העוזרת העידה נגד שרה נתניהו: אי אפשר לעמוד בסטנדרטים שלה

ליליאן פרץ העידה במשפט בו היא תובעת את אשת ראש הממשלה על אי תשלום משכורות ועוגמת נפש. "היא כל הזמן אמרה לי, 'לא ככה'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלב ההוכחות בתביעה של ליליאן פרץ, שהיתה העוזרת בבית משפחת נתניהו, נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, נפתח הבוקר (שני) בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה. פרץ העידה במשך שעתיים וחצי ונחקרה על ידי עורכי הדין של משפחת נתניהו חקירה נגדית על תצהיר שהגישה, שבו פירטה את תביעותיה, בין השאר, על כך שלא שום לה שכרה המלא.

עורך הדין דוד שמרון, המייצג את המשפחה, ניסה לטעון כי פרץ התפטרה ולא פוטרה, כפי שטענה, וכי המעסיק הישיר שלה היה למעשה חברת כוח אדם שפרץ הועסקה באמצעותה לאחר שבנימין נתניהו מונה לראש הממשלה. עוד טען שמרון כי פרץ לא הצהירה כי הועסקה וקיבלה משכורת אצל מעסיקים אחרים במקביל לעבודתה בבית משפחת נתניהו בקיסריה, בין השאר בבתי השכנים.

פרץ היתה נסערת מאוד "אף אחד לא יושב לי על הצוואר ובתנאים, כמו שעבדתי אצל משפחת נתניהו בעצבים ובלחץ. השעות שם של העבודה, התנאים...היו עושים עצבים על כל דבר קטן, כמו רשימת קניות שהייתי צריכה לחכות לה שעות על גבי שעות..."

פרץ תבעה את נתניהו ב-2010 על אי תשלום שכר מינימום, פיצויי פיטורים, פדיון חופשה שנתית ופיצוי בגין עוגמת נפש לאחר שטענה כי נתניהו "התנכלה, השפילה אותה וביזתה אותה כאדם וכעובד בפרהסיה, בשיטתיות, ללא רחם במשך שנים". בסך הכול תובעת עוזרת הבית סכום של 374,359 שקלים.

ליליאן פרץ בביה"ד בחיפה, היוםצילום: חגי פריד

בנוסף, טוענת פרץ כי לא שולם לה שכר עבור עבודתה בסופי שבוע, לרבות בשבתות, שאותן, לדבריה, נאלצה לחלל בגלל דרישות בני משפחת נתניהו. כשנשאלה מדוע המשיכה לעבוד בבית נתניהו אם היחס אליה לא היה לרוחה, השיבה כי "אני אהבתי אותם, בגלל הלחץ שלהם עליי, כאשר היו מתקשרים אלי הביתה ולא הייתי עונה הם נתנו לביבי לדבר איתי, והוא היה משכנע אותי והייתי מגיעה, אהבתי אותו ואת הילדים, כל מה שעשיתי היה במסירות ובאהבה, גם לגברת נתניהו".

"לא הוצאתי סודות מדינה"

פרץ סיפרה כי פעמיים ביקשה להתפטר ואף הגישה כמה פעמים מכתבי התפטרות, אך רוני מאנה, המקורב למשפחת נתניהו וכן עובדים נוספים בלשכת ראש הממשלה, ביניהם נתן אשל, הניאו אותה מלעשות כן. "רוני מאנה ביקש שאני אחזור לעבודה", העידה פרץ, "ושהכול יהיה בסדר ושהוא יעזור לי ושעוד מעט הוא (בנימין נתניהו, ר"ח) יהיה ראש ממשלה ויהיה לי טוב ואז חזרתי לעבודה, בלי הגבלת זמן, בלי תנאים. מאנה היה האדם היחיד שנתן לי כוח, שמע את הבכי שלי, גם בתקופה שעבדתי וגם אחרי". מאנה עצמו יעיד בדיון הבא שיתקיים בעניין, בחודש יולי.

על פי ההסכם שהציגו עורכי הדין של נתניהו, פרץ חתמה על הסכם לפיו התפטרותה תיכנס לתוקף לאחר ארבעה חודשים, על אף שלדבריה הועסקה כל העת ולמעשה התפטרותה לא נכנסה לתוקף. עוד טוענת פרץ כי חתמה על ההסכם מבלי לקרוא אותו משום שסמכה "על גברת נתניהו ועל רוני". אחד מפרטי ההסכם דורש מפרץ לשמור על סודיות. נתניהו הגישה תביעה נגדית נגד פרץ לפני כחודשיים שאחת מהטענות בה נוגעת להפרת סודיות. פרץ התייחסה לכך ואמרה: "אני דיברתי אך ורק על מה שעברתי עם גברת נתניהו בבית, לא הוצאתי סודות מדינה".

שרה נתניהו צילום: חגי פריד

עוד טענו עורכי הדין של נתניהו כי כלל לא היה פיקוח על עבודתה של פרץ. על כך העידה פרץ: "לא הייתי אדון לעצמי, תמיד היו טלפונים מהמזכירות, והודעות ומסרים שהגברת היתה שולחת לי, וקבלנים שהיו צריכים להגיע, היו מעסיקים אותי יופי. הם היו באים בחופשות וחגים".

עוד סיפרה פרץ כי "כשהיא היתה בחופש והייתי בסופר, היו מזעיקים אותי מהסופר כדי לקבל את מי שהיה אמור להגיע הביתה, כמו טכנאי, כל הזמן הייתי צריכה להחליף בגדים. בבית כאשר היא היתה איתי, היא כל הזמן אמרה לי 'לא ככה, אלא ככה'. הסטנדרטים של גברת נתניהו מצריכים שעות רבות, וכל יום לבוא, שיטת הניקיון, החלפת הבגדים, בשבת היא משאירה לי רשימות מה לעשות בכל השבוע, כאשר עוד לזה מצטרפים עוד קבלנים, כל הזמן הייתי עסוקה בניילון חפצים. אני יכולתי לתקתק את הבית הזה פעמיים בשבוע ארבע שעות, בשיטות העבודה שלי. אף אחד לא יכול היה לעמוד בסטנדרטים שלה".

פרץ הוסיפה בעדותה כי התבקשה על ידי נתניהו לבשל בביתה הפרטי ולא בביתם בקיסריה. "הכול היה אצלי, כדי שאני לא אבשל אצלה בבית, שפיקאסו לא יריח את ריח הטיגונים ואצלי בבא סאלי כן יריח". עוד סיפרה כי עוזרת הבית שעובדת היום בבית משפחת נתניהו, "באה אלי ובוכה ומספרת לי דברים".

פרץ זימנה להעיד בדיון את נתן אשל, מי שהיה עד לאחרונה ראש לשכתו של נתניהו. פרץ טענה כי אשל זימן אותה לפגישה בקריה על מנת לשכנע אותה לחזור לעבודה ואף שלח אליה נהג. אשל הכחיש את הדברים ואמר כי הוא לא זוכר ששלח נהג וכי לא הוא ביקש מפרץ להגיע לפגישה, אלא "פרץ הגיעה ביוזמתה בשל בעיה בתחזוקה בנוגע לתקרה שהתפוררה בכניסה לבית שהיא רצתה לדווח לי עליה. אשל סיפר כי פגש את פרץ בסך הכל פעם  פעמיים בחייו.

מדוע ראש לשכת נתניהו מתעסק בבעיות תחזוקה בבית ראש הממשלה?, נשאל אשל. "אם היו בעיות בפנים הבית, כמו אבטחה, אני טיפלתי בזה". מנגד אמר אשל כי הוא לא זה שפונה לבעלי מקצוע. אשל הוסיף: "אני לא זוכר שדיברנו על תנאי העסקה, אני גם לא מטפל בזה, יכול להיות שקיטרה אבל זה לא קשור אלי, ואני לא זוכר". בנוסף ציין כי משפחת נתניהו נהגה להגיע לביתם בקיסריה למשך סוף שבוע אחד בחודש, בעוד שפרץ טענה כי מדובר בכשלושה סופי שבוע בחודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ