18 חודשי מאסר לרופא ילדים שהפיץ חומר פדופילי

על פי כתב האישום, ד"ר אברהם ברקאי מחיפה החזיק והפיץ כ-190 אלף סרטונים ותמונות תועבה של קטינים. הוא לא יוכל לשוב ולשמש כרופא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית משפט השלום בחיפה גזר היום (ראשון) 18 חודשי מאסר בפועל על ד"ר אברהם ברקאי, רופא ילדים מחיפה, בגין החזקה של חומר פדופילי במחשבו והפצתו באינטרנט.

באוקטובר 2010 הוגש נגד ברקאי, ששימש במשך שנים רבות רופא בקופת חולים מאוחדת בנוה שאנן בחיפה, כתב אישום בעקבות מידע שהתקבל מרשויות האכיפה באוסטרליה בנוגע לחשוד אוסטרלי שנעצר ובחיפוש במחשבו התגלו קבצים בעלי תוכן פדופילי, אותם הוריד מכתובת IP שהתברר כי שייכת לברקאי.

מאז הגשת כתב האישום המשיך רופא הילדים לעסוק בתפקידו כרופא ילדים במרפאת נווה שאנן השייכת לקופת חולים מאוחדת. זאת לאחר שוועדת המשמעת של משרד הבריאות קבעה בדצמבר כי הרופא יוכל להמשיך בעיסוקו, לרבות קבלת מטופלים, בתנאי שהביקור ייעשה בליווי של אחד ההורים או אחות קופת החולים. בעקבות קובלנה שהוגשה לוועדת המשמעת, החליטה הוועדה להאריך את ההגבלה, אולם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, החליט שלא לקבל את ההמלצה והתלה את רישיונו של הרופא לתקופה של שישה חודשים או עד לסיום ההליך הפלילי.

ד"ר אברהם ברקאי, היום בבית המשפטצילום: חגי פריד

ברקאי, 45, הגיע היום לבדו לבית המשפט וסירב לשוחח עם התקשורת. בטיעוניו לעונש לפני שבועיים אמר "אני מרגיש בושה מאוד גדולה. עשיתי מעשה שאסור היה לי לעשות וטעיתי טעות חמורה. אני מאוד מצטער על זה. כשעשיתי מה שעשיתי בין 4 קירות, לא חשבתי שאני עלול לפגוע במישהו ואם הייתי חושב שזה פוגע במישהו, לא הייתי עושה את זה. אני מבקש סליחה ממי שנפגע מזה. המקרה היה לפני שנתיים שהיו גיהינום בשבילי. אני מבקש לרחם עליי".

בעדויותיו במשטרה הודה הרופא כי במשך 15 שנה נהג לצפות בסרטים ובתמונות תועבה בהן דמויות של קטינים בעירום, ביניהם תינוק הנוגע באיבר מין וכן קטינים בני 8-10 הנראים בסרטים כשהם מקיימים יחסי מין עם בגירים. הרופא נהג לשמור את הפרסומים במחשבו האישי ואף התקין במחשבו תוכנת "GigaTribe" שאפשרה לו לשתף אחרים בפרסומים הללו. מדובר בכ-190 אלף פרסומי תועבה אותם החזיק ופרסם באינטרנט. הרופא עצמו הודה בביצוע עבירת החזקת החומרים, אך הכחיש את הפצתם, ועל כך התקיים הדיון המשפטי.

לפני שבוע התקיים שלב הטיעונים לעונש בתיק. הפרקליטות ביקשה להטיל על ברקאי עונש מאסר בפועל, שלא ירוצה בעבודות שירות. העונש שנקבע בחוק על העבירה בה הורשע ברקאי עומדת על חמש שנות מאסר בפועל. זאת בעוד שהמלצת שירות המבחן היה כי ברקאי לא יישלח לבית סוהר וכי בית המשפט יסתפק בריצוי עבודות שירות.

מטעם ברקאי העידה ד"ר איילת עציון, פסיכולוגית המנהלת את היחידה לשלום הילד בחיפה, וכן שרון שושנה, אחות במקצועה בקופת החולים מאוחדת שבה עבד ברקאי. שושנה, שמכירה את ברקאי שמונה שנים, העידה כי מדובר ב"רופא מצטיין, רופא מאבחן יוצא מן הכלל. בהיבט המקצועי מאוד סמכו עליו, אהבו אותו והיתה לו גישה מאוד טובה למטופלים. עד היום מגיעים אלי מטופלים ושואלים לשלומו, מבקשים שהוא יחזור", אמרה. "אני בעצמי אם והוא טיפל בשתי בנותיי. הוא איש נעים הליכות, איש מעניין, מתמצה בהרבה נושאים. הוא היה עמוד התווך במרפאה שלנו מבחינה חברתית". בנוסף לשושנה, העיד גם ד"ר רן לוין, רופא אורולוג בקופת חולים מאוחדת שהעיד אף הוא כי מספר הורים הביעו את רצונם שברקאי ישוב לעבודתו וסיפר כי מעולם לא התקבלה תלונה על ברקאי. איזנברג העבירה ביקורת על עדותו וטענה כי תמוה בעיניה שלוין לא מתח ביקורת על אופי העבירות שבהן הורשע ברקאי.

במסגרת הטיעונים לעונש העידה גם אם למטופלת של ברקאי וכן אביו של ברקאי, דוד, ניצול שואה בן ה- 80, שהעיד כי הוא סובל מסיוטים בלילה וכי בנו מטפל בו.

על פי גזר הדין, ברקאי יישלח למאסר ב-15 באפריל, וסנגוריתו כבר הודיעה כי בכוונתה לערער על גזר הדין. השופט זאיד פלאח כתב בגזר הדין כי אמנם ברקאי נחשב לרופא מצוין וכי עונש המאסר צפוי למנוע ממנו לשוב לעבודתו כרופא לצמיתות, אולם הוא רואה כי בתי המשפט צריכים להילחם בתופעה של הפצת סרטי פדופיליה באינטרנט. פלאח ציין כי לפני כשבוע גזר שישה חודשי עבודות שירות על שוטר שהורשע בהחזקה של 25 סרטי פדופיליה, ללא הפצתם.

בגזר הדין כתב השופט פלאח כי "מדובר בכמות אדירה של סרטים, ויש בכמות מעין זו כדי להעיד על האובססיה שלו בצפייה בסרטים אסורים מעין אלה. הוא לא הסתפק בהחזקת הסרטים, שעה שאפשר לאחרים להוריד אל מחשביהם סרטים רבים שהוחזקו על ידו, ובכך הפיץ למדינות רבות ושונות, סרטי פדופיליה אסורים".

עוד הוסיף השופט כי החזקת סרטי פדופיליה והפצתם עלולה לעודד אחרים ליצור סרטים מעין אלה, תוך ניצול והתעללות מינית בקטינים. הנאשם ידע לחפש סרטי פדופיליה בהם מופיעים קטינים, ידע לבחור את שם החיפוש המתאים, וידע להסתיר את הסרטים בקבצים פרטיים לאחר הורדתם – נקיטה באמצעים אלה מקשה עוד יותר על גילוי העבריינים, וקושי זה צריך להילקח בחשבון כשיקול בקביעת העונש.

באשר לטיעוניו כי נגרם לו נזק בגין ההליכים שננקטו נגדו ציין השופט כי נזקו הפרטי מתגמד אל מול נזקיהם של האחרים, ומעבר לכך – נזקיו של הנאשם נגרמו לו כתוצאה ממעשיו הוא, והיה עליו לצפות לנזק מעין זה עוד בטרם יבצע את עבירותיו. לעומתו, נזקיהם של אותם קטינים המופיעים בסרטי הפדופיליה לא נגרמו על ידי הקטינים עצמם, אלא ע"י מבוגרים, כדוגמת הנאשם, שהחליטו לנצל את תום ליבם של הקטינים ואת חוסר הבנתם עד תום את משמעות השתתפותם בסרטי פדופיליה. עוד הבהיר כי הנאשם הינו רופא ילדים, וככזה היה עליו לדעת, אולי יותר מכל אחד אחר, את משמעות הפגיעה בילדים כתוצאה מצפייה ומהפצה של סרטי פדופיליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ