שי ניצן במועמדים המובילים לאגף החקירות במשטרה

המשנה לפרקליט המדינה עמד במוקד התקפות מצד פעילי ימין ונחשב כ"סדין אדום" עבורם; מועמדים נוספים: ראש מח"ש ופרקליט מחוז דרום

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, שי ניצן, הוא המועמד החיצוני המוביל לראשות אגף החקירות והמודיעין במשטרה (אח"ם) - זאת אם הניצב יואב סגלוביץ' יסרב לחזור בו מכוונתו לפרוש מתפקידו בסוף השנה. פרקליטים אחרים שמינוים נשקל, אף שעדיין לא נשאלו אם יסכימו להתמנות לתפקיד, הם ראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל ופרקליט מחוז הדרום שלמה למברגר.

סגלוביץ' יסיים ב-1 בינואר 2013 ארבע שנות כהונה. הוא תיכנן לפרוש במאי אשתקד, עם כניסת ידידו, רב-ניצב יוחנן דנינו, לכהונת המפכ"ל, אך נעתר לבקשת דנינו והאריך פעמיים את כהונתו, תחילה עד למאי ואחר כך עד לדצמבר. במשטרה מניחים כי לכל היותר יסכים להישאר רק חודשים מעטים.

דנינו והשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, קרובים להחלטה כי אין כיום בשורות ניצבי המשטרה (מפקדי מחוזות וראשי אגפים במטה הארצי) והקצינים בדרגת תת-ניצב, בכלל זה מפקדי יחידות החקירות הארציות וראשי החטיבות באגף החקירות והמודיעין, מועמד מובהק לראשות אח"ם - אולי התפקיד הרגיש ביותר במשטרה והשני בחשיבותו, לאחר המפכ"ל. לכן דנים אהרונוביץ' ודנינו במינוי מועמד חיצוני, מצמרת הפרקליטות או מהרשות השופטת.

שי ניצן. מינוי משפטן ממלכתי בכיר לראשות האגף אמור לשמר את מעמדו הנחשב של התפקיד מול מוסדות המדינהצילום: מיכל פתאל

  עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

  מינויו של משפטן ממלכתי בכיר לראשות אח"ם אמור לשמר את מעמדו הנחשב של קצין זה בעיני באי-שיחו בבית המשפט העליון, בלשכת היועץ המשפטי לממשלה ובפרקליטות המדינה והמחוזות. מעמד זה הושג בתקופת סגלוביץ', קודמו דנינו ואחדים מקודמיהם, כדוגמת משה מזרחי, כולם משפטנים, והוא משקף את מציאות תפקודו של ראש אח"ם כזרוע החקירות של היועץ והפרקליטות, נוסף למשימותיו המשטרתיות הכוללות גם הנחיית קציני החקירות והיחידות המרכזיות (ימ"ר) במחוזות ואחריות לתובעים המשטרתיים. החיסרון במינוי מועמד חיצוני הוא במיעוט נסיונו בשיטור ובעבודתם המקצועית של מפקדי המחוזות, יחידות החקירה - בהן יאחב"ל ויאח"ה - והימ"רים. לפחות בתקופה הראשונה, עשוי מינוי חיצוני לגרום לכך שדנינו יכהן למעשה, אם גם לא להלכה, כמעין ראש אח"ם-על.

  בגילגולו הקודם של התפקיד, יש תקדים אחד למינוי חיצוני מוצלח - יעקב קדמי, שהובא למשטרה מתפקיד של פרקליט מחוז ויצא ממנה לשיפוט, תחילה במחוזי ואחר כך בעליון. מינוי חיצוני אחר, של עוזי ברגר שהגיע למשטרה מהשב"כ, לא הוכתר בהצלחה.

  עו"ד שי ניצן, ששירת עם דנינו באותה פלוגת צנחנים בגדוד 890, בסוף שנות ה-70, אמור לסיים בקרוב את תפקידו כמשנה לפרקליט המדינה. במשך תקופה ארוכה עמד במוקד התקפות מצד פעילי ימין. בעבר קיווה להתמנות לפרקליט צבאי ראשי, לפרקליט המדינה ולפרקליט מחוז ירושלים. הוא בוגר המכללה לביטחון לאומי ובעל היכרות מעמיקה עם פעילות המשטרה, צה"ל והשב"כ. אהרונוביץ ודנינו התרשמו שייענה בחיוב, אם התפקיד יוצע לו.

  גם לראש מח"ש, עו"ד כרמל, ולפרקליט מחוז הדרום, עו"ד "מומי" למברגר, רקע ראוי מבחינת מעמדם בפרקליטות ונסיונם הניהולי, אך הדיון במינוי אפשרי של אחד מהם נעשה עד כה בלא לשתפם. ההחלטה אמורה להתקבל בתוך כשלושה חודשים, לאחר הבהרת תוכניותיו הסופיות של סגלוביץ'.

  דנינו היה מומלצו של אהרונוביץ למפכ"ל, וכל המינויים בסגל הפיקוד הבכיר, עד כה, התבצעו בהסכמה ביניהם, כמעט תמיד ביוזמת המפכ"ל ובאישור השר. לא צפוי עימות ביניהם בשאלת מינוי ראש אח"ם, בניגוד לסכסוך שפרץ בעבר בין השר לביטחון הפנים שלמה בן-עמי והמפכ"ל המיועד שלמה אהרונישקי בסוף 2000, כאשר בן-עמי התעקש למנות את מזרחי ואהרונישקי סירב, אך ויתר לאחר שהוברר לו שמינויו-הוא עלול להתבטל בטרם כניסתו לתוקפו. אהרונוביץ' ודנינו מתברכים במינוי מקצועי הנחשב לאחר פחות משנה להצלחה - ניצב ירון בארי, שהיה תת-אלוף בצה"ל ומונה לראש אגף משאבי אנוש במטה הארצי.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ