מפקד בית מעצר הודח עקב התאבדות עציר שאמור היה להיות תחת השגחה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

כשלושה חודשים לאחר התאבדותו של עציר בתחנת המשטרה בחיפה - שהיה חשש לגביו שיפגע בעצמו - החליטה המשטרה להדיח מתפקידם את מפקד בית המעצר, עופר שימלר, ושני כלאים. ההחלטה באה בעקבות ממצאי ועדת בדיקה פנימית, שהועברו לפני כשבוע לראש אגף משאבי אנוש של המשטרה (אמ"ש). עוד הוחלט על פתיחה בחקירה של המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

בליל ה-8 בינואר עלה מ', תושב חיפה כבן 39, לגג בית הקרונות בשכונת הדר בעיר ואיים להתאבד. כוחות משטרה וחילוץ שבאו למקום הצליחו לשכנעו שלא לעשות זאת, אבל בחיפוש שערכו עליו השוטרים נמצאה סכין - שאחזקתה אסורה על פי החוק - ועל כן הוחלט לעצור אותו למשך הלילה. קודם באו לבית המעצר בתחנת חיפה הוא נשלח לבדיקה פסיכיאטרית בבית החולים רמב"ם. הרופא שבדק אותו קבע שהוא כשיר למעצר אך ציין כי יש להשגיח עליו.

בשעה 9 בבוקר למחרת, עת התכוונו במשטרה להביאו להארכת מעצר בבית משפט, גילו השוטרים כי מ' התאבד בתלייה באמצעות שרוך מכנסיו. במשפחתו של מ' - שחי בגפו ולא היה לו עבר פלילי - העריכו כי הרקע למעשה בחובות כספיים שהיה נתון בהם ובמצוקה נפשית.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ואולם נסיבות מותו העלו חשד לרשלנות הכלאים בבית המעצר, שכן מ' נכנס לתאו כשברשותו שרוך מכנסיו. גם עלתה השאלה האם השגיחו על העציר כנדרש, על רקע נטייתו האובדנית. לצורך חקירת האירוע מונתה ועדת חקירה בראשות שני קצינים בדרגת סגן-ניצב, ממחוז חוף של המשטרה ומאמ"ש. לפני כשבוע הועברו ההמלצות להדיח מתפקידו את אחראי תאי המעצר והכלאים, הנגד עופר שימלר. נקבעה גם רשלנות בהתנהלותם של שני כלאים נוספים והם הועברו מתפקידם. בנוסף לאלה נפתחה חקירה במח"ש.

עופר שימלר

יש לציין כי בימים אלה מתנהל בדלתיים סגורות הליך חקירת נסיבות המוות בבית משפט השלום בחיפה, אולם דו"חות נתיחת הגופה שנעשו על ידי פתולוג מטעם המשפחה ופתולוג מטעם המשטרה, נותרו חסויים בפני משפחתו של מ'. בא כוחה של המשפחה, עו"ד שלומי טדרי, אמר ל"הארץ" כי "טרם עיינו בדו"ח הקצין הבודק ובממצאי חוות הדעת הפתולוגיות הקובעות את סיבת המוות". לדבריו, המשפחה ממתינה לסיום חקירת השתלשלות האירועים ומקווה "שאם יימצאו אשמים במותו, הם יועמדו לדין". בכוונת המשפחה להגיש תביעה אזרחית נגד המשטרה.

מראש אמ"ש ומחוז חוף נמסר בתגובה: "ועדת הבדיקה סיימה את עבודתה והעבירה את ממצאיה לראש אמ"ש להמשך הנחיות. ההמלצה המרכזית, להעביר את מפקד בית המעצר מתפקידו, בוצעה". ממח"ש נמסר כי "נפתחה חקירה. בשלב זה ומטבע הדברים לא נוכל למסור פרטים נוספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ