אישום: בעלי מפעל פורמייקה העלימו מס במאות מיליונים

בני משפחת פיסו מחיפה, המחזיקים במפעל "מקור הפורמייקה", מואשמים בהלבנת הון ובהוצאת חשבונות פיקטיביות בהיקף של 169 מיליון שקלים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ארבעת בני משפחת פיסו מחיפה, המחזיקים במפעל "מקור הפורמייקה" במפרץ בעיר, מואשמים בהלבנת הון ובהוצאת חשבונות פיקטיביות בהיקף של 169 מיליון שקלים. הנאשם הראשי בפרשה הוא מאיר פיסו, מנכ"ל המפעל, וכמו כן נאשמים אחיו יוחאי, סמנכ"ל התפעול במפעל ואמם יפה, ששימשה אף היא כמנהלת בחברה. אח נוסף, משה פיסו, שימש כמנהל מחלקת הפורמייקה, אולם חלקו בפרשה קטן יותר ביחס לאחיו.

על פי כתב האישום, בין השנים 2003-2011 הארבעה ייצרו ומכרו מוצרי עץ, והנפיקו חשבוניות ייצוא פיקטיביות בסכומים נמוכים מהמחיר האמיתי שבו מכרו, בין היתר ל"חברה הערבית לעצים", הרשומה בעזה. ייצוא סחורה אינו מחייב תשלום מע"מ, וכך הוצאו מהמפעל לחו"ל מכולות ריקות ממוצרי עץ ומלאות בפסולת, באמתלה שיש בהן סחורה, כדי להתחמק מתשלום מע"מ.

בני המשפחה גם מואשמים כי ניסו ליצור מצג שווא שלפיו הם מייצאים סחורה לסין, כאשר בפועל לא היו להם לקוחות בסין. הם זייפו הסכם בין חברה סינית לחברה העזתית שעבדה עמם, אולם בחקירתם הכחישו את הדבר.

כתב האישום מייחס לארבעה גם התחמקות מתשלום מס הכנסה בהיקף של 40 מיליון שקלים, וכן עבירות של קבלת דבר במרמה מהמדינה, בסכום של כ-800,000 שקלים. זאת לאחר שהוסיפו לפיצוי שקיבלו מהמדינה על נזקי מלחמת לבנון השנייה חוב שאינו קשור להפסקת הפעילות במפעל כתוצאה מהמלחמה. הם מואשמים גם כי שיחדו בסכום של 20,000 שקלים את יו"ר איגוד אומני העץ, יוסף אלקובי, כדי שיקדם את ענייניהם בכך שיתמוך באישורו של צו היטל ההיצף על יבוא לוחות עץ מצופים מסין.

המפעל שבבעלות המשפחה גדל בשנים האחרונות ואף הונפק בבורסה. כיום הוא נחשב למוביל בישראל בתחום הפורמייקה. על פי כתב האישום, ההון שצברו הנאשמים מביצוע העבירות שימש אותם לרכישת נכסים. כך המשפחה מחזיקה בבניין ברחוב יפה נוף בחיפה, בו שוכנים פאב ה"מוריסון" ופאב ה"אלתרמן". חקירת התיק הסתעפה לפרשה נוספת, שנחקרת עדיין ונוגעת לחברת כוח אדם בשם כ.א.ז, הנמצאת בבעלותו של מאיר פיסו. פיסו חשוד בעושק עובדים מסין, שהועסקו בענף הבנייה.

ברשות המסים הגדירו את הפרשה, שזכתה לכינוי "בובת עץ", חסרת תקדים מבחינת היקף העבירות, התחכום שלהן ומשך הזמן שבו נמשכו. הפרשה נחשפה לפני כשנה, בתום חקירה סמויה בת עשרה חודשים שכללה גם האזנות סתר. במארס 2011 הפכה החקירה לגלויה, לאחר שחוקרי רשות המסים פשטו על המפעל והוציאו צווי עיקול רבים. למרות כל זאת, המפעל המשיך לפעול כרגיל. עם מעצרם של בני המשפחה נמצאו וחולטו כ-30 מיליון שקלים ושישה כלי רכב יוקרתיים. מלבד זאת עוקלו נכסי נדל"ן שהיו שייכים למשפחה, בשווי של כ-80 מיליון שקלים. 250 חוקרי יאח"ה ורשויות המס בחיפה נטלו חלק בחקירה, וכתב האישום מתפרש על פני 65 עמודים וכולל 270 עדים, בהם בנותיהן של האחים פיסו, אחותם רונית, ושני עדי מדינה, המפלילים את הנאשמים, סמנכ"ל הכספים בחברה, ברוך באוברג, וטכנאי המחשבים במפעל, רועי שמעון.

סנגורם של בני המשפחה, עו"ד אודי ברזילי, מסר בתגובה כי "מדובר בסוגיה מיסויית מורכבת. נקבל את חומר החקירה, נלמד אותו ונגיב. החוקרים עשו עבודה יסודית, שיתפנו אתם פעולה והמפעל ממשיך לעבוד. כרגע מה שחשוב למשפחה, זה להמשיך ולנהל את העסק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ