בית המשפט: גם האסירים המוסלמים זכאים לארוחות חג

תומר זרחין
תומר זרחין

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה חייב השבוע את שירות בתי הסוהר (שב"ס) לספק לאסיר מוסלמי ארוחות חגיגיות בחגים מוסלמיים. זאת בעקבות עתירה שהגיש מחמוד מגאדבה, אסיר מוסלמי בכלא ניצן, שקבל עך כך שב-15 השנים שבהן הוא נמצא במתקן, לא הוגשה לו ארוחת חג "חגיגית ודשנה", כפי שמוגשת ליהודים בחגיהם. מגאדבה הבהיר כי כל שהוא מבקש זה תוספת בשרית, במטרה לתרום לאווירת החג. עד כה זכו אסירים ערבים לבקלאוות ותמרים בחגים.

מגאדבה, תושב ג'נין במקור, הוא עבריין מין - שהורשע באונס, שוד בנסיבות מחמירות, חבלה גופנית ושהייה בלתי חוקית - ומרצה 21 שנות מאסר. מאז נכנס לכלא יצר לעצמו שם של "עותר סדרתי" נגד השב"ס. בין השאר, עתר בעבר בדרישה לאפשר לו ולאסירים אחרים לשלוח פקסים מהכלא במקרים דחופים. כמו כן הגיש סדרת "תביעות קטנות" נגד שב"ס על הפרת זכויות.

עו"ד עביר בכר - העומדת בראש הקליניקה לזכויות ושיקום האסיר באוניברסיטת חיפה - הציגה בפני השופטת ורדה מרוז נוהל שב"ס, שבו נכתב כי קיום מצוות החג והבאת סמלים המייחדים כל חג אל בית הסוהר והכנת ארוחות חגיגיות בבית הסהר יגביר את תחושת השייכות של האסירים. השב"ס טען מנגד, כי בחגים זוכים האסירים הערבים לבקלאוות ותמרים, ואילו לאורך חודש הרמאדן מוגשת לאסירים המוסלמים ארוחת ערב בשרית, ובנוסף ארוחת לילה, שלה לא זוכים האסירים היהודים. שב"ס הבהיר לשופטת מרוז כי אם עתירתו של מגאדבה תתקבל, תהיינה לכך השלכות ביחס לכלל האסירים הלא יהודים, מכוח עקרון השוויון.

ביחס לטענת השב"ס לגבי ארוחת הערב הבשרית ברמאדן, טען מגאדבה כי מדובר באותה ארוחת צהריים, שנדחית בגלל החג לערב וכי אין בה כל ייחוד. השופטת מרוז הכריעה כי יש לפרש את פקודת נציבות שירות בתי הסוהר, לפיה בימי השבת והחגים תוגשנה במידת האפשר ארוחת חגיגיות לסגל ולאסירים, בצורה תכליתית, באופן המחיל את ההוראה גם על אסירים שאינם יהודים. "פרשנות אחרת אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות השיטה המשפטית החלה במדינת ישראל, המבוססת על ערכי הדמוקרטיה ובין היתר על שוויון", קבעה.

משב"ס נמסר כי "בבתי הכלא נהוג להעניק ארוחות חג. משום שבית המשפט קיבל את העתירה אך לא נכנס לפירוט התפריט, משמעויות ההחלטה נבחנות".

תגובות