ביהמ"ש: שוטרים מסרו עדויות סותרות כדי לטייח הפללת קולגה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

"איני יכולה לשלול אפשרות כי שוטרי היס"מ, אשר זיהו לאחר התחקיר את הפוטנציאל המתגבר בתלונה ואולי אף בתביעה אזרחית בשל טענה לשימוש בלתי סביר בכוח בעת מעצר, בחרו להרחיק עצמם מהחבלות שנגרמו למתלוננים תוך זיהוי שעת כושר לסגירת חשבון עם הנאשם". את הדברים הללו אמרה ביום שלישי בשבוע שעבר שופטת בית משפט השלום בראשון לציון, איטה נחמן, שזיכתה בלש ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב שהודח מתפקידו והועמד לדין על תקיפת חשודים. "מרגע שנקרתה בדרכם של לוחמי היס"מ ההזדמנות, בחרו אלה להטיל האשמה על הנאשם, אם בשל חששם מהשלכותיו העתידיות של האירוע עליהם ואם בשל רצונם לבוא חשבון עם הנאשם על לא עוול בכפו", אמרה נחמן.

ראשית הפרשה בתחילת 2006, בסכסוך של הבלש שי קורן עם יחידת היס"מ, כשהוא העביר ביקורת על התנהלות צוות שוטרים מהיחידה שהופקד על ביטחונו של עד מדינה בפרשת סמים. פחות מחודש מאוחר יותר שוב הצטלבו דרכיהם של קורן וצוות היס"מ לאחר שצוות זה, שהיה בכוננות, לא בא לאירוע ירי ברמלה - אף שקורן התריע בפניהם מראש על חשיבותו. עוד באותו ערב, באירוע ירי נוסף בעיר, צוות היס"מ שבא לזירה "ניטרל" את היורים אך בפעולת המעצר נפצעו החשודים קשות בפניהם. כעבור כמה שעות הבין צוות היס"מ שפציעות החשודים קשות משחשבו תחילה וכדי להימנע מחקירת מח"ש, הוא שינה את דו"חות הפעולה במטרה להפיל את האשמה על קורן, שכלל לא לקח חלק בהכאה.

"בשלב מסוים, תוך כדי קריאת החומר, אחד משוטרי היס"מ ניגש אליי, החל לפשפש בדו"חות הפעולה שהיו מונחים לפניי ושלף מספר דו"חות פעולה של אנשי יס"מ", שיחזר בחקירתו במח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) רב-פקד חיים שרייבנד, ראש צוות חקירה מיוחד במרחב שפלה שהיה אחראי על חקירת החשודים. "לאחר מכן ראיתי את שוטרי היס"מ יושבים ביחד ורושמים דו"חות חדשים, בפעם השנייה, דו"חות חדשים. מישהו מהשוטרים אמר לי שהם קרעו את הדו"חות הקודמים. לא היה לי זמן להתעסק בזה, הגם שזה נראה לי לא תקין".

יש לציין כי דו"ח פעולה שכותב שוטר לאחר אירוע לא יכול להיות מושמד בשום צורה. אם יש צורך בשינוי, על השוטר לצרף דו"ח חדש בנוסף לדו"ח הראשון שכתב ולנמק מדוע כתב אחרת בשלב התיקון. עם זאת, השמדת הדו"חות בידי היס"מ לא הדליקה נורה אדומה אצל אף אחד מהשוטרים במקום. כמו כן, במח"ש התעלמו לאורך כל החקירה מהעדויות של אנשי הימ"ר, שטענו בכל חקירה כי היס"מ הוא זה שתקף את שני החשודים וגרם לפציעתם.

בבית המשפט עלו בזה אחר זה שוטרי היס"מ לדוכן וטענו כי קורן היה זה שתקף את החשודים. אולם בניגוד למח"ש, השופטת איטה נחמן הבינה שהיה ניסיון לפגוע במזיד בקורן. "ביקשו לבוא חשבון עם הנאשם אשר ליחידתם ולחבריהם ביחידה, לכאורה, חשבון ארוך עם הנאשם", כתבה השופטת בפסק הדין החמור נגד השוטרים.

"מהימנות עדויותיהם של שוטרי היס"מ וקציני היחידה, שלא לקחו חלק באירוע עצמו ואשר העידו בפניי על התנהלות שלאחר הפעילות, נמצאת בעיניי כנמוכה ביותר עד כדי שאינה מתקיימת כלל ועיקר", כתבה נחמן בהחלטתה. "עדויותיהם נמצאו סותרות אחת את רעותה ואף את אשר ציינו בדו"חות הפעולה שכתבו בתום האירוע, וכן התנהלותם מרגע סיום המעצר עצמו ועד הגשת אותם מזכרים לאחר תחקיר המעלים את הטענות כלפי הנאשם, נראית כהתנהלות בעייתית, בלתי ראויה ואף שערורייתית, שמעלה תהיות רבות לעניין יושרם האישי, אמינותם ומהימנותם של אותם לוחמים". בנוסף מתחה השופטת ביקורת חריפה על המחלקה לחקירות שוטרים שהתעלמה מחומרי חקירה שעמדו לזכותו של הנאשם והחליטה בכל מחיר להאמין דווקא לגרסת שוטרי היס"מ.

שניים משוטרי היס"מ עדיין משרתים במשטרה ושמם הועבר למדור משמעת לבדיקת החומר. מפקד צוות היס"מ, אופיר ביטון, קודם בינתיים ומונה למפקד יס"מ שרון. שניים מהשוטרים פרשו.

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה: לאור הכרעת הדין המזכה, המפכ"ל הנחה את מחלקת המשמעת באגף משאבי אנוש לבחון את משמעויות הזיכוי ואת אמירות בית המשפט הן לעניין החזרת השוטר שהושעה לתפקידו והן לעניין ההתנהלות המיוחסת לשוטרי היס"מ". עורך דינו של קורן, בני כץ, מסר בתגובה: "כל רצונו של מרשי הוא לחזור מיידית לשורות משטרת ישראל, לחבריו ולמפקדיו, שמחכים לקבלו ולחבקו בכליון עיניים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ