המשטרה תבדוק את תקיפת הערבים בקניון מלחה

300 אוהדי בית"ר ירושלים התפרעו בקניון לאחר משחק, ואיש לא עוכב לחקירה. המשטרה: נפנה להנהלת הקניון כדי לקבל את תצלומי האבטחה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

המשטרה בודקת את האירוע השבוע בו תקפו 300 אוהדים קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים כעשרה עובדים ערבים בקניון מלחה. רק לאחר כ-40 דקות שבהן התעמתו האוהדים עם העובדים, תוך השמעת קריאות גזעניות, הצליחו המאבטחים והשוטרים שהוזעקו למקום להביא לסיום התגרה, שפרצה בכמה אזורים בקניון. אף על פי שמצלמות האבטחה תיעדו את כל ההתרחשות, איש לא עוכב לחקירה. מהמשטרה נמסר כי היא תפנה להנהלת הקניון כדי לקבל את צילומי האבטחה, והעניין ייבדק.

ביום שני, בסביבות השעה עשר בלילה - לאחר שבית"ר ירושלים זכתה בניצחון על בני יהודה תל אביב - החלו האוהדים, רובם בני נוער, לנהור אל עבר מתחם המזון בקומה השנייה בקניון. עדי ראייה סיפרו ל"הארץ" כי האוהדים קראו לעבר העובדים הערבים "מוות לערבים", ו"מוחמד מת" ושרו שירים בעלי אופי גזעני. כמה אוהדים גם ירקו לעבר שלוש נשים ערביות שישבו שם עם ילדיהן.

"החגיגה בהתחלה היתה לגיטימית", אומר קצין האבטחה של הקניון, אבי ביטון. "לא היה משהו חריג, איזו השתוללות. הם שרו שירי אוהדים". ביטון שלח שלושה מאבטחים כדי למנוע מעשי אלימות. כמה דקות לאחר מכן, שלושת המאבטחים כבר לא הספיקו. "היתה פה כמות אנשים שלא ראיתי בעבר", מספרת א', עובדת בחנות בגדים סמוכה. "הם עמדו על כיסאות, על שולחנות, איפה לא. עשו רעש נוראי, צעקו ‘מוות לערבים', נופפו בצעיפים ושרו שירים בצרחות".

צפו בהתפרעות אוהדי בית"ר ביום שני שעבר (19.3.12). מתוך יוטיוב

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

לאחר דקות ארוכות שבהן ספגו העובדים את הקריאות המשפילות ללא תגובה, ניסו להפחיד את האוהדים ונופפו לעברם במקלות של מטאטא. אולם התיעוד של סרטוני האבטחה מראה כי בתוך שניות התנפלו האוהדים על העובדים הערבים, ובמהרה גלש העימות לאלימות, שבתוך דקות ספורות התרחבה לכמה מוקדים בקניון.

"הם תפסו כמה מהעובדים ופוצצו אותם במכות", סיפר יאיר, בעל מאפייה במתחם המזון. "זרקו אנשים לתוך חנויות, השליכו אותם על שמשות, אני לא מבין איך לא התנפצה אף שמשה, אגרופים, בעיטות, מה לא". לדבריו, כעשרים מהמתפרעים "נתנו לעובד ניקיון מכות. מסכן, אח שלו שעובד פה בפיצה יצא וניסה להתעמת איתם. גם הוא חטף".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ