עתירה לבג"ץ: להשלים חקירת פציעתו של פעיל שלום

הוריו של טריסטיאן אנדרסון, הסובל מפגיעה מוחית, טוענים לרשלנות בחקירת המשטרה ומציגים עדויות כי שוטרי מג"ב שנטלו חלק באירוע כלל לא נחקרו

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים29

הוריו של פעיל פרו-פלסטיני, אזרח ארה"ב, עתרו היום (שלישי) לבג"ץ בדרישה להשלים את חקירת נסיבות פציעתו הקשה של בנם בהפגנה נגד גדר ההפרדה בניעלין לפני שלוש שנים. הפעיל, טריסטיאן אנדרסון, נפגע במצחו מרימון גז ונותר פגוע מוחית ונכה לצמיתות. משטרת מחוז ש"י פתחה אז בחקירת נסיבות האירוע, ולטענת ההורים, ננסי ומייקל אנדרסון, המשטרה חקרה רק כוח מג"ב שהתעמת עם מפגינים, תוך התעלמות מכוח נוסף שהיה בשטח, והחליטה לסגור את התיק.

על פי עדויות שנאספו מיד לאחר האירוע מפעילים שהיו במקום, עולה כי אנדרסון שהה עם פעילים ישראלים ובינלאומיים שהצטרפו באותו יום לצעדת המחאה השבועית של תושבי נעלין נגד בניית גדר ההפרדה על אדמות הכפר. אנדרסון תיעד את ההפגנה במצלמתו, ולקראת סיומה עמד ברחבה מאחורי מסגד בכפר, הנמצא במרחק ניכר מהשטח בו התעמתו מפגינים עם כוחות מג"ב וצפה במתרחש, כשלפתע פגע במצחו של רימון גז וריסק את גולגולתו.

אנדרסון נפל אל הקרקע שותת דם והובהל לביה"ח תל השומר, שם אושפז למעלה משנה. כתוצאה מהפגיעה הוא זקוק לטיפול סיעודי קבוע. "בננו סובל מפגיעות מוחיות טראומטיות. הוא יסבול ממגבלות פיזיות ומנטאליות לשארית חייו, כמו גם כאב כרוני. הפציעה הרסה את חייו ומשפיעה קשות על משפחתנו לעד. למרות זאת, עד היום, יחידת מג"ב שהיתה בטווח הירי מעולם לא תושאלה, ולא בוצעה חקירה מקצועית ויעילה לנסיבות פציעתו. אנו חיים עם ההשלכות מדי יום ביומו, בעוד שמי שירה בו לא נושא באחריות למעשיו והצדק לא נעשה", אמרו ההורים בהודעה שמסרו מביתם בקליפורניה.

עורכי הדין מיכאל ספרד ואמילי שפר מארגון יש דין, שהגישו את העתירה בשם ההורים, טענו כי מחוז ש"י של המשטרה שפתח בחקירה לאחר האירוע, חקר באזהרה רק פלוגת מג"ב שכלל לא היתה בסמוך למקום בו עמד אנדרסון ולא יכוהל היתה לפגוע בו. זאת, בעוד שצוותים נוספים שפעלו בנעלין בשעת הפגיעה באנדרסון ושהו בעת הפגיעה בסמוך לאזור שבו נפצע, כלל לא נחקרו, על אף שמפקד של שניים מהצוותים הודה כי נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות, שכללו גם ירי מטולי גז. עוד נטען כי צוות החקירה כלל לא טרח להגיע למקום האירוע והתיק נסגר.

ההורים דרשו להשלים את החקירה בערר שהגישו והתקבל, אך לדבריהם גם בהשלמת החקירה המשיכו להתעלם מראיות מובהקות המצביעות על צוות שוטרי מג"ב נוסף שמעולם לא נחקר שהיה בשטח ויכול היה לפגוע בבנם. התיק נסגר גם לאחר ערר נוסף, למרות עדויות ראיה של אזרחים פלסטינים ובינלאומיים שהיו במקום וחשיפתו של סרטון חדש בו נראה בבירור כי היו שוטרים שירו לעבר מספר קטן של אזרחים (פלסטינים וזרים) בשעה שרובם בורחים ומנסים לתפוס מחסה.

עורכי הדין טוענים כי בסרטון ניתן לראות בבירור כי הירי בוצע בכינון ישיר וממרחק קצר, לכאורה בניגוד להוראות הפתיחה באש. "מדובר במקרה קיצוני של רשלנות משטרתית. בלתי סביר שגוף החוקר אירוע ירי, לא בודק את זירת הירי ומזהה מהיכן בוצע. במקרה זה, למרות שפעמיים הפנינו את תשומת לב החוקרים ושל הפרקליטות לכך שהם חוקרים את האנשים הלא נכונים, הרשויות ממשיכות להתעקש שלא לחקור את החשודים הרלוונטיים", אמרו עורכי הדין.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי העתירה התקבלה במחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה. "תגובתנו לעתירה תמסר לבג"צ כמקובל", נאמר בהודעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ