בניגוד לנהלים: שוטרים מסננים פניות ממוקד 100

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

על אף הכרזת מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, שלפיה שנת 2012 תהווה שנת מפנה בתפקודה של משטרת ישראל - ושל מוקד 100 בפרט - עדיין אין די שוטרים וניידות בשטח על מנת לספק מענה לכל הפניות.

נוסף על כך, במקרים לא מעטים ובניגוד לנוהל, גם כאשר מועברת קריאה לתחנת המשטרה המקומית על ידי מוקד 100, ניידת לא מגיעה למקום בשל סינון של מפקד הסיור האחראי באותו הערב, והאירוע נסגר ללא טיפול.

על אף חשיבותו הרבה, תפקיד המוקדן הוא מהפחות מוערכים בארגון. ישנם אף שוטרים המסרבים לעבוד במוקד 100, משום שהוא נחשב "לא יוקרתי" בעיני עמיתיהם בארגון. כתוצאה מכך, מרבית עמדות המוקד אוישו על ידי שוטרים חיילים, שמילאו את התפקיד במסגרת שירותם הצבאי. מנתונים עולה כי מתוך 8,463,645 הפניות שהתקבלו במוקד 100 בשנת 2011, רק כ-1,781,898 הועברו לטיפול תחנות המשטרה המקומיות.

בשנים האחרונות שילמו אזרחים בחייהם על חוסר המקצועיות של המוקד. כך למשל, בשנת 2010 רצחה מזל בר אושר מאשדוד את שכנתה, לאחר שהתקשרה למוקד והתריעה על כוונתה.

בשיחה שהוקלטה ניתן לשמוע את בר אושר אומרת למוקדנית: "יש לי פה בעיות עם השכנה. אני התקשרתי למשטרה בבוקר, אף אחד לא הגיע. היא מאיימת עלי. אני הולכת לדקור אותה, עכשיו אני הולכת לפתוח לה את הבטן".

ואולם, חרף דבריה של בר אושר, המוקדנית ביקשה להתעכב דווקא על סגנון דיבורה. "תירגעי, תדברי יפה דבר ראשון, בלי קללות", השיבה לה.

בערב הסילבסטר של שנת 2010 הבחינו עדי ראייה בצעירה שהוכנסה בכוח למונית, שם נאנסה. אחת מהעדות התקשרה למוקד המשטרה, אך נתקלה באטימות בוטה. "תשלחו ניידת", קראה. "באיזה רחוב?", שאל המוקדן. "אנחנו נמצאים ברחוב יהודה הלוי, בהמשך למעלה יש חניון של אחוזת בית", השיבה. "עוד פעם, איזה מספר?", שאל המוקדן. "אני לא יודעת את המספר, זה נמצא בתוך החניון הציבורי, חניה בתשלום", אמרה העדה. "יש לי ביהודה הלוי כל כך הרבה מספרים וכל כך הרבה חניונים", ענה המוקדן, והוסיף: "תעזרי לה. מה הבעיה? אם אתם יכולים לעזור לה אז למה לא?".

תגיות קשורות:

תגובות