מתקן המסתננים יוכל לפעול כבית כלא

בנייתו של מתקן השהייה הגדול ביותר בעולם תחל בעוד שבועיים ליד גבול מצרים. השטח הממוצע לאדם: 4.5 מ"ר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בנייתו של מתקן השהייה הגדול ביותר בעולם למסתננים תחל בעוד שבועיים בקציעות, בעלות מוערכת של כ-250 מיליון שקלים. המתקן המגודר, שייבנה על שטח של כמעט אלף דונמים, יוכל לאכלס עד 8,000 בני אדם. זמן השהייה המקסימלי במקום יהיה שלוש שנים, והוא צפוי להיפתח בחודש מאי או יוני.

אנשי אגף המבצעים והנכסים של משרד הביטחון מנהלים את פרויקט הקמת המתקן. עם זאת, במשרד מדגישים כי שירות בתי הסוהר הוא שיקבע את תוכנית הפעלת המקום ואת נוהלי העבודה בו. ככלל, המתקן עצמו עתיד להיות מנוהל כ"מתקן פתוח" שבו המסתננים יורשו לצאת באמצע היום. עם זאת, הוא ייבנה כך שיוכל לתפקד גם כבית כלא של ממש. כך, ניתן יהיה לנעול ולבודד כל מקטע, וכן את החדרים עצמם.

חלק מבניית המתקן תבוצע על חורבות בסיס צה"לי שהיה במקום, ופונה עקב אסבסט. לכן, השלב הראשון בבניית המתקן יתמקד בפינוי שאריות האסבסט מהמקום. לאחר מכן ייבנו במתחם תריסר "מקטעים" בסיסיים, שכל אחד מהם יוכל לאכלס 280 איש. כל מקטע יכיל שני חדרי אוכל, מתחמי שירותים ומקלחות, מקום למכונות כביסה, וחדרי כיתות ולימוד. כל ארבעה מקטעים כאלה ירכיבו "פלח" - בדומה לאגף בשירות בתי הסוהר - שבו ישהו מבקשי המקלט. עוד מתוכננת בנייתם של ספרייה ומועדון, ומתחם רפואי שיכיל בשלב הראשון כ-40 מיטות וטיפת חלב.

טרם ברור כמה אנשים ישהו בכל חדר, אך הדבר ייקבע בהתאם להצעות הקבלנים לאחר פרסום מכרז משרד הביטחון בעניין בשבוע הבא. עם זאת, על פי תוכנית המתאר הארצית שלפיה אושרה בניית המתקן (תמ"א 46), יוקצו 4.5 מ"ר לכל שוהה במקום. שטח המחיה הממוצע של אסיר בבתי הכלא בישראל הוא 2.97 מ"ר בממוצע.

לדברי גורם בכיר במשרד הביטחון, "אנחנו מבינים שמדובר באתר שכל המדינה, כולל אנחנו, היינו מעדיפים שלא היה קם. אבל אנחנו נמצאים בסיטואציה מסוימת שהובאנו אליה מסיבות כאלה ואחרות, וצריך מתקן שיענה על הציפיות האלה. יהיו בו עצים, פרחים ושיחים". לדבריו, מטרת הצמחיה היא למנוע מהשוהים הם התחושה שהם "עטופים בברזל".

הגורם הוסיף כי "בסופו של דבר זה מתקן שהייה. זו לא קריית נופש, ולא בית מלון, אבל זה ממש לא בית כלא, כי אפשר להסתובב שם. היקף השטח הציבורי המאורגן, שחלקו סגור ומקורה, עצום באופן יחסי".

בימים הקרובים צפויים באגף המבצעים והנכסים של משרד הביטחון לסכם שתי סוגיות שמצריכות טיפול מיוחד במתקן: כיצד ישוכנו אלו הזקוקים לבידוד, כמו חולי שחפת, ואם להגדיר אזורים למשפחות בלבד. כיום מתמודדים במתקן סהרונים עם מצוקה רפואית קשה, בעיקר של חולי שחפת. חולים אלו נדרשים לנסוע, בליווי סוהרים, עד לבית החולים סורוקה בבאר שבע לצורך בדיקות רפואיות - נסיעה שאורכה כשעתיים ממתקן המעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ