בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המלה האחרונה עוברת לכנסת

11תגובות

בפסק הדין שניתן ביום פרישתה של דורית ביניש, נפסק ששלילת קצבאות הבטחת הכנסה ממי שהשתמש ברכב פוגעת בזכות האדם לקיום בכבוד. אם היתה מתקבלת הצעת חוק יסוד: החקיקה בנוסחה הנוכחי, היתה הכנסת יכולה, ברוב לא גדול במיוחד של 65 חברי כנסת, לחוקק הוראה זו מחדש למרות פסיקת בג"ץ. הדיון על חוק יסוד זה נוגע אם כן בלב המחלוקת על ביקורת שיפוטית והגנה על זכויות אדם מפני חקיקה שעלולה לפגוע בהם.

כדי להבין את הצורך בחוק יסוד: החקיקה, יש להיזכר שב-1950 החליטה הכנסת, במקום לחוקק חוקה, לחוקק חוקי יסוד שיתאגדו בהמשך לחוקה. עד 1992 נחקקו חוקי יסוד שעסקו במוסדות השלטון. כשאלו הושלמו נשארו שני פרקים חסרים: חוק יסוד: זכויות אדם, וחוק יסוד: החקיקה, שיסדיר את מעמדם של חוקי היסוד ואת סוגיית הביקורת השיפוטית. הכשלון לחוקק חוק יסוד שיכלול מגילת זכויות אדם מלאה הביא לפיצול נוסף, הפעם של חוקי היסוד בתחום זכויות האדם - כך באו לעולם בשנת 1992 חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, וחוק יסוד: חופש העיסוק.

חוקי יסוד אלו פתחו את הפתח לביקורת שיפוטית על חקיקה רגילה שפוגעת בזכויות אדם. בכעשרה מקרים פסק בית המשפט העליון שחקיקה כזו פגעה בזכויות שמוגנות בחוקי היסוד בצורה שאינה מידתית והביא בכך לבטלותו של החוק. מאחר ובפועל לא נחקקו חוקי יסוד נוספים בדבר זכויות האדם, הרי שאף שבג"ץ פירש לעתים את הזכות לכבוד ככוללת זכויות שלא נמנו בחוק היסוד במפורש, הרי שנותרנו עם מגילת זכויות חלקית ומקרטעת. המקרים האחרונים של פסילת חוקים נגעו לחוק טל שבג"ץ פסק שפוגע בשוויון, ולהוראת החוק הנ"ל בנושא שלילת קצבאות הבטחת הכנסה.

הנוסח המוצע עתה חיובי במובן זה שיוסדר בו מעמדם העליון של חוקי היסוד, ושייקבע שנדרש רוב מיוחד (של 65 חברי כנסת) על מנת לקבלם. חיובית גם העובדה שתוסדר בו סוגיית הביקורת השיפוטית: אם חוק יסוד זה יתקבל לא יוכלו עוד חברי כנסת להלין על כך שלבג"ץ אין סמכות לפסול חוק של הכנסת, שכן הנושא יוגדר בצורה מפורשת. הרעיון על פיו פסילת חוק תעשה רק על ידי בית המשפט העליון בהרכב של לפחות תשעה שופטים נראה אף הוא כרעיון רצוי. בהצעה נקבע שאם ערכאה נמוכה סוברת שחוק אינו חוקתי, היא תפנה את הסוגיה לבית המשפט העליון.

אולם אליה וקוץ בה: ההצעה קובעת שאם פסק בית המשפט העליון שחוק בטל מאחר והוא פוגע בזכויות המוגנות בחוקי היסוד, הרי שהכנסת תוכל לחוקקו מחדש, ובלבד שתעשה זאת ברוב של 65 חברי כנסת ותקבע מפורשות שהחוק תקף על אף האמור בחוק יסוד. חוק כזה, המכונה "חוק התגברות", יהיה תקף לחמש שנים, אך הכנסת תהיה רשאית להאריכו שוב ושוב ללא הגבלה. הוראה זו עלולה לעקר את הביקורת השיפוטית ואת ההגנה על זכויות אדם: זכות המלה האחרונה תעבור לכנסת שתוכל לחוקק את החוק הפוגע בזכויות מחדש בלי צורך לשנותו.

הנוסח המוצע חורג באופן משמעותי מהמלצות ועדת נאמן מ-2004 שבחנה את סוגיית החוקה, שהמליצה שאפשר יהיה לחוקק "חוק התגברות" רק ברוב של 70 ח"כים, ורק לתקופה אחת של חמש שנים. יתרה מכך, ועדת נאמן המליצה שכל ההסדר של חוקי התגברות יפוג בתוך עשר שנים מיום חקיקת חוק יסוד: החקיקה. בניגוד לכך, ההצעה הנוכחית מסתפקת ברוב של 65 אותו קל לקואליציה שולטת להשיג, קובעת שניתן לחוקק את חוק ההתגברות שוב ושוב, וקובעת שההסדר בנושא חוקי התגברות יהיה תקף באופן קבוע.

המודל של חוקים שיכולים להתגבר על פסיקה הקובעת שחוק אינו חוקתי יובא לישראל מקנדה והוחל עד כה רק ביחס לחוק יסוד: חופש העיסוק. עכשיו מוצע להחילו על כלל חוקי היסוד. בקנדה הוא נחקק על רקע הצורך לתת פתרונות מיוחדים למחוז קוויבק דובר הצרפתית והוא קיים כחלק מחוקה שלמה המכירה בזכויות אדם רבות, כוללת הכרה ברב-תרבותיות, ואוסרת להגביל זכויות מעבר לנחוץ בחברה חופשית ודמוקרטית. במובנים אלו החוקה הקנדית דמוקרטית בהרבה מחוקי היסוד הישראליים שמגדירים את המדינה כ"יהודית ודמוקרטית" וכוללים רשימה מצומצמת של זכויות. הבעייתיות ב"ייבוא" של סעיף שמאפשר להתגבר על פסיקה שקובעת שחוק אינו חוקתי מתעצמת על רקע העובדה שמלכתחילה בכל הנוגע להגנה על דמוקרטיה וזכויות האדם חוקי היסוד שלנו הם בגדר "חוקה" חלשה ומקרטעת. הצעת חוק יסוד: החקיקה תחלישם עוד יותר. אם היא תתקבל, הרי שעוד לא תהיה לנו חוקה דמוקרטית שלמה, אך כבר תהיה לנו האפשרות "להתגבר" עליה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו