זוכה האספן שנחשד בזיוף ארון קבורתו של אחי ישו

עשרות מומחים לא הביאו להרשעתו של סוחר העתיקות עודד גולן באחת מפרשות הזיוף הגדולות בישראל. השופט: לא הוכח שמדובר בזיוף

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

במשך שבע שנים וחצי התקיים באולמו של השופט אהרן פרקש בבית המשפט המחוזי בירושלים, אחד ההליכים המשפטיים המסקרנים ביותר מאז קום המדינה: התיק שבו האשימה המדינה את אספן העתיקות עודד גולן וכמה משותפיו בעבירות זיוף חמורות של מוצגים וסחר בעתיקות מזויפות. אתמול, אחרי ששמע כ-130 עדים ואחרי קרב מוחות נדיר שעסק כמעט בכל אספקט בארכיאולוגיה, קבע השופט כי המדינה נכשלה בניסיונה להוכיח כי שורה של ממצאים בעלי חשיבות דרמטית שהציג גולן כוללת ממצאים מזויפים. גולן זוכה מחמת הספק מרוב האישומים המרכזיים נגדו, והורשע בארבעה סעיפים זניחים יחסית.

בין הפריטים ששאלת מקוריותם עמדה במרכז המשפט: גלוסקמה (ארון קבורה מתקופת בית שני) המיוחסת ליעקב אחיו של ישו, כתובת מתקופת המלך יהואש שבה מתואר שיפוץ בית המקדש הראשון כמתואר בספר מלכים ב', "חותם המלך" שניתן לפרשו כחותם המלך מנשה, בולות (חותמות טיט) עם שמות ידועים מימי בית ראשון, מנורת חרס מעוטרת מתקופת בית שני, חפצים פרה-היסטוריים וכן קערה עתיקה ועליה כיתוב הירוגליפי מתקופת הפרעונים. כל אחד מהפריטים הללו, אם יוכח כאותנטי, הוא בעל חשיבות שלא תתואר בחקר הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ובעל ערך כספי אדיר. לאורך המשפט טענו נציגי הפרקליטות ורשות העתיקות, כי גולן הוא סוג של גאון-אוטודידקט, שהצליח במאמץ של שנים להתמחות בזיוף חפצים עתיקים תוך שהוא מגלה מומחיות יוצאת דופן בארכיאולוגיה, כימיה, גיאולוגיה, פילולוגיה של שפות שמיות עתיקות ועוד. גולן טען שהוא אספן עתיקות תמים שסחר בחפצים אותנטיים שהגיעו אליו על פי חוק.

לאורך 500 עמודי פסק הדין, לא מצליח בית המשפט לפזר את הערפל סביב הפרשה. הוא מפרט שורה ארוכה של בעיות מדעיות, העוסקות בין היתר בצורת האותיות, השפה, הציפוי הכימי והאורגני של האבנים, שלא ניתנות להסבר במקרה שאכן מדובר בחפצים מזויפים. אחת הבעיות המעניינות שעלו נוגעת להימצאותן של כדוריות מיקרוסקופיות מזהב בתוך האותיות של כתובת יהואש. את הכדוריות הללו איתר הגיאולוג אמנון רוזנפלד, שהעיד מטעם ההגנה. לדבריו, הימצאות הכדוריות מעידה על זהב שהותך בטמפרטורה גבוהה - מה שהיה קורה למשל כשבית המקדש, על הזהב שבו, נחרב בשריפה. כדוריות זהב בגודל כזה, גם לא נמצאות בשוק ולא ניתן להוסיף אותן באופן מלאכותי. מכאן הסיק רוזנפלד שהכתובת אמיתית. אלא שהכתובת לא נמצאה בחפירה רגילה, דבר שהיה הופך אותה לאחד הממצאים החשובים מאז ומתמיד, שכן עד היום לא נמצאו שרידים מבית המקדש הראשון.

פריטים אחרים שנחשדו כמזויפים. לחצו להגדלה

בוויכוח סביב הגלוסקמה של יעקב, טענה הפרקליטות כי גולן הוסיף לה בתחכום רב כתובות שהופכות אותה לכאורה ליקרת ערך. אין ויכוח שהגלוסקמה אותנטית וכך גם חצי מהכתובת "יעקוב בר יוסף", אולם גולן לטענת התביעה הוסיף את המלים "אחוי דישוע" (אחי ישו). בשאלה זו ניתש ויכוח בין הצדדים: התביעה הביאה מומחים לכתב העברי והציגה בדיקה שנערכה במכון הגיאולוגי המצביעה על ההבדלים בין פני השטח של הגלוסקמה לבין הכתובת. מנגד, גייס גולן שורה של מומחים מטעמו עם ממצאים כימיים שונים. "מסקנתי היא כי גולן הצליח לעורר ספק סביר לגבי אישום זה", כתב השופט פרקש בהכרעתו, אולם מיד סייג את דבריו ואמר: "אין בכך כדי לקבוע כי הכיתוב על הגלוסקמה אמיתי ואותנטי וכי נכתב לפני כ-2,000 שנה. יתר על כן לא הוכח בשום צורה כי המלים 'אחוי דישוע' מתייחסות בהכרח לישו המופיע בכתבי הנצרות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"אני שמח מאוד מזיכויי השלם והמוחלט מהעבירות החמורות בהן הואשמתי", אמר גולן אחרי פסק הדין, "רשות העתיקות הפריחה בלון והבלון הזה התפוצץ". בפרקליטות וברשות העתיקות הביעו את תסכולם מסירובו של עד מפתח לבוא למשפט, ואמרו כי עקב כך נאלצו להסתמך על ראיות נסיבתיות בלבד. העד, מומחה לזיוף ממצרים, הודה בעבר כי זייף חפצים עבור גולן, אולם סירב לבוא לישראל.

עודד גולןצילום: ניר כפרי

למרות ההפסד במשפט, ברשות העתיקות ערים גם לתוצאות החיוביות שהוליד בדיעבד המשפט התקדימי. לדברי מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות, אמיר דנור, משפטו של גולן "שינה באופן מהותי את שוק סחר העתיקות בארץ ובעולם. הארכיאולוגיה הרוויחה, היום אף ארכיאולוג שמכבד את עצמו לא יתקרב לפריט שהגיע משוד עתיקות, שכן כולם יודעים את הסכנה שטמונה בממצאים הללו".

גנור מביא כדוגמה את "רימון השנהב", הוצג עד 2004 במוזיאון ישראל ונחשב עד אז לשריד היחיד שנמצא מבית המקדש הראשון. המוצג הזה הוסר לאחר שבדיקת מומחים שנערכה בעקבות מעצרו של גולן, העלתה כי קיים חשש שהוא מזויף. לדברי גנור, מאז המשפט חלה ירידה דרמטית בפעילות שוד העתיקות באתרים המיוחסים לבית ראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ