מנכ"ל הפיס הנכנס לא דיווח על כי נחקר בעבר בידי רשויות המדינה

לדברי פרקליטו של ג'אקי וואקים, הוא מסר את כל המידע שהתבקש: "מדובר בניסיון להשמיצו". יו"ר הדירקטוריון עוזי דיין מינה עו"ד לבדיקת הנושא

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

ג'אקי וואקים, שדירקטוריון מפעל הפיס אישר השבוע את מינויו למנכ"ל חרף התנגדות יו"ר הדירקטוריון, עוזי דיין - לא ציין בטופס מועמדותו לתפקיד כי התנהלו נגדו בעבר חקירות שונות על ידי רשויות המדינה, על אף שנשאל על כך בשאלון. לדברי עו"ד אלי זהר, שנשכר על ידי דיין לבחון את הסוגיה, וואקים העלים פרטי מידע חשובים מפני ועדת האיתור. וואקים לעומת זאת טוען כי השיב על השאלון באופן מלא, וכי מדובר ב"השמצות" הנגועות במניעים זרים.

מדובר בשני הליכים שהתקיימו בעניינו של וואקים, 46, גזבר עיריית חיפה, על ידי רשויות המדינה. האחד, חקירה פלילית במחלקה לחקירות שוטרים באפריל 2010 בשאלת קשריו לרכז מודיעין שנחקר במח"ש. השני, דו"ח מבקר המדינה משנת 2007 שמתייחס לפעילותו כחבר דירקטוריון במפעל הפיס. וואקים מכהן כדירקטור ויו"ר ועדת הכספים של מפעל הפיס והחברה למשק וכלכלה בשלטון המקומי זה 12 שנה.

ממח"ש נמסר ל"הארץ" כי אמנם "התנהלה חקירה בנושא", אך "לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות הוחלט לסגור את התיק נגד וואקים מחוסר ראיות מספיקות". עם זאת, בתגובתם ציינו במח"ש כי "ההחלטה נמסרה לבא כוחו של ואקים באמצע חודש פברואר האחרון" - ולפיכך, רק לאחר שוואקים מסר את שאלון המועמדות, שהמועד האחרון למסירתו היה ב-8 בדצמבר.

דו"ח מבקר המדינה מתח ביקורת על כך שארבעה חברי דירקטוריון של מפעל הפיס, וביניהם וואקים, פעלו לקבל תרומות עבור גופים מסוימים ומסרו להם את התרומות באמצעות המחאות, באופן ידני. לדעת המבקר, "העברת ההמחאה בדרך זו עלולה ליצור את הרושם שהתרומה ניתנה בזכות מוסר ההמחאה, ולפיכך היא פסולה. על המפעל לחדול איפוא מדרך פעולה זו". וואקים הגיב על כך בדו"ח וכתב: "כדי שלא תיווצר זיקה למראית העין, אני מקבל את הביקורת בעניין מסירת המחאת התרומות, ואפעל כך בעתיד".

יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס, עוזי דיין, שהתנגד לבחירתו של וואקים. מינה עו"ד לבדיקת הנושאצילום: תומר אפלבאום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

השאלון למועמד תפקיד מנכ"ל מפעל הפיס כולל שאלות ספציפיות באשר להליכי חקירה, אם נעשו כאלה. לפי שאלה 16ב', שכותרתה "הליכים של המדינה מול המועמד", מתבקש המועמד לענות "האם מוסד ממוסדות המדינה או רשות מרשויותיה קיימו הליך בירור, בדיקה, חקירה ביקורת, או שימוע בעניין בו היית מעורב באופן אישי או כנושא משרה בכיר בגוף ציבורי או פרטי". וואקים ענה שאין. תשובה זהה התקבלה גם בשאלה 18ב' שכותרתה "הליכים פליליים", בה מתבקש המועמד לענות "האם יש כתבי אישום תלויים ועומדים נגדך בעת מילוי שאלון זה, וכן האם נחקרת על ידי המשטרה או רשות חוקרת אחרת תחת אזהרה והחקירה טרם הסתיימה".

לדברי עו"ד זהר, בשאלון של וואקים שהוצג לו, נעדרו פרטים שנוגעים לחקירות על ידי רשויות המדינה. "מטרת הטופס הזה היא למסור לוועדת האיתור את כל הפרטים על האיש", אמר זהר, "אילו הוא היה זהיר, הוא היה צריך לכתוב שהיתה חקירה והיא הסתיימה בסגירת התיק". על מנת לברר אם יש בכך טעם לפגם, פנה דיין למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט.

וואקים, שנבחר מתוך 63 המועמדים שניגשו למכרז שפורסם ב-21 בנובמבר, התפטר השבוע מתפקידו בדירקטוריון, אך לעת עתה ממשיך לשמש כגזבר עיריית חיפה. לדברי זהר, הוא הציע לראש העיר, יונה יהב, לייעץ לוואקים למשוך את מועמדותו לתפקיד המנכ"ל. "פניתי אליו כחבר וכמי שמפעם לפעם מייצג את עיריית חיפה ואמרתי לו שכרגע העניין עוד שקט - זה עוד קרבות פוליטיים של עוזי דיין עם הדירקטוריון שלו - אבל ברגע שהעניינים האלה שבגינם הוא נחקר יצופו, זה בהחלט יכול להיות מביך", אמר זהר. "אם יש איזושהי בעיה, כדאי שג'אקי ישקול פעם נוספת את המועמדות, משום שאם העניין ימשיך ויתגלגל, אז יועלו כל מיני דברים שהם אולי לא נעימים".

לדבריו, "יהב סיפר דברים חמים על ג'אקי וזהו, נפרדנו כחברים". יהב סירב להתייחס לנושא. יש לציין עם זאת כי בעוד שזהר, שנשכר כאמור על ידי דיין לבחינת הסוגייה, מספר כי נשכר לצורך "ליווי הליך של בדיקה האם המועמד כשר וכשיר להיבחר להיות מנכ"ל", משיחה עם חברי ועדת האיתור עולה כי לא ידוע להם כלל על התקשרות איתו.

סוגיית השאלון עלתה בישיבת הדירקטוריון האחרונה שהתקיימה ביום ראשון, בה אישרר הדירקטוריון את בחירת ועדת האיתור לתפקיד בוואקים, בניגוד לדעת לדיין. דיין אמר בדיון כי יש באי הצהרותיו של וואקים כדי לפסול את מועמדותו, ואולם יו"ר ועדת הביקורת במפעל הפיס, עו"ד מיקי שניידר, השיב כי על וואקים לא היתה החובה להצהיר על כך, אם התיק נגדו במח"ש נסגר. כך סבר גם יו"ר ועדת האיתור לתפקיד, ראש עיריית קרית אתא, יעקב פרץ. חבר דירקטוריון נוסף, אליהו זיטוק, אמר לדיין באותה ישיבה כי "גם אם הוא (ג'אקי, ר.ח) היה יוצא צח כשלג, הרי לא היית מביא אותו לבחירה".

בא כוחו של וואקים, עו"ד טומי נדשי, מסר בשמו: "הטענה כי בעת מילוי השאלון למועמד הוא השמיט נושאים שהיה עליו להעלותם אין לה על מה לסמוך. כל הפרטים הטעונים דיווח קיבלו מענה הולם ופרטים שלא הוזכרו הינם פרטים שאינם רלוונטיים כלל".

"כל הניסיון לייחס למר וואקים כוונות שאינן טהורות נובע משיקולים זרים ולא ענייניים של בעלי עניין המנסים להסיט את הדיון הענייני והמהותי לטענות סרק והשמצות חסרות כל שחר שאין בהן ממש, במטרה לעכב את המינוי עליו המליצה ועדת האיתור פה אחד".

"לא נותר אלא להצר על ניסיונם של בעלי העניין הנ"ל להיתפס לזוטות ופרטים טכניים שוליים שאין בהם כל אחיזה במציאות במקום להתמקד בעיקר וחבל שכך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ