יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היחידה הארצית לחקירות הונאה עצרה היום כעשרה בעלי תפקיד בעמותת צדקה שפעלה בין היתר לעזרה לניצולי שואה בחשד להונאה של עשרות מיליוני שקלים. בין העצורים גם המנכ"ל ומקים העמותה.

בשבועות האחרונים הגיע למשרדי היחידה תלונות של כמה תורמים גדולים מהארץ ובעולם, בהם גם של ועדת התביעות, המטפלת בהעברת פיצויים מממשלת גרמניה לניצולי שואה. מהתלונות עלה החשד כי כספים שראשי העמותה מגייסים ממקומות שונים בעולם לקניית מזון לנזקקים מגיע לכיסם של אנשי העמותה במרמה.

בשלב זה החשד הוא שבכירי העמותה נהגו ליצור מצג שווא בנוגע למספר הנזקקים בהם היא מטפלת מידי יום. אנשי העמותה טענו בפני התורמים כי מדובר ב-40 אלף נזקקים שאוכלים בכ-60 בתי התמחוי השונים של העמותה ברחבי הארץ. אולם על פי החשד, בפועל המספרים נמוכים בהרבה - וחלק מבתי התמחוי שטענו אנשי העמותה שהם מפעילים אינם פעילים כלל. במהלך החקירה הסמויה של המשטרה עלה החשד כי עשרות טונות של בשר ועופות שנתרמו לעמותה נמכרו בשוק החופשי, בעיקר במגזר החרדי בירושלים, והכספים הגיעו לידי ראשי העמותה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עם פתיחת החקירה ניסו השוטרים להשוות בין כמות הבשר שמגיעה לידי העמותה, לבין האופן שבו העמותה יכולה לחלק אותו או חילקה אותו. להערכת החוקרים, כדי לחלק את כמויות הבשר שעברו בעמותה היה צריך מערך לוגיסטי גדול הרבה יותר מזה שיש לעמותה והרבה יותר נזקקים ממה שיש בפועל. במהלך החקירה תועדו אנשי העמותה מוכרים לספקים משטחים שלמים של בשר שהיה אמור להגיע לנזקקים.

העמותה שמציגה עצמה כעמותה שעוזרת גם לניצולי שואה וגם לאנשים נזקקים פועלת מאז שנת 97 והוקמה על ידי אחד החשודים המרכזיים, יהודי, אזרח אמריקאי. מדובר באחת העמותות הגדולות שפועלות בישראל שמצליחה לגייס עשרות מיליוני שקלים בשנה.

המשטרה מנסה עתה לגלות היכן נמצאים הרווחים שהתקבלו ממכירת הבשר. לפי החשד, מדובר בעשרות מיליוני שקלים שנגנבו. בחקירתו טען מנכ"ל העמותה כי אינו חש בטוב וביקש להתפנות לבית החולים. היום תבקש המשטרה להאריך את מעצרם של החשודים בחמישה ימים נוספים בבית המשפט בראשון לציון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ