אישום נגד תוקפי החיילים בחיפה; אין רקע לאומני

ששת המעורבים, שני בגירים וארבעה קטינים, הואשמו בחבלה בכוונה מחמירה לאחר שהכו שני חיילים סמוך לבית החולים רמב"ם לפני שבועיים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד שישה מעורבים בפרשת התקיפה סמוך לבית החולים רמב"ם חיפה לפני כשבועיים. ששת המעורבים, שני בגירים וארבעה קטינים בני 15 ו- 17, תושבי חיפה, מואשמים בחבלה בכוונה מחמירה. השישה אינם מואשמים כך שהרקע לתקיפה היה לאומני.

מעובדות כתב האישום עולה כי ארבעת הקטינים שהו במסיבה בביתו של אחד מהם, סמוך לבית החולים בשכונת בת גלים. המסיבה הופרעה על ידי חבורת צעירים, שזהותם אינה ידועה, ובין הצדדים התפתח עימות מילולי. שני הנאשמים הבוגרים, מרואן עטאלה בן 25 וחאפז קייס בן 54, הגיעו למקום ודיווחו למשטרה כי אבנים נזרקו לעבר הבית. לאחר שדיווחו למשטרה, הם הצטיידו במוטות ברזל, מקלות ואבנים יחד עם כמה מעורבים נוספים והחלו בניסיונות לאתר את מיידי האבנים.

באותה עת, הגיעו לאזור בית החולים שני צעירים חיילים בשירות סדיר הלבושים בבגדים אזרחי. השניים, שהגיעו למקום כדי לקבל טיפול רפואי, החנו את מכוניתם סמוך לכניסה לבית החולים. על פי כתב האישום, כאשר התקדמו השניים לעבר הכניסה לבית החולים, הגיע חאפז עם רכבו ושלושה נאשמים נוספים, עצרו את הרכב ליד השניים והחלו לצעוק ולקלל בערבית. שני הצעירים החלו לברוח, אך הנאשמים פתחו בריצה בעקבותיהם.

החשודים בתקיפה בהארכת מעצרצילום: חגי פריד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במהלך המרדף, מרואן ואחד הקטינים השיגו את אחד החיילים סמוך לפיצוציה הממוקמת מול הכניסה לבית החולים, היכו אותו בראשו ובכל חלקי גופו והפילו אותו על הרצפה. שניים מהתוקפים חרטו בקרקפת ראשו באמצעות כלי חד, כאשר על פי כתב האישום לא נכתב כי מדובר בצירוף האותיות אש"ף כפי שנטען תחילה, אלא נכתב כי מדובר ב"חריטה הנחזית להראות כאותיות".

במקביל, תפסו שלושת הנאשמים הנוספים את החייל השני, הכו אותו בראשו ובכל חלקי גופו, תוך שהם מקללים אותו ודורכים עליו. על פי כתב האישום, החייל השני אמר להם כי הוא חייל בצה"ל אך זה לא גרם לנאשמים להפסיק להכותו ואף השליכו לעברו אבן גדולה. שני החיילים אושפזו ל-3-4 ימים ונגרמו להם חבלות קשות.

על פי כתב האישום, הפרקליטות לא קיבלה את טענת החיילים כי מדובר בתקיפה על רקע לאומני. כזכור, השניים טענו כי התוקפים שאלו אותם האם הם יהודים וקראו לעברם 'יהוד' ולאחר מכן תקפו אותם. כבר יום למחרת התקיפה הודיעו במשטרה כי ככל הנראה מדובר באירוע נקמה שמקורו טעות בזיהוי.

במשטרה טענו כל העת כי הרקע לאירוע נבדק, ובמקביל יצאו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, בהודעות כי מדובר באירוע חמור וכי יש למצות את הדין עם התוקפים.

שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, שהאריך את מעצרם של החשודים, השתמש בלשון חריפה בהחלטתו וכתב כי "האירועים שתוארו מתאימים למשטרים אפלים של מדינות חשוכות ולא למדינה דמוקרטית כמדינת ישראל. על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים ובמיוחד כאשר מדובר באירוע אלים על רקע לאומני".

פלאח הוסיף כי "האירוע מעלה זיכרונות של הלינץ' שבוצע בחיילים ברמאללה ואשר לצערנו אותם חיילים קיפחו את חייהם שם. למרבה המזל, הגיעו לזירת האירוע מאבטחים מבית החולים רמב"ם שאלמלא כן, לא ניתן לשער ולהעלות על הדעת את התוצאות שהיו עלולות להיגרם כאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ