20 שנות מאסר לבן 14 שהורשע ברצח נער בן גילו

השופטים קבעו כי הרצח הינו מעשה רשעות ואכזריות לשמו שנעשה במחשבה תחילה, וכי גילו של הנאשם אינו השיקול היחיד בקביעת העונש

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (חמישי) 20 שנות מאסר בפועל על קטין תושב הצפון שהורשע ברצח נער בן 14 תושב הכפר עראבה ביוני בשנה שעברה. הנאשם היה אף הוא בן 14 בעת ביצוע הרצח.

מגזר הדין עולה כי המורשע ונאשם אחר הצטיידו בסכין, ואז המורשע הציע לנרצח, עותמאן נסאר, להתלוות אליהם, והם הלכו בשביל מטע זיתים בכפר. בשלב מסוים אחז הנאשם השני בנאסר, באופן שמנע ממנו לברוח או להתגונן, והורה למורשע לדקור אותו. הקטין דקר אותו חמש פעמים והשאיר אותו במקום. השניים הלכו לבית הספר, שם שטפו את ידיהם, שברו את הסכין ששימשה אותם והשליכו אותה לבור ניקוז. אביו של המורשע, שחשד בו במעורבות בפרשה, הסגיר אותו לידי המשטרה.

בית המשפט הדגיש כי בדיקה נפשית שעבר הנאשם קבעה שהוא כשיר לעמוד לדין. מממצאי הבדיקה עולה כי הוא סובל מהפרעת אישיות אנטי-חברתית, אך הוא אינו סובל ממחלת נפש. בפגישה עם קצינת המבחן הודה הנאשם במעשיו, אם כי התקשה "לעכל" את מעשיו וטען, כי הרקע למעשה היה השמצתו על ידי המנוח בפייסבוק.

השופטים יוסף אלרון, משה גלעד ומנחם רניאל קבעו כי הרצח הינו מעשה רשעות ואכזריות לשמו, שהנאשם ביצע במחשבה ובכוונה תחילה. לפי השופטים, הנאשם תכנן בקור-רוח, "תוך אטימות לב ונפש", להרוג את המנוח, ודחו את טיעון הנאשם לפיו ללא השפעתו המכרעת של חברו לעבירה, היה האירוע מסתיים אחרת.

השופטים הוסיפו כי ככלל, בכל מקרה בו נדרש בית המשפט לגזור דינו של קטין – בכל עבירה שהיא – עליו ליתן משקל משמעותי לשיקול השיקום, הקודם בדרך כלל לשיקולי הענישה האחרים. כמו כן נדרשים השופטים להתחשב בכך כי בשל הגיל הצעיר, אין תודעתם והכרתם של קטינים בשלה, לפיכך, קובע בית הדין, "פחות תובנה הינה 'פחות אחריות' המצדיקה הקלה מסוימת בענישה בהתאם לנסיבות המיוחדות של המקרה והנאשם". ואולם, אמרו השופטים, גם בעניינם של קטינים, ההיבט השיקומי אינו חזות הכל והוא מהווה רק חלק ממכלול השיקולים.

השופטים הבהירו כי במקרה זה מתחייבת ענישה הולמת וקשה, בדרך של שלילת חירותו של הנאשם לתקופה ארוכה וממושכת. לדבריהם, גם כששוקלים גורלו של נאשם קטין, אין לשכוח גורלו של קורבן העבירה, ובמקרה זה חייו, שקופחו במו ידיו של הנאשם, ועל בית המשפט לקחת זאת בחשבון לעניין העונש.

בית המשפט התייחס בשיקולים לעונש גם בהודאת הנאשם וחרטתו, עברו הנקי, נסיבותיו האישיות, ובראש ובראשונה גילו הצעיר, תוצאות הבדיקה הפסיכו-דיאגנוסטית ולפיה הוא מתפקד ברמת אינטליגנציה כללית גבולית.

יש לציין כי בתיק רצח אחר שאירע בחודש שעבר בעיר אום אל-פחם, נעצר צעיר בן 19 בחשד למעורבות ברצח קרוב משפחתו מותקאל אבו חלוק אגבריה גם הוא בן 19 וזאת על רקע סכסוך בניהם. ביום ראשון הקרוב תגיש הפרקליטות כתב אישום נגד החשוד

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ