יום הדיונים האחרון במשפט אולמרט |

"נוצרה מערכת פלילית של גביית תשלומים"

יום הדיונים האחרון של משפט אולמרט התאפיין בהתכתשויות בין ההגנה לתביעה. ההגנה: כך לא ראוי שתופיע המדינה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

היום (חמישי) נערך יום הדיונים האחרון במשפט אולמרט בבית המשפט המחוזי בירושלים. הדיון התאפיין, בדומה למשפט כולו, במתח רב בין הצדדים, כאשר התובע, עו"ד אורי קורב, האשים את אולמרט ופרקליטיו בניסיון להציג תמונת מציאות מזויפת ולהכפיש את רשויות החוק כאילו הן סימנו את אולמרט כמטרה. פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זוהר, לא נשאר חייב, ואמר שהשתלחותו של קורב אינה ראויה, וכי "כך לא ראוי שתופיע המדינה".

המשפט מתנהל נגד ראש הממשלה לשעבר ומנהלת לשכתו, שולה זקן, בפרשות ראשונטורס, מעטפות הכסף ומרכז ההשקעות. התביעה טענה שאולמרט יצר מערכת פלילית של גביית תשלומים עודפים בעבור הנסיעות הרשמיות שלו, כדי לממן את הנסיעות הפרטיות. הטענה העיקרית של ההגנה היא שגם אם היו תקלות וחוסר סדר, אין מדובר בשיטה. זקן בחרה שלא להעיד במהלך המשפט נגדה.

עו"ד קורב, תקף היום את אולמרט ואת עורכי דינו על אופן ניהול המשפט. "שמענו כאן עולם הפוך, ברוח ימי החג", פתח קורב את דבריו. "עולם שמציג את רשויות האכיפה כמסמני מטרות, כמציגי תמונה קטנה ומצומצמת ואילו ההגנה חושפת את התמונה האמיתית. הגדיל לעשות בעניין הזה עו"ד זוהר, שמצא לנכון להמחיש את הטענות בהגשת טקסט של אחד העם שעוסק בעלילות נגד העם היהודי – לא פחות ולא יותר (...) לא נחשפה כאן כל תמונה חדשה. התמונה שהצטיירה דומה להפליא לכתב האישום. השינוי היחיד שראינו כאן הוא התכנסות של ההגנה בכל הפרשות ובוודאי בטלנסקי ומרכז ההשקעות לתזה של המאשימה".

קורב הוסיף בנוגע לעו"ד מיכה פטמן המייצג את זקן: "יש טיעונים שמביישים את הטוען. כמו טיעונים של חוסר אמון בבית המשפט (...) אם אתה לא נותן גרסה אתה לא יכול לתלות את זה בחוסר אמון בבית המשפט". לדברי קורב, הסיבה שזקן בחרה שלא להעיד היא כדי לפגוע ביכולת של התביעה להגיש את יומניה, בהם מתועדים בין היתר העברת הכספים לעו"ד מסר, כראיה בבית המשפט. "הנאשמת בחרה להתאבד משפטית, היא בחרה לקבל על עצמה הרשעה בתיק הזה, כדי להקשות עלינו לקבל את יומניה כראיה קבילה", אמר קורב.

בתחילת השבוע, אמר עורך דינה של זקן, עו"ד מיכה פטמן, כי "שולה זקן היא יעד שהמשטרה שמה לה להפיל כדי להפליל את אולמרט. הם משוכנעים שיש בידיה מידע מפליל. אם היא היתה אומרת מידע אחר, איש לא היה מאמין לה. זו נקודת המוצא שלהם והם לא זזו ממנה. האישה הזו היתה פיון בידיים של מערכת אכיפת החוק. הם הוכיחו שלא מעניינת אותם האמת. זו דרך ההתנהלות שלהם בפרשה".

קורב גם דחה את הטענה של ההגנה כי פרשת "ראשונטורס" נובעת בסך הכל מחוסר סדר ובלבול בלשכת אולמרט. בהגנה הצביעו על כך שחלק מהנסיעות של אולמרט הסתיימו בחוב לסוכנות הנסיעות ולא בעודף. "השיטה היא שהם נהגו לגבות בעודף תוך שימוש בחשבוניות כוזבות. אין טענה שהם מקסמו את הרווח", אמר קורב, "והכל בהוראת הנאשמים פשוט וקל. הנאשמת ורייצ'ל הן לא שתי פיות שהכניסו לנאשם כספים ללא ידיעתו. זה קורה באגדות זה לא קורה בחיים".

לדבריו, "כשיש לך עודפים בהחלט יכולה להיות לך גם יצירה מודעת של חוסרים. בגלל העודפים הוא יכול להחליט לעשות את זה. זו זכותו. אולמרט עסק גם עסק בעניינים הלוגיסטים המפורטים של הנסיעות".

ראש צוות ההגנה של אולמרט, עו"ד אלי זהר, תקף בהמשך הדיון את קורב ואמר: "בא כוח התביעה ניצל את היום הזה להשתלחות חסרת רסן תוך זריקת כל רפש אפשרי על ההגנה. ככה לא ראוי ולא נכון שתופיע המדינה. צריך לתת למדינה את המכובדות הראויה שתינתן על ידי מייצגיה. יש לך הרגשה וזו גם ההצדקה לכמה התפרצויות לא ראויות. יש תחושה של יצר". גורמים בהגנה הוסיפו: "אין להתפלא על כך שמי שמשתלח בשופטים, משתמש בשפה בוטה בתוך בית המשפט".

בחודש שעבר, הרשיע בית משפט השלום בירושלים את שולה זקן במרמה והפרת אמונים בפרשת רשות המסים. זקן הורשעה בסיוע למקורבים להתמנות לתפקידים בכירים ברשות. השופט חיים לי-רן לא קיבל את טענותיה בנושא ואמר כי "גרסתה אינה מחזיקה מים, ורב הפרוץ בה על העומד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ