גרוניס נגד נאמן: לעיין בהצעת חוק יסוד: החקיקה, ולא - תהיה "בכייה לדורות"

נשיא העליון תומך בהחייאת חוקים שפסל ביהמ"ש באמצעות רוב של 70 ח"כים - ולא 65 כפי שמציע נאמן. הנשיא פרס התבטא גם הוא בעניין: "לגייס זהירות"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון החדש, השופט אשר גרוניס, מותח לראשונה מאז שנכנס לתפקידו ביקורת ציבורית על שר המשפטים יעקב נאמן ועל הצעת חוק יסוד: החקיקה שגיבש. בטקס השבעת שופטים שהתקיים אחר הצהריים (שלישי) בבית המשפט העליון בירושלים, אמר גרוניס כי "ההצעה מעוררת קשיים לא מעטים, על כן יש מקום לדיון מעמיק בהצעה, ולא, תהיה בכייה לדורות".

נשיא העליון גם מתח ביקורת על כך שהצעת החוק, שהופצה על ידי משרד המשפטים ערב הפסח, גובשה ללא שיתוף בית המשפט שהוא עומד בראשו. "מיותר לומר כי ראוי שתזכיר כה חשוב וכה מרכזי למשטרנו החוקתי יוגש לאחר עיון ושיתוף של בית המשפט העליון", כך גרוניס. לפי הצעת חוק יסוד: החקיקה שגיבש נאמן, לראשונה תוקנה לבית המשפט העליון סמכות בחוק לפסול חוקים אך יחד עם זה לכנסת יותר להחיות את החוק מחדש ברוב של 65 חברי כנסת בלבד.

גרוניס הוסיף כי "להסדר של סמכויות בית המשפט העליון בביקורת חוקתית ושל מערכת היחסים בהקשר זה עם הכנסת כרשות מכוננת יש חשיבות היסטורית". גרוניס הוסיף יחד עם זאת, כי הצעת נאמן "סוטה מבחינות שונות לא רק מן ההסדר הקנדי אלא גם מהצעות שהועלו בעבר בארץ. כך ההצעה שונה בנקודות חשובות ביותר מההצעה שהתפרסמה בשנת 2004 שיצאה תחת ידיה של ועדה בראשות נאמן. דומה שאותה הצעה יצרה איזון ראוי וטוב יותר בין בית המחוקקים לבין בית המשפט מאשר ההצעה שהתפרסמה לאחרונה".

ב-2004, ועדה ציבורית בראשות שר המשפטים כיום נאמן, שאז היה עו"ד פרטי, המליצה על נוסח לחוק יסוד: החקיקה שלפיו שהכנסת תוכל להתגבר על פסילת חוק על ידי בית המשפט העליון ברוב של 70 ח"כים.

נאמן, פרס, גרוניס והשופטים שהושבעוצילום: מארק ניימן, לע"מ

האם יש לתת לח"כים סמכות לעקוף החלטות בג"ץ? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

גם נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס אחר הצהריים להצעת החוק, ואמר כי "ממשלה שהורכבה כקואליציה בזמן נתון, חייבת לגייס אחריות וזהירות מיוחדים, כאשר היא יוזמת חקיקה בעלת אופי חוקתי. חקיקה בעלת אופי חוקתי דורשת הסכמה לאומית רחבה, ועל הממשלה מוטלת החובה לפעול להשגתה".

פרס הסביר את הצורך בחקיקת חוקים בעלת אופי חוקתי הדורשת הסכמה לאומית רחבה והביא כדוגמה לכך את התנגדותו של דוד בן גוריון לכך שדור אחד, אפילו אם הוא דור הקמת המדינה, שכל גודלו אז היה 650,000 איש, יכתיב חוקה שתחייב את הדורות הבאים, שכבר אז חזה, שהם עשויים למנות מיליוני אנשים.

פרס הוסיף כי "מערכת המשפט בנויה כמערכת עצמאית ובלתי תלויה. אבל היא פועלת על פי חוקי הכנסת, אשר הרכבה נבחר במערכה פוליטית. כנסת נבחרת לזמן קצוב, ואילו כהונת השופטים איננה תלויה בקדנציה. הכול צריכים לשתף פעולה כדי שהמשפט לא יהיה כפוף לפוליטיקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ