פרשת בחדרי חרדים |

הישג זמני לתומכי הסדר הישן

הקריסה של האתר החרדי, שהגיעה לשיאה בפרשת הסחיטה, אולי משמחת את השמרנים, אבל היא לא תוכל לבלום את התנועה הניאו-חרדית המתחזקת

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

דפוסי הפעולה המלוכלכים שלפיהם התנהל לכאורה פורטל "בחדרי חרדים" הם במידה רבה ניצחון של הממסד החרדי השמרני. גם מה שנראה כמו מפלת האתר, הוא לכאורה הישג מרשים למי שחפצים בסדר הישן והטוב, שבו אפשר לסגור עניין בעיתונות החרדית עם מעטפות של כסף.

קו ישיר עובר בין דצמבר 2009 - אז יצאו "גדולי התורה" במלחמת חורמה נגד האתרים החרדיים, בקמפיין שאת גלגליו הניעו גם לא מעט אינטרסים כלכליים - ובין אפריל 2012 שבו מתגבש תיק פלילי סביב מנהלי האתר ועורכיו. כעת מתברר, כי האור הירוק שקיבלו מנהלי האתר מהרבנים להמשיך לעבוד, למרות החרם, הוביל לעסקאות פיגולים על גב הגולשים.

"בחדרי חרדים", שהוקם לפני עשור, הפך להיות בית לחרדים החדשים, אלה שביקשו קודם כל לדבר אלו עם אלו על מה שמטריד ומעניין אותם. הם עשו זאת באמצעות פורומים תוססים ופורצי דרך, שבעקבותיה הוקמה גם מערכת חדשות שהעזה לטפל לעתים בקשיחות גם בפוליטיקאים ובעסקנים החרדים. זה כמובן הזיק לממסד החרדי גם פוליטית וגם כלכלית, היות שנתח ניכר מתקציבי הפרסום נדד מהביטאונים החרדיים לזירה השוקקת של האינטרנט.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

במשך שנים רבות, על גלגוליו השונים, התעקשו מנהלי האתר לשמור אמונים לגולשים. הם הציגו עצמם כמבשרי הדמוקרטיה וחופש הביטוי במגזר החרדי, ובמידה מסוימת, עד נקודה מסוימת, הם אכן היו כאלה. האתר הוביל שינוי, שגרם לפוליטיקאי והעסקן החרדי להבין כי צעדיו נבחנים בשבע עיניים. אלא שדווקא מנהלי בחדרי חרדים זנחו את הגולשים שבשמם הם דיברו נכבדות. בדרך, הם ספרו את השטרות. על פי החשד, כמובן.

כדי לקבל "אור ירוק" להמשיך לפעול, הועמד "משגיח" מטעם הרבנים, שתפקידו היה למחוק כל הודעה שנחשבה בעייתית בפורומים (דבר קיומו וזהותו של המשגיח נחשפו ב"הארץ" לראשונה). הרבנים קיבלו איש מטעמם, סוס טרויאני בתוך המערכת שאיפשר להם לשלוח יד אל התכנים האישיים הרגישים בתוך עשרות פורומים. מנהלי האתר קיבלו שקט תעשייתי. בזמן שהרבנים הבינו כי הם לא יכולים לנצח את האינטרנט, והצטרפו אליו, עורכי "בחדרי" בחרו שלא להתעמת עם הרבנים, והצטרפו אליהם. על הדרך, כך החשד, הם השתמשו במשגיח הזה כמסחטת כספים.

מה שקורה עכשיו עשוי להיות ההתרסקות של "בחדרי חרדים", אבל הצלילה החלה כבר מזמן. השנים שבהן היה הפורטל זירה תוססת לדיונים סביב המתרחש בחברה החרדית פנימה חלפו זה כבר, והפורומים שהיו זירות תוססות הפכו רדומות בתהליך ממושך. הגולשים שהפכו לסלבריטאי אינטרנט בזכות ההודעות השנונות שכתבו בפורומים, התפוגגו בחלל האינטרנטי, והקו החדשותי הרבה להחניף לראשי ש"ס ויהדות התורה.

הצלילה המתמשכת של "בחדרי חרדים", שמגיעה כעת לשיאה, היא אולי הישג לשמרנים, אבל היא לא תוכל לבלום את התנועה הניאו-חרדית המתחזקת והולכת בשוליים החרדיים. עשר שנים אחרי הקמת "בחדרי חרדים", התנועה הזאת כבר לא זקוקה ללגיטימציה של אתר אינטרנט בודד כדי לנסח דגם אחר של חרדי - עובד, לומד לתואר אקדמי, וגולש באינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ