רצף של מחדלים במשטרת ירושלים: התירה מעצרים בלי ראיות מבוססות

שוטרים ולוחמי מג"ב מסרו עדויות שקריות, שהובילו למעצרי שווא ממושכים. במשטרה דחו את הטענות

עוז רוזנברג
עוז רוזנברג

פגמים בעדויות שוטרים, מעצרים ממושכים ללא סיבות מוצדקות וכתבי אישום המבוססים על ראיות קלושות הם רק חלק מהכשלים שהתגלו בחודשים האחרונים בהתנהלות משטרת מחוז ירושלים.

באחד המקרים הבולטים שאירעו לאחרונה שוחרר בתום חמישה חודשי מאסר תושב בית צפאפא, שנחשד במעשה מגונה ובאיומים על מספר נשים. זאת כאשר הראייה היחידה שעמדה נגדו היתה החולצה הירוקה שלבש, אשר הוזכרה בעדויות שתי מתלוננות. העדויות נגד האיש, ואאל עליאן, היו סותרות ומבולבלות, ולמרות זאת החליטו במשטרה ובפרקליטות לבקש את הארכת מעצרו עד תום ההליכים. השופט ביקר את עמדתן, שחרר את עליאן ופסק כי "קשה לקבוע איזה מבין הזיהויים ירוד יותר מבחינת איכותו הראייתית. לכל היותר מוכן בית המשפט להאמין כי בשני המקרים מדובר באותו אדם". גורם משטרתי טען ביחס למקרהו של עליאן כי "במקרה זה בית המשפט ראה את הדברים אחרת מאיתנו. לא היינו רוצים להגיע למצב שאדם ישב אפילו דקה אחת במעצר לשווא".

משטרת ירושלים מבצעת בכל יום מעצרים רבים, שרובם עומדים במבחן בית המשפט. למרות זאת, מקרה נוסף של מעצר ממושך של שני קטינים הסתיים רק בשבוע שעבר בשחרור ובקביעת שופט לפיה אירוע יידוי בקבוקי התבערה, בו נחשדו השניים, כלל לא אירע. כך התברר כי השניים, תושבי מחנה הפליטים שועפט ששהו במעצר במשך כשלושה חודשים, הופללו על סמך עדות קצין מג"ב שכלל לא ביצע משמרת ביום המדובר.

במקרה אחר, שאירע ב-2010, שהה תושב ירושלים בן 50 במשך כחצי שנה במעצר, לאחר שנחשד במעורבות בשוד. מעצרו התבסס על עדות מתצפיתו של שוטר, שטען כי הבחין באיש משליך לפח אשפה בפסגת זאב חפצים שהתבררו לאחר מכן כחלק משלל גנוב, וזיהה אותו בתמונה שאחז בזמן המעקב. בתום תקופת המעצר הממושכת קבע בית משפט השלום בירושלים כי עדות השוטר אינה אמינה והחליט לשחרר את האיש. "לאחר עיון מדוקדק שמתי לב כי הפלט הזה (תמונת הנאשם, ע"ר) הוצא כשלושה שבועות לאחר הפריצה", כתב השופט שמעון פיינברג. לפני כשבועיים פסק בית המשפט כי האיש יפוצה בסכום של 56,000 שקלים. ערעור שהגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בעיר נדחה על הסף.

בכיר בסנגוריה הציבורית בירושלים סיפר כי המקרה בפסגת זאב אינו הפעם הראשונה בה הוא נתקל בעדויות שקריות של שוטרים בבית המשפט. "לצערנו יש לזה השלכות קשות על חירותם של אנשים אמיתיים", אמר. במשטרה דחו את הדברים בתוקף. "המקרים האלה עוברים עיניים משפטיות, לעתים כמה וכמה עיניים", טען בכיר במשטרה, "משלב החקירות יש מנגנון פנימי שנועד לוודא שהתיק בשל לכתב אישום, ובשלבים הבאים בוחנים אותו שוב ושוב".

מקרה נוסף של שחרור בעקבות פגמים באמינות עדויות שוטרים אירע לדורית ארגו, פעילה בתנועת "סולידריות", שזוכתה בתחילת החודש מאשמת תקיפת שוטרים והתפרעות בהפגנת שמאל במזרח ירושלים לפני כשנה וחצי. בסרטי מצלמות האבטחה נראית ארגו מובלת למעצר ללא התנגדות, אולם השוטרים טענו כי היא השתוללה ותקפה אותם. "הוכח כי הנאשמת התלוותה לשוטרים ללא כל התנגדות", קבע השופט. בעקבות זאת חזרו חלק מהשוטרים מטענותיהם. השופט ציין כי המשטרה לא ביצעה פעולות שנועדו להוציא את האמת לאור, ובראשן בחינת סרטי האבטחה המוצבים בסמוך לזירת האירוע. בשולי הדברים כינה השופט שזיכה את ארגו את הטיפול המשטרתי בתיק שלה "מחדל חקירתי". בתנועת "סולידריות" הצהירו כי בכוונתם להגיש בעניינה של ארגו תביעת פיצויים מהמדינה. במשטרה הודיעו השבוע כי יערערו לבית המשפט המחוזי על החלטת הזיכוי. "זה אירוע שבית המשפט ניפח", טען גורם במשטרה המעורה בחומר החקירה, "הוא בחן את ההתפרעות וקבע שלא ניתן היה להגדיר אותה כאירוע של הפרת הסדר".

עו"ד גבי לסקי, שייצגה את ארגו בתיק, הדגישה כי "חשוב שכשבית משפט מקבל מידע כזה הוא יפעל בצורה הרבה יותר נוקשה", אמרה, "לא צריכים לתת אמון אוטומטי בעדות של שוטר".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אנו דוחים על הסף את כל הטענות. השוטרים אמונים על שמירת החוק ואמירת אמת, הן במהלך החקירה והן בבתי המשפט, וכך נהגו גם בתיקים אלה. בכל התיקים שהוזכרו היתה תשתית נאותה להגשת כתב אישום". באשר למקרים שהוזכרו בידיעה נטען כי "בית המשפט מצא לזכות או למחוק את כתב האישום, שכן לא הובאו בפניו הראיות האולטימטיביות".

ב"אגודה לזכויות האזרח בישראל" טוענים, לפחות בכל הנוגע ליחס המשטרה כלפי קטינים ממזרח העיר, כי כל הסיפורים הללו "מצביעים על תופעה". עו"ד נאסרין עליאן אמר כי "מוגשים כתבי אישום נגד קטינים פלסטיניים בהם חומר הראיות אינו מספק. פגיעה כזו יכולה להשפיע על כל מהלך חייו של נער, ומתקיימת אפילו אצל מי שאינו מורשע בבית המשפט, שכן עצם ההעמדה לדין מהווה צעד פוגעני המשפיע על שילובם של הנערים בחברה".

תגובות