התיקים האסורים |

רשימת הקשרים של שופטי העליון

הצצה לרשימת הגורמים ששופטים מנועים מלדון בעניינם מגלה רשת מסועפת של יחסים משפחתיים, עסקיים ומקצועיים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

השופט יורם דנציגר הוא שיאן בית המשפט העליון מבחינת מספר הגורמים שבעניינם אסור לו לדון - כך עולה מהחלטה שכתב לפני כחודש נציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

בשנת 2007, כשמונה דנציגר - אז עורך דין מצליח במגזר הפרטי - לשיפוט בבית המשפט העליון, הוא הפקיד בידי רשם בית המשפט חוברת של 49 עמודים, ובה רשימה של כ-2,000 לקוחות המשרד בעבר, עורכי דין וגורמים נוספים שהיתה לו זיקה אליהם בזמן ששימש עורך דין, כדי שהוא לא ישובץ בתיקים בהם הם מעורבים.

מהחלטת הנציב עולה כי הרשימה אבדה, וכי רק חלק ממנה הוטמע במערכת המחשוב של בית המשפט, כך שבין השאר, הועבר לטיפולו של דנציגר תיק בו בנק הפועלים היה צד לערעור, בעוד הבנק נמנה עם לקוחותיו של המשרד שבו עבד.

רשימות המניעויות של שופטי העליון - שמשפיעות בין היתר על שיבוץ השופטים להרכבים בתיקים המגיעים לבית המשפט - חושפות קשרי משפחה, חברות או קשרי עורך דין-לקוח; יחסים שבין שופט לעורך דין, או קשרי עבודה שקיימו השופטים לפני שמונו לשיפוט. הן מאפשרות הצצה למערכת הזיקות המסועפת של שופטי העליון.

אשר גרוניס

נשיא בית המשפט העליון אינו מנוע כיום מדיון בשום תיק. ברשימה קודמת, לפני שמונה לנשיא, הופיעו שלושה גורמים שלא יופיעו בפני גרוניס, או שעניינים הנוגעים בהם לא יתבררו בפניו. ראשית, עורך הדין הוותיק משה וינברג, שגרוניס היה בעבר עורך דין שכיר ושותף במשרדו במשך כשמונה שנים, לפני שמונה לשופט מחוזי.

שנית, בנק דיסקונט, שבעבר פורסם כי אחד מקרובי משפחתו של גרוניס מילא תפקיד ניהולי בכיר בבנק, וכי הוא עצמו לקח בעבר משכנתה בדיסקונט למשכנתאות. שלישית, תיקים בהם טיפלה שופטת המחוזי בתל אביב בדימוס, רנה משל, אשתו של גרוניס, שפרשה מכס השיפוט ב-2007.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

ברשימה העדכנית, הנמצאת כעת במזכירות בית המשפט העליון, נמחקו השלושה, ומכאן כי גרוניס רשאי לדון בכל תיק, גם של שותפו לשעבר וינברג. בעוד גרוניס סבור כי אין מניעה שגם וינברג יופיע בפניו, הרי שווינברג סבור אחרת. "זה לא ראוי", אמר אתמול ל"הארץ". "זה יעבוד לכיוון זה או לכיוון אחר, זה לא יישאר ניטרלי. לדבריו, "לא ידעתי שהייתי ברשימה ולא ידעתי שאני לא מופיע ברשימה. בכל מה שתלוי בי, בפני אשר (גרוניס) אני לא אופיע".

מדוברות בתי המשפט נמסר כי "טיב הקשר של שופט עם בעל דין או עו"ד מייצג בתיק הוא עניין לשיקול דעתו של כל שופט, ואין מקום למסור פרטים בנושא זה. מכל מקום, רשימת המניעויות משקפת קשרים מקצועיים או אישיים, וככל שהוסרו שמות שהיו ברשימות קודמות, הדבר נובע מכך שהמניעות הסתיימה".

סלים ג'ובראן

בנו של השופט ג'ובראן, אסעד, הוא עורך דין מסחרי במשרד שמרון מולכו פרסקי, ועל כן הציב ברשימת המניעויות את השותפים יצחק מולכו ודוד שמרון. עוד ברשימה, עו"ד זכי כמאל, שנחשב למקורב גם לנשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, וחברים קרובים נוספים - עו"ד ג'ואד בולוס, שבעבר ניהל את משרדו של פייסל חוסייני, וייצג את ראש התנזים מרואן ברגותי ועשרות אסירים פלסטינים נוספים. ברשימה של ג'ובראן מופיעים גם עו"ד אחמד מסאלחה וכן עו"ד יניב שגב, שהיה מתמחה של ג'ובראן והיום הוא חבר משפחה. עם לקוחותיו נמנים דרור אלפרון, ומשפחת אברג'יל.

אליקים רובינשטיין

רובינשטיין ביקש שעורכי הדין יורם בר סלע ודוד גלס מירושלים, שמשרדם ייצג אותו ואת אשתו בהליך בפני רשויות התכנון והבנייה, לא יופיעו בפניו. גם אחיו, עו"ד אבי רובינשטיין ואשתו, עו"ד מרים רובינשטיין, לא יכולים להופיע בפניו, וכן עורכי הדין משה נווה, שלמה סירקיס, ואוריאל מי-זהב, שהם חברים ותיקים.

עדנה ארבל

ארבל ביקשה כי שלושה עורכי דין לא יופיעו בפניה. הראשון, עו"ד יחזקאל ביניש, בעלה של נשיאת העליון לשעבר דורית ביניש. ארבל ובעלה אורי חברים קרובים מאוד של הזוג ביניש, והחברות בין השתיים נוצרה עוד בתקופת העבודה המשותפת בפרקליטות.

גם עו"ד יוסף גרנות, שנחשב לחבר המשפחה לא יכול להופיע בפני ארבל וכן עו"ד יוסי מנדלסון. מנדלסון, שסירב למסור פרטים על זיקתו לשני שופטים ברשימה שהוא מנוע להופיע בפניהם - ארבל ויורם דנציגר, נחשב לעורך דין בולט בתחום דיני משפחה וירושה. בעבר הוא ייצג את נאוה ברק בהליך הגירושין עם אהוד ברק, את אודי רקנאטי בגירושיו ואת מיקי דורסמן בגירושיו משרי אריסון. עוד מנועה ארבל מלדון בתיקים של בנק דיסקונט. דוברת בתי המשפט סירבה להסביר את זיקתה לבנק.

יורם דנציגר

רשימת עורכי הדין שלא יכולים להופיע בפני דנציגר יוצאת דופן בהיקפה. דנציגר העביר למזכירות בית המשפט העליון רשימה של 87 עורכי דין שלא יכולים להופיע בפניו. עם לפחות שניים מעורכי הדין ברשימה התייעץ בנוגע לחשדות הפליליים שהיו נגדו על קשריו עם ראש עיריית בת ים, שלמה לחיאני - עורכי הדין רם כספי ורובי בכר. גם עו"ד אייל רוזובסקי לא יכול להופיע בפני דנציגר. רוזובסקי ייצג את דנציגר וקלגסבלד בתביעה נגד מינהל מקרקעי ישראל בנוגע לקרקע שלחיאני רכש עבור דנציגר, קלגסבלד וחברת ש.א.נ.ל ייזום ופיתוח, שהוא נמנה עם בעליה באזור נתניה.

ברשימה מופיעים גם שותפו לשעבר קלגסבלד, עו"ד יוסי מנדלסון (שמופיע גם ברשימה של ארבל), עו"ד קנת מן, חבר של דנציגר שגם שימש פרקליטו של לחיאני, שנחשד בעבירות על טוהר מידות. עוד ברשימה, ראשי לשכת עורכי הדין לשעבר, ד"ר שלמה כהן ויורי גיא-רון, וראש לשכת עורכי הדין הנוכחי, דורון ברזילי; נציבת מס הכנסה לשעבר, טלי ירון אלדר, חבר הוועדה לבחירת שופטים לשעבר, פיני מרינסקי, וחברת הוועדה רחל בן-ארי.

באחרונה הוסיף דנציגר לרשימת המניעויות את דוד מיר ואת חברת מקור הנפקות וזכויות בע"מ. השבוע פרסם "הארץ" כי נציב תלונות הציבור על שופטים מצא כי תלונה של חברת מקור הנפקות וזכויות בע"מ נגד דנציגר מוצדקת.

גולדברג קבע כי דנציגר היה נתון ב"ניגוד עניינים אתי", כאשר ניהל הליך משפטי נגד מינהל מקרקעי ישראל בנוגע לקרקע המשותפת על לחיאני בנתניה, ובמקביל דן בערעור שהגישה חברת מקור הנפקות וזכויות בע"מ נגד המינהל.

לשאלת "הארץ" מסרה דוברת בתי המשפט: "אין בעצם הגשת תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים כדי להוביל להוספת המתלונן לרשימת המניעויות, אך גם עניין זה מצוי בשיקול הדעת של השופטים". בנוסף, דנציגר לא יכול לדון בתיקים בהם מעורבים כ-2,000 מלקוחותיו וגורמים נוספים שאיתם היה בקשר לפני שמונה לשיפוט. בין לקוחותיו בעבר - בזק, בנק איגוד, משה בובליל, ניסן חקשורי, קלאב הוטל ועיריית בת ים.

מרים נאור

המניעויות של נאור נובעות מעבודתו של בנה, מיקי נאור, כעורך דין. עו"ד דורי קלגסבלד היה המאמן של הבן של נאור כמתמחה. נאור ביקשה שגם משרד עורכי הדין פישר בכר חן, שבו עבד בעבר בנה לא יופיעו בפניה וכן עו"ד שרון קלינמן סופר וכמובן בנה, שעובדים במשותף. נאור סימנה גם את פרופ' איל ענתבי, מומחה ליילוד וגניקולוגיה, ברשימת המניעויות שלה. ענתבי אמר כי ייתכן שנאור הכירה קרוב משפחה שלו וזו הסיבה למניעות.

אסתר חיות

כמו ארבל, גם חיות מנוע מלדון בתיקים בהם מופיע עו"ד יחזקאל ביניש, לאור הקרבה בין משפחות. כמו כן, חיות ביקשה שעו"ד אסף בנמלך, לא יופיע בפניה, שכן אשתו, עו"ד ליאת בנמלך, היא העוזרת המשפטית שלה.

בשל עיסוקו של בעלה, עו"ד דוד חיות, המייצג חברות ביטוח, חיות לא דנה בתיקים של חברות הביטוח אבנר, אילון, אריה, ביטוח ישיר, הכשרה ביטוח, הראל, כלל, סהר ציון, עילית, שילוח, שלמה וקרנית. בנוסף, לא מופיעים בפניה משרדי עורכי הדין קנטור אלחנני טל ושות', בנימין ברץ ושות' וארדינסט בן נתן ושות' בשל קשרי חברות או עבודה עם בעלה.

חנן מלצר

רשימת המניעויות של השופט מלצר, שהגיע מהסקטור הפרטי, מצומצמת מאוד בהשוואה לעמיתו יורם דנציגר. בפני מלצר לא מופיעים חברו עו"ד חיים זליכוב, מהבולטים בתחום הטיפול ברשלנות הרפואית, שאמר אתמול שהוא ומלצר חברים קרובים. "אנחנו שנינו מרמת אביב, שייכים לאותו חוג חברים מבחינה גיאוגרפית".

כמו כן, לא יכולים להופיע בפניו עו"ד יצחק מירון, שקיבל לטיפולו חלק מהתיקים בהם טיפל משרדו של מלצר לפני שמונה לשיפוט, עורכי דין מהמשרד של מירון ועורכי דין שעבדו במשרד עורכי הדין שבראשו הוא עמד.

בנוסף הוא מנוע מלדון בעניינם של לקוחות משרדו בעבר, עמם נמנים קווי זהב, דיסקונט, קק"ל, מקורות, עיריית תל אביב, רשות שדות התעופה והזכייניות קשת ורשת.

ניל הנדל

הנדל ביקש שלא לטפל בתיקים הנוגעים לבית החולים סורוקה בבאר שבע. הסיבה: הנדל מראיין בוועדות קבלה של בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, ובא במגע במסגרת התפקיד עם רופאים בכירים בסורוקה.

יצחק עמית

בפני עמית לא יכולים להופיע עורכי הדין מנחם טולצ'ינסקי, חברו עוד מתקופת התיכון, ושותפו של טולצ'ינסקי, אמיר לויצקי, וכן דורון לנגה, שנמנה עם חוג חבריו.

עמית לא יכול לדון בתיקים של דור אלון אנרגיה בע"מ, שכן הוא גיסו של מנכ"ל החברה, ישראל יניב. לפני כמה חודשים פסל את עצמו מלדון בעתירת חברות הדלק נגד הקיצוץ ברווחי השיווק שלהם.

עוזי פוגלמן

בפני פוגלמן לא יכולים להופיע חברו הטוב עו"ד אריאל מנור, ושני שותפיו יורם אלרואי ואביתר אנגלרד. כמו כן, ביקש פוגלמן שלא יופיעו בפניו עו"ד דורי קלגסבלד, שגם נמנה עם חבריו ועו"ד יעקב כהן, בעבר בכיר בפרקליטות, אותו מכיר פוגלמן שנים ארוכות.

צבי זילברטל

זילברטל, שהושבע לכהונה בעליון בחודש שעבר, מביא איתו רשימת מניעויות מצומצמת יחסית. הוא ביקש להימנע מלשבת בתיקים בהם אחד הצדדים מיוצג על ידי משרד עורכי הדין אפרים אברמזון, משרד אזרחי-מסחרי בו עבד כעורך דין שכיר עד שמונה לשופט שלום בירושלים.

בין עורכי הדין המנועים מלהופיע בפני זילברטל, בשל היכרות אישית: עורכי הדין צבי חוברס, גלעד רוגל, ארז רייפנברג, רוני צוובנר, עמנואל גבאי ועמי פולמן, שבעבר הרחוק היה שותף במשרד עורכי דין עם מנהל בתי המשפט, השופט משה גל.

השופט נעם סולברג, שמונה רק באחרונה לתפקיד, לא דיוח על כל מניעות. הרשימה לא כוללת את השופטים שטרם הושבעו לבית המשפט העליון: פרופ' דפנה ברק-ארז ושופט המחוזי אורי שהם, שמטבע הדברים טרם הגישו רשימת מניעויות. בנוסף, הרשימה לא כוללת את השופט אליעזר ריבלין, שיפרוש במאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ