בדיקת "הארץ" |

חרף המלצות המשטרה: ראשי ערים עדיין מכהנים בתפקידם

במשטרת ישראל המליצו להעמיד לדין שישה ראשי ערים, אך ראש צוות בפרקליטות עזב ותיקים הסתבכו. הפרקליטות: "עומס העבודה רב ביותר"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בדצמבר 2009 נעצר לעיני המצלמות ראש עיריית בת-ים, שלומי לחיאני, בחשד שהשתמש במנגנון העירייה על מנת להעשיר את קופתו האישית, קופת משפחתו ומקורביו. קרוב לשנתיים של חקירה עברו, עד שבספטמבר האחרון העבירה המשטרה את המלצתה להעמידו לדין לפרקליטות. מאז, לא התקבלה כל החלטה בעניין והפרקליט שליווה את התיק אף התפטר מתפקידו - אך לחיאני עצמו רק צובר תאוצה. לאחרונה שקל להתמודד על ראשות מפלגת קדימה, ובקרוב הוא אף יחל לפזז בתוכנית ריקודים בפריים טיים של ערוץ 2. בדיקת "הארץ" מעלה כי הוא לא לבד. לפחות עוד שישה בכירים בשלטון המקומי ממשיכים בתפקידם, בזמן שבפרקליטות ממתינה המלצת המשטרה להעמיד אותם לדין, לפעמים אף במשך ארבע שנים וחצי.

בפרקליטות מסבירים שתיקי השחיתות הם קשים ומורכבים ומבטיחים כי החלטה בכל תיק תתקבל בקרוב - אך שוב ושוב דוחקים את הקץ. כך ממשיכים ראשי הערים החשודים בענייניהם, ובעיקר לא מאמינים כי האפיזודה הקטנה של חקירתם במשטרה תגדע את הקריירה הפוליטית שלהם. כל זאת כשמנגד מתפרסמים דו"חות מבקר המדינה שמראים בזה אחר זה עד כמה פושה השחיתות ברשויות המקומיות.

ראש העיר בת-ים לחיאני הפרקליט המלווה בתיק התפטר

תיקו של לחיאני, כמו תיקים נוספים של בכירים בשלטון המקומי, מצוי כעת בידי פרקליטות מיסוי וכלכלה - מי שחרטה על דגלה את הטיפול בעבירות הצווארון הלבן. מאז הועבר התיק עם סיום החקירה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), התפטר כאמור הפרקליט המלווה את תיק - עו"ד נועם עוזיאל - מניהולו, ולא מונה לו מחליף. כך עומד כרגע התיק נגד ראש העיר בת-ים, ללא פרקליט מלווה, ועל מצב של המתנה.

בפרקליטות סירבו להתייחס לשאלה מדוע התפטר עוזיאל, וציינו כי "התיק מצוי בבחינה של צוות יעודי". לדבריהם, "התשתית הראייתית נאספה ועודנה נאספת. כיום עוסקת המשטרה בהשלמות חקירה שנתבקשו על ידי הפרקליטות. נעשים מאמצים לקבל החלטה בתוך פרק זמן לא ממושך".

לחיאני עצמו הביע בעבר ביטחון כי מדובר במשיכת זמן. "אפשר לעשות הו-הא, אפשר להדליף לתקשורת, אבל במהות, במבחן האמיתי של הראיות, אין שום מציאות כזאת", אמר לחיאני בראיון שפורסם ב"הארץ" במאי 2010. "הסיכוי שיהיה כאן כתב אישום שואף לאפס".

ראש העיר רמת-השרון רוכברגר התיק מעוכב כבר ארבע שנים וחצי

לצד תיקו של לחיאני, עומדת בפרקליטות מיסוי וכלכלה מזה שנים ההכרעה בתיק נגד ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר, שההמלצה להעמידו לדין בחשד שחתם על חשבוניות פיקטיביות הועברה כבר לפי ארבע שנים וחצי, בנובמבר 2007. כעבור כמה חודשים, באוגוסט 2008, הצטרפה להמלצה זו המלצה נוספת של המשטרה להעמידו לדין, הפעם בחשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, זיוף מסמך, והפרת אמונים, בפרשה בה נחשד בקבלת החזרי הוצאות בניגוד לחוק, בעת שכיהן כיושב ראש קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות, בשנים 2004-2006.

למרות שחלף זמן רב מאז, בפרקליטות טרם קיבלו החלטה בעניין, ורוכברגר נבחר שוב לכהן כראש העיר רמת השרון. אתמול אמר ל"הארץ" כי "לאורך השנים נפתחו ונסגרו נגדי 11 תיקים". לדבריו, "התיק שעומד אצלם היום הוא בולשיט. אני לא מודאג ואני נותן לפרקליטות שתעשה את העבודה שלה. שייקחו את הזמן שלהם ויעשו מה שצריך". מהפרקליטות נמסר כי "החלטה בתיק על בסיס כל התשתית הראייתית שנאספה בו עד לעת האחרונה ממש, עתידה להתקבל בהקדם".

ראש העיר חדרה אביטן התיק הוחזר למשטרה

דוגמה נוספת לעיכוב בפרקליטות ניתן לראות בתיק שמתנהל נגד ראש העיר חדרה, חיים אביטן, שההמלצה להעמידו לדין בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים, הועברה כבר לפני שנתיים וחצי, באוגוסט 2009, על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה. אביטן נחשד באשר למעורבותו במינוי מקורבו, יפים רויזמן, לתפקיד מנכ"ל מכון הטיהור "החברה לטיפול והשבת מי הביוב באזור נחל חדרה", בספטמבר 2006. בחקירה נמצא כי אביטן, שכיהן באותה העת כיו"ר ועדת המכרזים העירונית ותמך במועמדותו של רויזמן, החזיק ב-5% ממניות חברה שהיתה בבעלות רויזמן. אביטן לא דיווח על קשריו העסקיים עם המועמד והשתתף בהצבעה שהובילה לבחירתו. מבקר המדינה פרסם דו"ח חמור על המינוי עוד ב-2007 וקבע כי קיים חשש כי אביטן היה מצוי בניגוד עניינים, "נוכח הזיקה החזקה בין אביטן לרויזמן, שמקורה הן בקשריהם בחברה עסקית והן בקרבתם על רקע פוליטיקה מוניציפאלית".

מתשובת הפרקליטות עולה כי התיק שהיה בפרקליטות מחוז חיפה עבר לפרקליטות המדינה, ואף הוחזר למשטרה. "לאחר שנשמעו בפני פרקליטות המדינה טענות נוספות בעניינו, נתבקשה המשטרה להשלים חקירתה בעניין זה, וזאת במסגרת הבחינה הכוללת של התנהלותו".

ראש העיר רמת-גן בר אחד מנותני השוחד כבר הואשם

גם במקרים שבהם כבר אימצה הפרקליטות את המלצת המשטרה, והחליטה להעמיד לדין את החשוד, לא נרשם שינוי בעיכובים. כך למשל במקרהו של ראש העיר רמת גן, צבי בר, שתיקו עומד בפרקליטות כבר שנתיים. שנה לאחר המלצת המשטרה מאפריל 2010, כבר הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כי החליטה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, ואולם עד היום לא הוגש כתב אישום שכזה.

בר חשוד בלקיחת שוחד מחמישה יזמי נדל"ן בארבע פרשיות שוחד שונות, אשר הסתכם על פי החשד ביותר מ-2 מיליון שקלים. המשטרה המליצה להעמיד אותו לדין בעבירות של לקיחת שוחד ובגין שורה ארוכה של עבירות, בהן הלבנת הון.

כתב אישום נגד אחד מנותני השוחד, איש העסקים עמנואל ארביב, כבר הוגש על ידי הפרקליטות בדצמבר האחרון, אולם ההחלטה לגבי בר עדיין מתמהמהת. בפרקליטות מסרו בתגובה כי "התיק מצוי בבחינה מתקדמת לאחר קיום שימועים לחשודים השונים, כפי שהודע באחרונה. אילוצים אובייקטיבים - שאינם תלויים בפרקליטות - הם אלה המעכבים את קבלת ההחלטה".

ראש העיר פתח תקווה אוחיון נמשך הליך איסוף הראיות

חודש מרץ 2011 היה פורה ביותר עבור היחידה הארצית לחקירות הונאה. באותו חודש המליצה יאח"ה להעמיד לדין שני ראשי ערים, ראש העיר פתח תקווה יצחק אוחיון וראש העיר נצרת עלית, שמעון גפסו - ועד היום, שנה אחרי ההמלצה, טרם התקבלה החלטה באשר לשניהם.

אוחיון נחשד יחד עם סגנו, אוריאל בוסו, בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, כאשר על פי החשד קיבלו כספים וטובות הנאה מבעלי אינטרסים לטובת קידום פרויקטים נדל"ניים ואחרים בעיר - שסייעו לו לכאורה, בין היתר, למימון קמפיין הבחירות לראשות העירייה ב-2008. מפרקליטות מחוז מרכז נמסר כי "בשנה האחרונה מבשיל איסוף ובירור התשתית הראייתית הענפה הקיימת בתיק, וההערכה היא כי החלטה תתקבל בקרוב".

ראש העיר נצרת עילית גפסו חקירה שהולכת ומסתעפת

ראש העיר נצרת עילית גפסו ובכירים נוספים בעירייה נחקרו בחשד לביצוע עבירות של לקיחת שוחד, תיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים, בכל הקשור להפעלת שוק מזון וביגוד ("שוק רמלה-לוד") במתחם השוק העירוני. מפרקליטות מחוז צפון נמסר כי "מדובר בחקירה מסועפת ובתיק מורכב ורב היקף. בסיום הבדיקה, לרבות השלמות חקירה, יתקבלו החלטות".

גפסו עצמו אמר אתמול ל"הארץ" כי "גם אני וגם משפחתי היינו רוצים שזה יהיה מאחורינו והתיק ייסגר, אבל בינתיים אין לי שום כוונה לקפוץ מהגג. אין לי צל של ספק שהתיק יסתיים בסגירה". לדבריו, "אני לא טלית שכולה תכלת ואני גם לא מבין במשפט פלילי, אבל אני יודע שאם היה משהו מהותי בתיק, למחרת היו מגישים כבר כתב אישום".

חשוד נוסף שהטיפול בעניינו מתעכב אמנם לא מכהן כיום כראש עיר, אולם שאול מזרחי, מי שכיהן בעבר כראש המועצה המקומית גבעת זאב, נהנה היום ממעמד רם בשלטון המקומי - מתוקף תפקידו כיו"ר חברת משק וכלכלה (משכ"ל), המנהלת מכרזים עבור הרשויות המקומיות. בנובמבר 2009, לאחר שנה של חקירה סמויה, הוא נעצר בחשד לקידום ענייניהם של נותני שירותים שונים בתמורה לשוחד - זאת בשיטה של הטיית מכרזים. באוקטובר 2010 המליצה יאח"ה לפרקליטות להגיש כתב אישום נגדו בעבירה של מרמה והפרת אמונים, ושנתיים וחצי לאחר מכן גם בתיק זה טרם התקבלה החלטה. מהפרקליטות נמסר כי "מדובר בתיק בו מעורבים מספר חשודים, והיחידה המטפלת עושה מאמצים להשלים הבדיקות ולקבל החלטה בתוך פרק זמן לא ממושך".

הפרקליטות בתגובה "עומס העבודה רב ביותר"

בעשור האחרון הועמדו לדין שישה ראשי רשויות בישראל - ראש העיר לוד בני רגב, ראש העיר נהריה רון פרומר, ראש העיר חדרה ישראל סדן, ראש העיר קרית שמונה חיים ברביבאי, ראש העיר צפת עודד המאירי וראש העיר רחובות שוקי פורר - כשהתיק האחרון מבינהם, נגד פורר, הוגש כבר לפני ארבע שנים, ב-2008. מאז לא הוגשו כתבי אישום בעבירות שחיתות נגד ראשי ערים מכהנים.

עובדה זו בולטת על רקע דבריו של גורם בכיר בפרקליטות לפני שנה לעיתון "דה מרקר", באשר למאמץ המיוחד שמפעילה הפרקליטות בעבירות אלו, בין היתר באמצעות הקמת צוות מיוחד למלחמה בשחיתות השלטונית, עליו מפקח המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שוקי למברגר.

"יש מאמץ לאורך זמן בנושא של עבירות שוחד, ובעשור האחרון היו חקירות רבות והיו גם ראשי ערים רבים שהועמדו לדין ואף הורשעו". לדבריו, לדבריו, עם כל התסכול בכך שכל שבועיים רואים ראש עיר שנחקר "הדבר יוביל למודעות שהם נמצאים תחת הרדאר. מה שיוביל לשינוי בהתנהלות".

בפרקליטות מסבירים בתגובה כי "תיקים בהם נבחן חשד לשחיתות בשלטון המקומי הינם תיקים רחבי היקף, המעלים לא אחת שאלות משפטיות מורכבות - וככאלה מחייבים הקצאת תשומות בהתאם. עומס העבודה בו נתונות יחידות הפרקליטות השונות הינו רב ביותר, ובתנאים הקיימים עושים הפרקליטים כל שלאל ידם במטרה להשלים הטיפול הראוי בתיקים אלו - ובאחרים - בתוך פרק זמן סביר. נוסיף ונעיר כי לא אחת, בחינה ראשונית של התיק בפרקליטות מעלה הצורך בביצוען של השלמות חקירה - ומשכך בחינת חומרי החקירה כולם מתחילה בפרקליטות זמן ממושך לאחר ההודעה הראשונית על העברת החומרים לפרקליטות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ