הותר לפרסום: בכירי אתר החדשות החרדי דרשו כסף תמורת הסרת חומרים מכפישים

על פי החשד, בכירי האתר עצמם הם שפרסמו את ההכפשות במסווה של גולשים, ודרשו עשרות אלפי דולרים בתמורה להסרתם

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

אנשי אתר החדשות החרדי הפופולרי "בחדרי חרדים" נהגו על פי החשד לפרסם באתר הודעות מכפישות במסווה של גולשים - ולאחר מכן לסחוט את קורבנות הפירסומים בסכומים שהגיעו לעשרות אלפי שקלים בתמורה להסרת התוכן מהאתר. בין הקורבנות - אישי ציבור, רבנים, וכן אנשי עסקים חרדים וחילונים, חלקם ידועים עד מאוד. כך הותר אמש לפרסום.

מנכ"ל האתר, סמנכ"ל השיווק ושני עורכי תוכן נעצרו שלשום בחשד לביצוע המעשים. בית משפט השלום בירושלים האריך אתמול את מעצרו של המנכ"ל בארבעה ימים, שני חשודים נוספים שוחררו בתנאים מגבילים עד ליום שישי, ואילו החשוד הרביעי שוחרר כבר ביום המעצר. בתוך כך נאסרו לפרסום שמותיהם. במשטרת ירושלים אמרו אתמול כי צפויים בפרשה מעצרים נוספים.

הפרשה נחשפה עקב ניסיון הסחיטה לכאורה של יענקי ברגר, איש עסקים חרדי מירושלים, לפני כשבועיים, לאחר שבאתר התפרסמו ידיעות מכפישות על בנו ועל עוזרו. "פנינו למנהלי האתר בבקשה שיורידו את הפרסום", סיפר אמש ברגר ל"הארץ", "אז הם הציעו לקיים פגישה". הוא ציין כי דבר מעשי הסחיטה כבר הגיע לאוזניו, ולכן נערך להקליט את פגישתו עם מנכ"ל האתר. עם זאת, לדבריו, המנכ"ל הצטייד במכשיר משבש הקלטה, ולפיכך רק אחד משלושת המכשירים שבהם הצטייד קלט את שנאמר.

בהקלטה נשמע המנכ"ל אומר על פי החשד כי הוא מוכן להוריד את הפרסום מיד בתמורה ל-10,000 דולר שברגר ישלם לו כל חודש בשנה הקרובה. כשברגר אמר לו כי מדובר למעשה בדמי חסות, וביקש הנחה, נשמע המנכ"ל אומר בהקלטה: "אתה הקליינט הכי קטן שלי. יש לי קלייטנים שמשלמים עשרות אלפי דולרים לחודש".

ברגר ביקש לשקול את הדרישה, אך למחרת כבר הופיע באחד הפורומים באתר אשכול דיון שכותרתו: "מה הסיפור של יעקב ברגר ואשתו?", בעקבותיו פנה למשטרה.

לא מדובר עם זאת בתלונה ראשונה נגד האתר, ובין המתלוננים גם איש התקשורת החרדי דודי זילברשלג, שעמד במרכזה של פרשת ‘נערת הפיתוי' לפני כשנה. לדבריו, אותם אנשים שעמדו מאחורי הפרשה שילמו כ-150,000 דולר לאנשי האתר "על מנת לשחוט אותי".

הוא הגיש תביעה אזרחית נגד מפעילי האתר, וכן פנה לפני 8 חודשים למפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב ניסו שחם, בבקשה שיפתח בחקירה נגד מנהלי האתר. "זו שיטה איומה וכל הציבור החרדי הלך כצאן לטבע. רבנים, פוליטיקאים, עסקנים - כולם היו נתונים לטרור הזה יותר מידי זמן", אמר.

מלבד אנשים פרטיים, במשטרה חושדים כי מנהלי בחדרי חרדים ניסו לסחוט גם שורה ארוכה של אישי ציבור ופוליטיקאים, בהם על פי החשד, גם מאיר פרוש ואריה דרעי.

השופטת תמר בר אשר אמרה אתמול בהחלטתה להאריך את מעצר מנכ"ל האתר כי "מדובר בניצול מצוקה של מי שמוצא את עצמו פגוע, בעוד שהדבר מפורסם ברבים, בשעה שזו לכאורה הדרך היחידה שעומדת לו כדי לנסות להגן על שמו הטוב. כל דרך אחרת, כמו למשל הגשת תביעת דיבה, אינה מביאה מענה מיידי".

פרקליטם של החשודים כפרו בהאשמות. "מרשי שיתף פעולה באופן מלא עם החוקרים", אמר עורך הדין שרון קינן, המייצג את מנכ"ל האתר. "הוא אכן נפגש עם אנשים שונים, אבל לא לצורכי סחיטה". באשר להקלטה אמר כי "לא ראינו כזאת הקלטה, ואני בטוח שגם אין אחת כזו. האמת תתברר בקרוב". עורך הדין יאיר גולן המייצג את מנהל התוכן שנשלח למעצר בית אמר כי "החשדות לכאורה חמורים, אבל בית המשפט סבר שלא מדובר בכאלה המצדיקים השארתו במעצר. מרשי כופר בהאשמות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ