200 שוטרים יוקצו ליחידה חדשה שתאכוף צווי הריסה בפזורה הבדואית

היחידה תחל לפעול באוגוסט, לפי החלטת אהרונוביץ. היא תורכב מעשרות שוטרים חדשים, לצד שוטרים שיועברו מיחידות אחרות

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

במשטרת מחוז הדרום מוקמת בימים אלה יחידה חדשה של כ-200 שוטרים, שתאכוף את צווי הפינוי וההריסה של מינהל מקרקעי ישראל ותתמודד עם "פלישה לקרקעות המדינה". היחידה החדשה קמה כחלק ממינהלת התיאום במשרד ראש הממשלה, שתפקידה ליישם את חוקי המקרקעין בנגב, לפי דו"ח ועדת גולדברג שבחנה את התיישבות הבדואים באזור.

בתקופה האחרונה גייס מחוז הדרום עשרות שוטרים ליחידה החדשה, שתמנה בשלב הראשון כמאה שוטרים ובהמשך יצורפו אליה כמאה שוטרים נוספים. לאחר החלטת הממשלה בעניין בספטמבר האחרון פעל השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ להשגת תקנים ליחידה וקבע כי היא תחל לפעול ב-1 באוגוסט. אמנם אין עדיין תוכנית מבצעית מסודרת ליחידה, שאמורה לעסוק בפינויים ובהריסות, אך בשלב זה מגייסים אליה שוטרים חדשים ומעבירים שוטרים מיחידות אחרות.

היחידה החדשה תפעל לצד משרד הפנים, מינהל מקרקעי ישראל, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, הרשות להסדרת ההתיישבות בנגב ומינהלת התיאום במשרד ראש הממשלה. במשרד לביטחון הפנים אמרו כי "השר מכיר את הסוגיה על כל היבטיה, נוכח שירותו בעבר כמפקד המחוז הדרומי. הוא החליט עם מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, לפתוח בהליך גיוס מואץ ובוויסות כוח אדם מקצועי לטובת המשימה".

הריסת בתים שנבנו בניגוד לחוק בכפר הבדואי אל-עראקיב

תוכנית הקמת היחידה ספגה ביקורת מצד תושבים בנגב, הטוענים כי שימוש במשטרה לצורך פתרון בעיית הקרקעות הוא מהלך שגוי. "אנחנו לא צריכים משטרה כדי להגיע להסדר, אלא עלינו לשבת ולפתור את הבעיה במשא ומתן", אמר יו"ר מועצת הכפרים הבלתי מוכרים, איברהים אלוקילי, "אנו לא מעוניינים להתעמת עם שוטרים שעלותם גבוהה, ובעיני זו טעות לפעול כך. המשטרה השתמשה בעבר באלימות לעיני ילדים קטנים, והדבר גרם להם לשנוא אותה לזמן רב". במחוז הדרום של המשטרה סירבו להגיב לידיעה.

מאז התקבלה החלטת הממשלה, המבוססת על דו"ח ועדת גולדברג ומתווה פראוור להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, ערך השר בני בגין סיורים רבים בנגב ונפגש עם תושבי הפזורה הבדואית בניסיון למפות את צורכיהם ולהבין את עמדתם ביחס למתווה. הוועדה לביעור אפליה גזעית של האו"ם קראה לממשלה לפני כשלושה שבועות למשוך את הצעת החוק להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, בטענה שהיא תפלה לרעה את האוכלוסייה הבדואית ותעגן תהליכים גזעניים בחקיקה. הצעת החוק, המבוססת על המלצות דו"ח פראוור, מתייחסת לפינוי כ-30,000 בדואים מבתיהם ברחבי הנגב והעברתם להרחבות שנבנו ביישובים קיימים, בהם רהט, כסייפה וחורה. לפי ההמלצות, תושבי הפזורה שיפונו יקבלו פיצויים כספיים ואדמות חלופיות. עלות התוכנית נאמדת ב-6.8 מיליארד שקלים, מהם 1.2 מיליארד שיוקצו לפיתוח היישובים הבדואיים המוכרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ