שופט העליון חנן מלצר נשלח להשלים מאה פסקי דין שהתעכב בכתיבתם

בחודשים האחרונים צומצם דרמטית מספר השיבוצים של מלצר לתיקים חדשים. גורם בבית המשפט העליון: הוטל עליו עומס חריג

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

בעקבות פיגורים חמורים בכתיבת יותר ממאה החלטות ופסקי דין, התבקש שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר להשלים את כתיבתם, בטרם ישובץ לתיקים חדשים. מבדיקה ביומן בית המשפט העליון עולה כי בחודשים האחרונים צומצם באופן דרמטי השיבוץ של מלצר בהרכבים בבית המשפט וכשופט דן יחיד: ברוב השבועות הוא כלל לא ישב בהרכבים, ואף לא כדן יחיד, ונראה כי "נעלם" מיומן בית המשפט ומאולמות הדיונים. רק השבוע חזר מלצר לשבת בדיונים באופן רגיל, בשלושה הרכבים שונים ופעם אחת כדן יחיד.

ההחלטה לפנות את מלצר להשלמת הפיגורים שצבר התקבלה עוד על ידי נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, דורית ביניש, לקראת סוף כהונתה. על פי נתונים פנימיים של בית המשפט העליון, למלצר היו פיגורים במעלה מ-100 תיקים שבהם נדרש לכתוב פסקי דין והחלטות, שחלקן החלטות טכניות.

רשמת בית המשפט העליון, השופטת דנה כהן לקח, האחראית על יומן בית המשפט העליון, הונחתה לא לשבץ את מלצר לתיקי הרכב חדשים עד לצמצום הפערים. עם זאת, מלצר שובץ לתיקים שבהם הוגשו ערעורים על החלטות ביניים בעתירות מנהליות.

השופט חנן מלצרצילום: אלי הרשקוביץ

גורם בבית המשפט העליון אמר אתמול כי בשנה האחרונה ישב מלצר בתיקים רבים וסבוכים יותר מאשר רוב עמיתיו בבית המשפט העליון, ובנוסף, הוטל עליו העומס שהוטל על יתר השופטים עם פרישתם של השופטים אילה פרוקצ'יה, אדמונד לוי ובחודש שעבר הנשיאה דורית ביניש. לדברי הגורם, הצורך להשלים פסקי דין של השופטים שפרשו בתוך פרק זמן קצוב והעומס החריג שהוטל על מלצר, כמו על יתר השופטים, עקב העיכוב במינוי השופטים החדשים לבית המשפט העליון נועם סולברג וצבי זילברטל - יצרו פיגורים חריגים.

גורם אחר בבית המשפט העליון אמר "עושים לחנן עוול. העומס שהוטל עליו היה חריג בכל קנה מידה. למרות שהוא מאוד חרוץ, הוא התקשה לעמוד בעומס, אבל עכשיו הוא השלים חלק גדול מהפיגורים".

אילת פילו, דוברת הנהלת בתי המשפט, מסרה בתגובה כי "השופט מלצר משובץ כרגיל ואף היה השבוע בתורנות, בנוסף להרכבים בהם ישב. קודם לכן נטל פסק זמן מסוים להשלמת פסקי דין והחלטות, לנוכח העומס הרב שהוטל עליו בתקופה קודמת, משנדרש לשבת בתיקים רבים ומורכבים מעבר לרגיל".

בעבר מצא נציב נציב תלונות הציבור על שופטים שתי תלונות מוצדקות על עיכוב פסקי דין והחלטות של שופטי בית המשפט העליון. במקרה אחד, הרכב של השופטים אילה פרוקצ'יה, עדנה ארבל ואליקים רובינשטיין, התעכב בכתיבת פסק דין בערעור אזרחי במשך שנתיים וחצי. במקרה אחר, לפרוקצ'יה נדרשו שלוש שנים לפרסם החלטה בבקשת רשות ערעור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ