אימאם מנצרת הורשע בהסתה לאלימות וטרור

ביהמ"ש קבע כי הקריאה לאלימות בדרשותיו של נאזם אבו סאלים סכאפה, בהתחשב במעמדו, היתה עלולה להביא לביצוע מעשי טרור

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

נאזם אבו סאלים סכאפה, בן 47 מנצרת, המשמש כאימאם של מסגד שיהאב א-דין בנצרת, הורשע היום (ראשון) בבית משפט השלום בנצרת בעבירות של הסתה לאלימות, טרור ותמיכה בארגון טרור. סגנית נשיא בית משפט השלום בנצרת, לילי יונג גפר, קבעה כי "בהתחשב במהות הפרסומים, במעמדו, באופי וסוג האלימות לה הסית הנאשם ואותה שיבח, בהיקף קהל שומעיו, בזהותם של האנשים, אינטנסיביות הפרסומים, המדיה בה פורסמו והאווירה השוררת בציבור, אין כל ספק כי התקיימה, בנסיבות העניין, אפשרות ממשית שקריאותיו של הנאשם, שנפלו על אוזניים כרויות, תבאנה לעשיית מעשה אלימות או טרור".

השופטת כתבה בפסק הדין כי "כאשר מתרחשים אירועים חריגים, יש בכך משום תמריץ לנצלם על מנת להעביר מסרים חריפים מן הרגיל, לרבות קריאות לנקמה אלימה לשם התגברות על הפגיעה וההשפלה והחזרת הכבוד. אלו נספגים לדריה כגשם על אדמה חרבה אצל השומעים והקוראים, החשים ממילא מורת רוח, זעם, כאב ורגשות שליליים".

הדרשות האמורות בגינן הועמד לדין נישאו בין השאר בצל הרג פעילי אל-קאעדה, מבצע צבאי בעזה, פרסום קריקטורות הנביא מוחמד בדנמרק וביקור האפיפיור בישראל. לדברי השופטת, "הנאשם עשה שימוש נרחב ויעיל באותם אירועים על מנת לשלהב את קהל השומעים והקוראים, וליצור באמצעות מניפולציה זו, כר פורה לקליטת התכנים שאותם ביקש להעביר, ואשר כללו קריאות לנקמה, להרג ולאלימות".

השופטת פירטה עוד כי האימאם קרא "לביצוע מעשי נקמה אלימים כלפי בוגדים, כופרים ואויבים, תוך עידוד והבעת תמיכה באלימות ברף העליון והמסוכן ביותר של עבירות האלימות. הביטויים המרכזיים מדבריו שעסקו באלימות היו לשחוט, להילחם ולהיאבק. כן ציין הנאשם כי מדובר בדת המלחמה, דת הלחימה, דת הקורבנות, הוא קרא לכריתת ועריפת ראשים וביקש שהכופרים יעקרו מן השורש באמצעות חרב. עוד איזכר את ההלכה המוסלמית לפיה הפוגע בנביא מוחמד יוצא להורג".

היא הוסיפה כי "מדבריו עולה קריאה מפורשת לביצוע רצח, הרג ופגיעה במי שאינם שותפים לדת האסלאם כפי שהוא רואה אותה, וגם כלפי בוגדים מקרב המוסלמים אשר אינם מקבלים על עצמם את האידיאולוגיה של פלג זה של האיסלאם, וכמובן כלפי אוייבים חיצוניים כמו ישראל וארצות הברית ואזרחיהן".

במסגרת תפקידו נשא האימאם דרשות בימי שישי במסגד בפני קהל מתפללים של כ- 2,000 איש. בנוסף, נהג לעתים לדרוש גם במסגדים אחרים, ובהם מסגד אל אקצא בירושלים. בכתב האישום שהגישה עו"ד יעל כוכבי מפרקליטות מחוז הצפון נטען כי הנאשם הגה ויסד גוף המכונה "ג'מאעת אנצאראללה בית אלמקדס אל נאצרה" (קבוצת תומכי אללה – ירושלים בנצרת) , כגוף בעל דגל, סמל והנהגה הירארכית אשר הוא העומד בראשה.

כתב האישום פרט בהרחבה פירסומים שונים שנעשו על ידי הנאשם – בדרך של דרשות, הפצת כרוזים, פרסומי אנצאראללה, ספרים וחוברות וכן תכנים שונים באתר, ואשר לטענת המדינה פרש בהם השקפת עולם אידיאולוגית הזהה בתכניה להשקפת העולם של הג'יהאד העולמי, שארגון "אל-קאעדה", שהוא ארגון טרור מוכרז הוא חיל החלוץ שלו. בין היתר פרסם האימאם גילויי תמיכה והזדהות עם אל קאעדה, וכן קרא בהזדמנויות שונות לעשיית מעשי אלימות ועידודם.

השופטת הבהירה בהחלטתה כי "הדרשות נישאו במסגד המצוי בטבורה של נצרת, העיר הערבית הגדולה והחשובה בישראל מלבד ירושלים, ותפקידו של הנאשם בו הוא ללא ספק תפקיד יוקרתי המקנה לו הערכה רבה ומעמד מיוחד בקרב באי המסגד. כן הוא מוזמן לעתים לשאת דרשות גם במסגדים אחרים, באופן המלמד על החשיבות שמייחסים לו המתפללים ועל האהדה לה הוא זוכה ביניהם ומסתבר ששמעו יצא גם אל מחוץ לגבולות המדינה והוא מוכר בקרב אנשי הג'האד העולמי".

האימאם, נאזם אבו סאלים סכאפה סרב להגיב על הרשעתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ