שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שבוע למכמונות המהירות החדשות: היקף הדו"חות קטן בהרבה מהמצופה

בשבוע האחרון נרשמו 172 דו"חות בלבד לעומת כמאה אלף נהגים שנקלטו במהירות מופרזת במהלך תקופת הפיילוט שנמשכה כחודש

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יניב קובוביץ

משטרת ישראל מפרסמת היום (ראשון) נתונים ראשונים על הספק מצלמות האכיפה החדשות שנכנסו לתוקף בשבוע שעבר. עד לרגע זה על פי נתונים של אגף התנועה נרשמו 148 דוחות בגין מהירות מופרזת ו- 24 דו"חות בגין חציית צומת באור אדום.

המערכת עדיין לא נכנסה לפעילות מלאה ובתקופה הקרובה צפויות להתפרס מצלמות נוספות בכבישי הארץ. נכון להיום עובדות שלוש מצלמות מהירות ותשע מצלמות רמזור והכוונה היא להמשיך ולרשת את 44 הקטעים שנחשבים באגף התנועה לקטעים אדומים שבהם מרבית תאונות הדרכים.

מן הנתונים עולות תוצאות מפתיעות בהתבסס על הפיילוט שנערך למערכת. במהלך פרויקט הפיילוט שנמשך כחודש ימים, נקלטו כמאה אלף נהגים שצולמו במהירות שבין 110 קמ"ש ל 140 קמ"ש.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

במשטרת התנועה דוחים את הטענות לפיהם הנתונים נמוכים בשל העובדה שהם לא רצו לשלוח דו"חות לכל הנהגים ולהימנע ממצב של אלפי דוחות בשבוע אחד.

עם כניסת המערכת לפעולה נשמעו ביקורות רבות בנוגע לכמות הדו"חות שהיא תספק לנהגים הישראלים. באגף התנועה טוענים שהסיבה לכמות הנמוכה יחסית של הדו"חות שנשלחו לנהגים היא שהציבור הפנים שיש מצלמות ואכיפה מוגברת באותם מקומות, אך גם טיעון זה אינו מסביר את הפערים שבין הפיילוט לתוצאות שפורסמו היום.

במכמונות המהירות הישנות, המבוססות על קרן לייזר או מכ"מ, היתה סטיית תקן של כמה קמ"ש, ולכן סף האכיפה היה גבוה בכ-10 קמ"ש מהמהירות המותרת. אולם, המצלמות החדשות הפועלות באמצעות פסי מתכת המוטמעים בכביש, בודקות באיזו מהירות עברה המכונית בין הפסים - ולכן הן מדויקות לחלוטין. המשמעות היא שאפשר לקנוס נהג שעבר את המהירות המותרת בקמ"ש אחד בלבד.

עלות רכישת המצלמות הסתכמה בכ-147 מיליון שקל ועלות תפעולן תסתכם ב-450 מיליון שקל למשך עשר שנים. ואולם על פי הערכות, המצלמות עשויות להחזיר את עלות רכישתן במהירות שיא. במשטרה הבטיחו בעבר כי המצלמות יתפסו כמעט כל מכונית שתעבור על פניהן במהירות, וכל מצלמה מסוגלת להפיק עד שני דו"חות בשנייה. מכאן, שלפי הערכות, יוכלו המצלמות להפיק מספר עצום של 1.25 מיליון דו"חות בשנה, בהיקף קנסות שנתי שעשוי להגיע ל-875 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ