מאות אקדחים, רובים וחומרי נפץ נתפסו ביישובים ערביים בצפון

חוקרי ימ"ר צפון הגבירו את המאמצים למיגור התופעה של שימוש בכלי נשק בלתי חוקיים במגזר הערבי; 557 מקרי שימוש בנשק נרשמו בשנה האחרונה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוקרי המחוז הצפוני של המשטרה תפסו בשלושת החודשים האחרונים 110 אקדחים, מעל ל-70 רובים ותתי מקלע, ויותר מ-50 רימוני רסס ואמצעי לחימה קטלניים נוספים ביישובים ערביים בצפון. במחוז הצפוני אמרו הבוקר (שני) כי בשנים האחרונות התגברה תופעת ההחזקה והשימוש באמצעי לחימה ונשק בלתי חוקיים באזור. על פי נתוני המשטרה בשנה האחרונה נעשו 557 מקרים של שימוש באמצעי לחימה.

במחוז הצפוני הוסיפו כי "התופעה ניכרת בחתונות ואירועים חגיגיים במגזר הערבי - תופעה שזכתה לגינוי מראשי הציבור הערבי, וכן באירועים פליליים. השימוש בנשק בלתי חוקי גרם לא אחת לפגיעה בנפש וברכוש". לשם דוגמה, לפני מספר חודשים, במהלך חתונה במג'דל כרום, נהרג אחיו של החתן כתוצאה משימוש בנשק לא חוקי, החשודים נעצרו והועמדו לדין.

נוכח התופעה הקשה פעלו באחרונה יחידות המחוז הצפוני, ובראשון היחידה המרכזית צפון בניסיון למגרה. במסגרת המאמצים, נתפסו בקרב מאות חשודים 110 אקדחים, יותר מ- 70 רובים מסוג M16, קלצ'ניקוב ואחרים כמו גם תתי מקלעים כקרל גוסטב, יותר מ-50 רימוני רסס, 15 מטענים, 3 טילים, כשני ק"ג חומר נפץ TNT, מאות מחסניות, עשרות אלפי כדורים ועוד.

אמצעי לחימה שנתפסו במהלך המבצעצילום: משטרת ישראל

מנתוני המשטרה עולה עוד כי בשנה האחרונה נרשמו 557 מקרים בהם נעשה שימוש באמצעי לחימה, בוצעו 579 מעצרים, הוגשו 180 כתבי אישום ו-160 נאשמים נעצרו עד תום הליכים. חקירות האירועים העלו כי מחירם הגבוה של כלי הנשק, אינו מונע רכישתו על ידי גורמים עבריינים.

לפי נתוני המשטרה מחיר אקדח נע בין 8,000-10,000 שקלים, מחיר תת מקלע מאולתר מחלקי נשק כגון קרל גוסטב עומד על 15-20 אלף שקלים ומחירו של רובה M-16 תקני גנוב מצה"ל עומד על 30-50 אלף שקלים. במחוז הצפוני אמרו כי כלי הנשק משמשים לפתרון סכסוכים בין חמולות ומשפחות, עבריינים וסכסוכים עסקיים.

לדברי המשטרה, במסגרת המאבק בתופעה מבוצעת פעילות יזומה ובמסגרתה אף נשלחו שוטרים סמויים לאירועי שמחה, ובעיקר חתונות, כשברשותם מעטפת כסף כמתנה לחתן וכלה, ובמהלך החתונה איתרו חשודים בירי שנעצרו על ידי המשטרה לאחר מכן.

אקדחים שהוחרמו בנצרתצילום: משטרת ישראל

בניסיון למנוע את התופעה מקיימת המשטרה פגישות מקדימות עם החתן ומזהירה אותו כי במקרה של ירי החתונה תופסק. גם מנהיגים דתיים נרתמים למאמץ ומודיעים כי במקרה ירי הם יעזבו במחאה את השמחה.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו אמר כי הוא רואה חשיבות עליונה בחיזוק השיטור במגזר הערבי, ובמלחמת חורמה ללא פשרות באלימות ובתופעת השימוש בנשק במגזר. המפכ"ל הנחה את יחידות המשטרה לתת עדיפות בטיפול בתופעות אלה.

מפקד המחוז הצפוני, ניצב רוני עטיה, אמר כי נושא השימוש בנשק ובאמל"ח הוגדר על ידו כיעד עיקרי ב-2012. לדבריו, "המחוז הצפוני על כל יחידותיו מרכז מאמץ ארוך בנושא. אמצעי הלחימה המצויים בידי עבריינים מעורבים בירי ומהווים איום על אנשי החוק ואנשי ציבור, ועלינו מוטלת החובה לנתק את השרשרת הזו ולהביא את העבריינים לדין. התמודדות זו מחייבת אותנו להמשיך בנחישות בסיכול וצמצום הסחר והשימוש באמצעי לחימה ובזיהוי תשתיות מאורגנות של עבריינים".

לדברי מפקד היחידה המרכזית, ניצב משנה מיכאל שפשק, "תופעת השימוש בנשק לא חוקי היא בבחינת סרטן מתפשט אשר פוגע בחברה. התופעה קשה ובלתי נסלחת. לא אחת היו מקרים של פגיעה בחפים מפשע אשר נקלעו במקרה לזירת ירי בין חמולות. נמשיך להשקיע כוחות ואמצעים רבים באיתור ואיסוף כלי נשק מוסלקים. אנו פועלים במספר מעגלים ובין היתר בתיאום עם צה"ל למיגון בסיסים ומניעת כלי נשק מהם. מי שייתפס עם אמצעי לחימה כלשהו נמצה איתו את הדין. כל מי שייתפס במהלך ירי (עם נשק ברשיון) ייעצר, יישפט ונמליץ שלא לחדש את רשיונו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ