבנה עמוקה של העבירה והתהליך מביא להפנמה או ליצירת אמפתיה לקורבן, תלוי בסוג העבירה. זהו תנאי לשחרור". התהליך השיקומי אמור להביא את האסירים להביע חרטה - אחד התנאים המשמעותיים שבוחנת ועדת השחרורים לצד התנהגות טובה. בשב"ס מעידים כי לתהליך השיקום יש משקל גבוה בהחלטה אם לשחרר את האסיר.

שלמה בניזרי מבקר בבית הרב עובדיה יוסף, בשבוע שעבר. הביע חרטה בוועדת השחרורים - וחזר בו לאחר השחרור המוקדם צילום: אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

"בניזרי, כמו גם עברייני שחיתות שלטונית אחרים, משתחרר אחרי שלא עבר הליך שיקומי כפי שמחויבים לעבור אסירים בעבירות אחרות, לכן גם אינו צריך לעמוד בסטנדרטים של הפנמה של מעשיו ולעמוד מאחורי חרטה כתנאי לשחרור", אומר אילוז אילון. ראש הרשות לשיקום האסיר נסמך על חוות דעת של פרקליטות המדינה, לפיה "אסיר שאובחן בכלא כמתאים לשחרור מוקדם, היות ובין השאר הביע חרטה על התנהגותו ולאחר השחרור מתנהג אחרת, ניתן לזמנו לוועדת שחרורים להזהירו או אף להאריך את תקופת השליש".

במכתב לראש מינהל האסיר בשב"ס, גונדר עופרה קלינגר, כותב אילוז אילון כי "לצערנו הרב אנו עדים בתקופה האחרונה למספר גובר של אסירים שביצעו עבירות שחיתות שלטונית ומשתחררים ללא כל טיפול. רמת המסוכנות של אסירים אלו אינה משתנה ונשארת גבוהה". אילוז אילון מציע להחיל את הפיילוט של התוכנית בהקדם האפשרי, ולשלב בה אסירים שביצעו עבירות שחיתות בתאגידים ממשלתיים, בחברות ציבוריות ובמגזר השלישי.

חוק שחרור על תנאי ממאסר משנת 2001 העניק לרשות לשיקום האסיר את המנדט להגיש לוועדה לשחרורים מהכלא את התוכנית הטיפולית של האסירים המיועדים לשחרור על תנאי. החוק מתנה את שחרורו של האסיר בהשתתפותו במהלך תקופת התנאי בתוכנית טיפול בפיקוח הרשות לשיקום האסיר. ההליך השיקומי מתחיל חצי שנה לפחות לפני הפנייה לוועדת השחרורים והוא אמור לכלול תוכנית תעסוקה וכן השתתפות בסדנאות רלוונטיות לפשיעה.

חיים אילוז אילוןצילום: תומר אפלבאום

היום קיימים הליכי שיקום בעבירות כמו תעבורה, מין, אלימות במשפחה, אלכוהול וסמים ועוד. בעבירות מרמה למשל, שאינן משויכות לשחיתות שלטונית, עוברים האסירים סדנה לשליטה בכעסים ולעמידה בפיתויים. ייתכן שהטיפול בעברייני שחיתות שלטונית יכלול את הסדנאות הללו.

בכל שנה מפקחת הרשות על 1,500-2,000 אסירים ששוחררו. האסירים המשוחררים צריכים לעמוד בתנאי השחרור שקבעה להם הוועדה, נוסף להוראות מיוחדות בהתאם לסוג העבירה: עברייני סמים נדרשים לעבור בדיקות דם, עברייני אלימות במשפחה נדרשים לעבור טיפול זוגי. בשנים האחרונות הוחזרו לכלא עשרות אסירים שלא עמדו בתנאי השחרור שלהם.

לבניית התוכנית השיקומית תהיה שותפה התנועה לאיכות השלטון שהעלתה את הסוגיה. בתנועה וברשות עורכים כיום בדיקה השוואתית של תוכניות שיקום מקבילות בעבירות שחיתות במדינות אחרות בעולם.

משב"ס נמסר בתגובה כי "בשירות בתי הסוהר מתקיימות מגוון קבוצות טיפול לאוכלוסיות שונות, בתוכן גם לעברייני מרמה. כל ההצעות להקמת קבוצות נוספות, אם יש בהן צורך ראוי, ייבחנו על ידי הגורמים המקצועיים טרם ייבחנו באמצעי התקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ