שכונת קרית משה ברחובות: היסטוריה של אבטלה, הזנחה ואלימות

כבר 50 שנה שהיא נחשבת לבעלת מרקם סוציו אקונומי מוחלש, ואף נכנסה פעמיים לפרויקט שיקום שכונות. תושב: "המבוגרים אולי מרגישים נוח שם, אבל הצעירים עושים הכול כדי לצאת"

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

על פי נתוני עיריית רחובות, 50% מתושבי שכונת קרית משה בעיר הינם בני העדה האתיופית. על פי נתוני העירייה, ישנם בעיר כיום כ-9,000 תושבים בני העדה האתיופית (כ-1,350 בתי אב). חלקם עלו עם ילדיהם לעיר וחלקם הביאו ילדים לעולם לאחר עלייתם לישראל. אולם מאז סגירת מרכז הקליטה בשכונת "אושיות" שבעיר בתחילת שנות ה-2000, לא נקלטו עולים חדשים מהמדינה בעיר.

מתוכם, כ-3,500 תושבים בני העדה האתיופית בעיר מתגוררים בשכונת קרית משה. השכונה בעלת מרקם סוציו-אקונומי חלש זה 50 שנה, ובראשית שנותיה אוכלסה על ידי עולים מצפון אפריקה. בנוסף על כך, השכונה היא בין היחידות בישראל שפרויקט שיקום שכונות הושת עליה פעמיים מראשית הקמתה. מרבית תושבי המקום סובלים מבעיות כלכליות ומאבטלה.

לדברי פעילים בקהילה האתיופית, יותר מ-90% מתושבי השכונה שהם בני העדה האתיופית מוכרים לעובדי הרווחה בעיר. "כמעט כל יום מתמודדים עם מקרים קשים של רווחה", אמר אחד מהפעילים הוותיקים בשכונה. "גם ברמת הפשיעה, לפי מה שאנחנו רואים בחודשים האחרונים, התגלו כמה מקרים שהדאיגו אותנו. היה ונדליזם ואפילו ירי, אבל זה בגלל עבריינים לא מהשכונה וגם רובם לא אתיופים, שמנצלים את הנערים בשכונה. לא הייתי מגדיר אותה ‘שכונת פשע', אבל אי אפשר להתעלם מרמת הפשיעה הגבוהה בשנים האחרונות. לצערנו, גם בני נוער של הקהילה מעורבים בכך וראינו את ההשפעה הזאת".

שכונת קרית משה ברחובותצילום: דניאל בר און

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

התושבים מודעים לתדמית השכונה, ומספרים על ניסיונות הדור הצעיר לצאת ממנה. "הצעירים היום עובדים יום ולילה רק לעזוב את השכונה", אמר פעיל אחר. "הבתים מתפוררים, אנשים חיים 13 נפשות בדירת שלושה חדרים קטנה. רוב הדור הוותיק נהר לפה לאחר מבצע שלמה, כי יכלו לנצל כאן את ההטבה של המשכנתא המוגדלת שהממשלה נתנה להם, המקום זול וכך נוצר הגטו האתיופי. המבוגרים אולי מרגישים נוח שם, אחד ליד השני, אבל הצעירים עושים הכול כדי לצאת".

בשנים האחרונות עלה שמה של קרית משה לכותרות לא פעם. שמם של שלושה נערים תושבי המקום נקשר ברצח. מלבד זאת, מעת לעת מתקבלים דיווחים על ונדליזם ואלימות בקרב בני זוג בשכונה. בעירייה מדגישים את תוכניות הרווחה והתוכניות הקהילתיות הרבות המוקצות לטיפול באוכלוסייה זו, לרבות תוכנית לקידום הישגים לימודיים בקרב נערים בני הקהילה, שלדבריהם מניבה תוצאות מרשימות.

באשר לשירותי הרווחה, בעירייה מסבירים כי הגידול במספר הפניות לאגף הרווחה גדל באופן טבעי בהתאם לגידול האוכלוסייה בעיר. בכל הקשור לעבריינות נוער, טוענים בעירייה למגמת שיפור. "אנחנו מעניקים מערך תמיכה לילדים ונוער, החל מהעצמה דרך מניעה וטיפול. מדובר ברצף של שירותים מאוד מפותחים, ואנחנו רואים ירידה במקרים שהטיפול בהם מעורב בשירות מבחן", אמרה מנהלת שירותי הרווחה בעיר, אירית שיפריס. כמו כן, בעירייה מדגישים כי על פי נתוני המשטרה, ישנה ירידה בדיווחים על שוטטות, אלימות וונדליזם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ