כתב אישום נגד השישה שתקפו חיילים בחיפה

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

כתב אישום הוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד שישה ערבים תושבי חיפה שהיו מעורבים בתקיפת שני חיילים ליד בית החולים רמב"ם בעיר לפני כשבועיים. השישה, שני בגירים וארבעה קטינים - שלושה בני 17 ואחד בן 15 - מואשמים בחבלה בכוונה מחמירה, אך הרקע לתקיפה לא היה לאומני.

מכתב האישום עולה כי הקטינים שהו במסיבה בביתו של אחד מהם, סמוך לבית החולים בשכונת בת גלים. המסיבה הופרעה על ידי חבורת צעירים, שזהותם אינה ידועה, ובין הצדדים התפתח עימות מילולי. שני הנאשמים הבוגרים - מרואן עטאלה בן 25, וחאפז קייס בן 54 - באו למקום ודיווחו למשטרה כי אבנים נזרקו לעבר הבית. לאחר שדיווחו למשטרה, הם הצטיידו במוטות ברזל, מקלות ואבנים יחד עם כמה מעורבים נוספים, והחלו בניסיונות לאתר את מיידי האבנים.

באותה עת, באו לאזור בית החולים שני חיילים בשירות סדיר הלבושים בבגדים אזרחיים. על פי כתב האישום, כאשר התקדמו השניים לעבר הכניסה לבית החולים, עצר קייס את רכבו - ובו שלושה נאשמים נוספים - ואלו החלו לצעוק ולקלל בערבית.

לאחר שהצעירים החלו לברוח, דלקו אחריהם הנאשמים ומול הכניסה לבית החולים השיגו עטאלה ואחד הקטינים את אחד החיילים. בשלב זה החלו להכותו בכל חלקי גופו והפילו אותו על הרצפה. שניים מהתוקפים חרטו בקרקפת ראשו באמצעות כלי חד. עם זאת, מכתב האישום עולה כי לא מדובר היה בצירוף האותיות אש"ף כפי שנטען תחילה, כי אם "חריטה הנחזית להראות כאותיות" בלבד.

במקביל, תפסו שלושת הנאשמים הנוספים את החייל השני, הכו אותו בראשו ובכל חלקי גופו, תוך שהם מקללים אותו ודורכים עליו. מכתב האישום עולה כי החייל אמר להם כי הוא משרת בצה"ל אולם זה לא הביא להפסקת התקרית והנאשמים אף השליכו לעברו אבן גדולה. שני החיילים שסבלו מחבלות קשות אושפזו ל-3-4 ימים. עם זאת, הפרקליטות לא קיבלה את טענת החיילים כי מדובר בתקיפה על רקע לאומני. זאת אף על פי שהחיילים טענו כי לפי שהותקפו, נשאלו אם הם יהודים וקראו לעברם "יהוד". יש לציין כי כבר למחרת התקיפה הודיעה המשטרה כי ככל הנראה מדובר באירוע נקמה שמקורו טעות בזיהוי.

שופט בית משפט השלום בחיפה, זאיד פלאח, שהאריך את מעצרם של החשודים לאחר האירוע אמר אז כי "האירועים שתוארו מתאימים למשטרים אפלים של מדינות חשוכות ולא למדינה דמוקרטית כמדינת ישראל. על בתי המשפט להבהיר שיש לעקור מן השורש כל אירוע אלים ובמיוחד כאשר מדובר באירוע אלים על רקע לאומני".

תגובות