נציבת הקבילות: שוטרים מפחדים להתלונן מחשש להתנכלויות

על רקע עלייה במספר התלונות של שוטרים ב-2011, אומרת נציבת הקבילות כי רבים מהם פונים באנונימיות, או כלל לא מתלוננים. "יש כאלה שמתייחסים לשוטר שנפגע ומימש את זכותו כבכיין שמבקש לפגוע במפקדיו"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

"התרבות הארגונית במשטרה בנוגע לקבילות שוטרים לוקה בחסר. ביחידות המבצעיות יש כאלה שמתייחסים לשוטר שנפגע ומימש את זכותו כבכיין שמנסה לפגוע במפקדיו". כך אמרה נציבת קבילות שוטרים וסוהרים, חנה קלר, בראיון ל"הארץ" עם פרסום דו"ח הקבילות ל-2011, המסמן את סיום תפקידה. "אני לא שוללת מצב שבו משטרת ישראל מכוונת את השוטרים שלה לא לקבול ומדריכה אותם כיצד לנהוג בקבילה", הוסיפה.

הדו"ח שהגישה קלר לשר לביטחון הפנים הראה כי ב-2011 נרשמה עלייה משמעותית במספר קבילות השוטרים לעומת אשתקד. כך התברר כי ב-2011 הוגשו 543 קבילות, לעומת 477 קבילות בלבד ב-2010. מרבית הקבילות עסקו בתנאי השירות והשכר של השוטרים. מכלל המקרים, 37% התבררו כמוצדקים. מנגד, נרשמה ירידה במספר קבילות הסוהרים לעומת אשתקד, כאשר ב-2011 הוגשו 181 קבילות וב-2010 206 קבילות. מכלל מקרי הסוהרים, 38% התבררו כמוצדקים.

בדו"ח הדגישה קלר כי "לא ייתכן שקצין אינטליגנטי, מקצועי ומהימן, שלאחר היוועצות נמצא עניינו כבר-קבילה, יביע חששות שמא יבולע לו עקב הגשת הקבילה. גם השנה התוודענו לחששות של נגדים וקצינים מתוצאות הגשת הקבילה, ואנו שבים ומציינים כי חייב להיעשות שינוי בתרבות הארגונית".

אחת הסוגיות שעלו בקבילות היתה יחסי המפקדים והפקודים במשטרה, "במשטרה יש קצינים מעולים לצד מפקדים שהתנהגותם אינה ראויה", אמרה קלר, "כך הגיע אלינו מקרה של שוטר בדרגת ניצב משנה שדיבר לפקודו בצורה מבישה ביותר, ולא סיפק תשובה עניינית כשביררתי אתו את העניין. לא כל המפקדים הפנימו שאינם יכולים לרדת לרמה כה נמוכה עם פקודיהם".

קלר הוסיפה כי חלק ממפקדי המשטרה אף מסרבים לקבל ביקורת מפקודיהם, ומעוניינים לפקד על שוטרים שיקבלו את מרותם ויימנעו מהבעת עמדה אישית.

קלר ציינה כי לשולחנה הגיעו פניות אנונימיות רבות, משוטרים שחששו שיתנכלו להם אם יזדהו בשמותיהם. היא הזכירה מכתב שקיבלה לפני כמה חודשים מקבוצת שוטרים המשרתת באחד המחוזות המרכזיים בארץ, שהתלוננה על יחס נוקשה מצד קצינה בכירה. "אנו מודעים לכך שאם נזדהה בשמנו הרי שגורלנו יהיה רע", כתבו השוטרים לקלר, "בחרנו בדרך הבטוחה יותר מכיוון שאנו קבוצת שוטרים גדולה וותיקה".

הנציבה גם מתחה ביקורת על היעדר הנהלים בנוגע להדחת קצינים בארגון. "קצין בכיר ביחידה המובחרת ביותר של המשטרה קבל על כך שיום אחד מפקד היחידה הודיע לו שהוא לא לויאלי כלפיה ולכן הוא מועבר מיידית למחוז ירושלים", סיפרה קלר, "הקצין לא זומן לשיחה מקדימה או לשימוע והדיחו אותו במקום מבלי לנמק זאת.

בדקנו את העניין והחלטנו שההעברה מבוטלת, וכך הקצין שב ליחידתו. כמה שבועות לאחר שובו היתה רמת האמון בינו לבין מפקדו נמוכה ביותר, וכך הוא נאלץ בכל זאת לעזוב את היחידה".

קלר, ששירתה 30 שנה במשטרה והשתחררה בדרגת ניצב, הדגישה כי במשטרה טרם הבינו שנציג הקבילות פועל לקידום האינטרסים של הארגון.

"נציב קבילות החיילים הוא יחידה מובנת בצה"ל, שהבין עד כמה היא חשובה לחיזוק המערכת", הוסיפה, "במשטרה רואים בנו יחידה של המשרד לביטחון הפנים. לעשייה שלנו גם אין שיניים מכיוון שהחלטותינו אינה מחייבת את המערכת".

לדברי קלר, בעת כהונתה כנציבה ניהלה דין ודברים עם בכירי המשטרה בניסיון לגרום לקבלת החלטות הנציבות ולהטמעתן בארגון.

"לא הצלחתי לשכנע את המערכת בנוגע למקרים בהם המפכ"ל רשאי לדחות את המלצת הנציב", סיפרה, "החלטות הנציב הן סופיות ולא מערערים עליהן בבית המשפט. במשטרה יכולים לומר לנו שקיימות עובדות נוספות שלא ידענו עליהן, אך לא לשלול את ההחלטות שקיבלנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ