הותר לפרסום |

פרשת הסחיטה ב"בחדרי חרדים": חשד לגביית תשלום תמורת מחיקת תוכן שלילי

על פי החשד, מנכ"ל האתר החרדי המוביל וכמה מעובדיו העלו טענות מכפישות בפורומים - ואז דרשו סכומי עתק מהקורבנות תמורת הסרתן

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

המשטרה חושדת כי אנשי האתר החרדי המוביל "בחדרי חרדים" העלו הודעות מכפישות לפורומים במסווה של גולשים, ואז סחטו את הקורבנות - כך הותר הערב (שני) לפרסום. במסגרת הפרשה שהתפוצצה אתמול נעצרו מנכ"ל האתר, סמנכ"ל המכירות וכן שני מנהלי תוכן, וצפויים מעצרים נוספים.

בחדרי חרדים, אחד משני האתרים המובילים במגזר החרדי, מציע מערכת חדשות ולצדה מערכת פורומים עניפה. הפורומים של בחדרי חרדים הפכו את האתר במידה רבה למדורת השבט החרדית, חרף התנגדותם של רבנים בכירים. בפורומים יכולים להגיב רק מנויים ומי שקיבל אישור לכך מהנהלת האתר.

לפי החשדות, חלק ניכר מהידיעות שהועלו לפורומים הועלו בעצם בידי אנשי האתר במסווה. במשטרה חושדים כי אנשים היו פונים לאתר אחרי העלאת טענות שליליות עליהם - חלקן על ידי אנשי האתר, ואז היו מתבקשים לשלם בתמורה להסרת הידיעות. איש תקשורת חרדי סיפר כי אנשים העדיפו לשלם ולשתוק.

שופטת בית משפט השלום, תמר בר אשר, הסבירה כי מדובר בניצול מצבם הפגיע של אנשים. העצורים חשודים בכך שסחטו אנשי עסקים חילונים, חרדים וגם רבנים, וקיבלו לידיהם סכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים תמורת הסרת ההודעות.

העצורים בפרשת בחדרי חרדיםצילום: אוליבייה פיטוסי

המשטרה חושדת גם כי אנשי האתר הציעו לנסחטים גם הסדר, שלפיו הם התחייבו שלא לפרסם הודעות שליליות אודותיהם במשך חודשים תמורת תשלום חודשי קבוע שנע בין אלפי שקלים למאות אלפי שקלים. גם גופים חרדיים שילמו את הכופר. אתמול בערב שוחררה מנהלת תוכן באתר, ושלושת האחרים הובאו להארכת מעצר היום. מעצרו של המנכ"ל הוארך בארבעה ימים ושני האחרים שוחררו למעצר בית.

השמועות על המנגנון נפוצו בציבור החרדי כבר זמן רב. לפני כמה חודשים נפתחה חקירה סמויה בעקבות תלונות שהגיעו למשטרה, אבל התיק נסגר מחוסר ראיות. המקרה שהוביל למעצרים אירע לפני שבועיים כשהאתר פרסם תוכן שלילי נגד שתי דמויות חרדיות מוכרות, י' וש'. ההודעות כללו האשמות בהוללות ובגידות בעת אירוע "שבת חתן" שאחד מהם ארגן.

השניים פנו למנהלי האתר בבקשה שיורידו את הפרסום, ואלה השיבו - "אין בעיה, ניפגש לצורך זה". י' טוען כי המנכ"ל בא אליו לירושלים לצורך הפגישה, והוא מצדו נערך להקליט אותו. לטענתו בהקלטה נשמע המנכ"ל אומר לו שיוריד את הפרסום מיד בתמורה ל-12 אלף דולר שי' ישלם לו כל חודש בשנה הקרובה. י' אומר שהוא ביקש לשקול את הדרישה. בערבו של אותו יום פנה אליו שוב המנכ"ל ושאל להחלטתו. למחרת בצהריים מופיעים באתר פרסומים שליליים נוספים על י'. בשלב זה מחליט י' לפנות למשטרה, והעביר לידיהם את ההקלטות.

עורך הדין שרון קינן, המייצג את המנכ"ל, אמר כי "מרשי שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים. מדובר בהאשמות שווא, ואנו בטוחים כי זה יתברר בתוך כמה ימים. הוא אכן נפגש עם אנשים שונים, אבל לא לצורכי סחיטה". לגבי ההקלטה אמר עורך הדין כי "לא ראינו כזאת הקלטה, ואני בטוח שגם אין אחת כזו. בית המשפט ראה לנכון לעשות הבחנה בינו (המנכ"ל) לבין החשודים האחרים. האמת תתברר בקרוב".

עורך הדין יאיר גולן המייצג את מנהל התוכן שנשלח למעצר בית אמר כי "החשדות לכאורה חמורים, אבל בית המשפט סבר שלא מדובר בכאלה המצדיקים השארתו במעצר. מרשי כופר בהאשמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ