גידי וייץ
גידי וייץ

המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד שוקי למברגר, העביר לטיפול אגף החקירות במשטרה את הפרשה שנחשפה ב"הארץ" לפני כחודש, שבמרכזה העברת מיליוני שקלים לכאורה במזומן מאיש העסקים דוד אפל למנכ"ל מפעל הפיס הפורש, שאול סוטניק.

לפי המידע שהגיע ל"הארץ", בשלהי 2010 שלח אפל מכתב לסוטניק באמצעות פרקליטו, עו"ד ישראל שלו, שבו טען כי ב-2006 ביקש סוטניק מאפל סכומי עתק במזומן. לטענת אפל, הוא העניק לסוטניק בשתי הזדמנויות שני סכומים: 250,000 דולר ולאחר מכן 250,000 אירו. אפל הגדיר במכתב את הסכומים שהעניק לסוטניק כהלוואה, על אף שבין השניים לא נחתם חוזה כתוב כלשהו המסדיר את מתן הכספים לסוטניק. אפל מציין כי הסכומים ניתנו לסוטניק בנוכחות צד שלישי.

סמוך למתן ההלוואה ניהל אפל עם סוטניק משא ומתן לשיתוף פעולה בין מפעל הפיס במיזם תיירות גרנדיוזי שאפל תיכנן בדרום איטליה. כשסוטניק קיבל את מכתב הדרישה מאפל, הוא מיהר להגיב במכתב לקוני שבו הכחיש כי קיבל מאפל כספים כלשהם. סוטניק, מצדו, הגדיר את טענות אפל "הזויות". "אני מבין שמרשך מצוי בימים אלה במצב לא קל, לרבות מצבו הכלכלי. צר לי על כך, אך לא העליתי על דעתי כי מצב זה יוביל את מרשך להמציא סיפורים מעולם הדמיון", כתב סוטניק לפרקליטו של אפל.

לפני כמה חודשים העביר אפל את החוב, באמצעות המחאת זכות, לחברה בשם חרמש שירותים משפטיים. לפני כמה שבועות שלחה חברת חרמש מכתב לסוטניק, שבו טענה כי היא מחזיקה תצהירים המאששים את מתן סכומי העתק מאיש העסקים לעובד הציבור הבכיר. בחודשים האחרונים נערכו פגישות בין באי-כוחם של הצדדים, אך הם לא הגיעו להבנה כלשהי. סוטניק סיפר למקורביו כי בשלב מסוים הוא חש מאוים. בעקבות חשיפת "הארץ" פנו התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיחקור את הפרשה. משרד המשפטים הודיע לאחרונה כי התלונה "נבחנה על ידי המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) והועברה לטיפול המשטרה. יובהר כי אין בדברים משום חיווי דעה באשר לתלונה לגופה".

דוד אפל. העביר את החובצילום: מוטי קמחי

אפל הורשע לפני למעלה משנה במתן שוחד למספר אישי ציבור, ונגזרו עליו שלוש שנות מאסר וחצי בפועל. איש העסקים וכן המדינה ערערו על ההחלטה, ומחר יכריע בית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ