עוכבו לחקירה שני נערים החשודים במעורבות בפרשת המין הקבוצתי בחוף בת"א

זהותה של האשה שקיימה יחסי מין עם הצעירים ידועה למשטרה וגם היא צפויה להגיע לחקירה; עד ראייה: "לא נכנסתי לזה כי היתה לי הרבה עבודה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משטרת תל אביב עיכבה הבוקר (רביעי) לחקירה שני נערים, שככל הנראה לקחו חלק בפרשת המין הקבוצתי בחוף בוגרשוב בתל אביב לפני כשבועיים. נערים נוספים צפויים להגיע בקרוב לחקירה, בנוסף לאשה עצמה, שזהותה ידוע לחוקרים.

אתמול הודיעה המשטרה כי תפתח בחקירה לבירור נסיבות האירוע, זאת למרות שעל פי הודעתה לא נמצא אירוע חריג כלשהו במקום. במשטרה החליטו לבדוק גם את התנהלות שוטרי הסיור, שלטענתם באו למקום ארבע דקות לאחר הקריאה למוקד 100 ולא הבחינו בדבר שעורר את חשדם.

התמונות שפורמו אתמול בכלי התקשורת, שצולמו על ידי עדי ראייה שנכחו בחוף, מוכיחות באופן חד-משמעי כי הנערים אכן קיימו יחסי מין מלאים עם הבחורה לעיני עשרות אנשים. למעט צעירה אחת שהתקשרה למשטרה והודיעה על האירוע, איש לא דיווח עליו.

משפחתה של האשה העדיפה שלא לאפשר לה לספר את גרסתה. מכרים של האשה טוענים שאין מדובר בפעם הראשונה שהיא מנוצלת בצורה כזו. לדבריהם, רק באחרונה, בחוף הים של בת ים, התרחש מעשה דומה לזה שהתקיים בחוף בתל אביב. האשה היא תושבת מרכז הארץ בת 35, אם לילדים. היא מוכרת לשירותי הרווחה בעירה, ומכריה מספרים כי בעבר היתה בטיפול פסיכיאטרי.

אתמול התקבלו עוד עדויות, מלבד אלה של חברים וקרובים, של אנשים אשר סיפרו על מקרים נוספים שהאשה היתה מעורבת בהם.

לטענת אחד העובדים בחוף, מדובר באשה שנוהגת לבוא לחוף לעתים קרובות ולשתות אלכוהול. לטענתו, היו כבר מקרים בעבר שבהם קיימה אותה אשה יחסי מין ומשפחתה נאלצה לקחת אותה מהמקום לאחר שקיבלה הודעה על מה שהתרחש בחוף. "היא לא תמיד מתנהגת כך, אבל באחרונה היא חזרה לשתות אלכוהול ושוב היא עושה את הדברים האלה שמפרקים את המשפחה שלה מבחינה נפשית. מדובר באשה שצריכה עזרה וגם במשטרה וגם ברווחה יודעים בדיוק מי היא", אומר אחד ממכריה.

במשטרה עדיין לא יודעים להסביר כיצד ייתכן שלא ניתן למצוא את ההקלטה של שיחת המתלוננת, נ', למוקד 100, שבה היא הודיעה על האירוע שמתחולל בחוף הים. תת-ניצב יורם אוחיון, מפקד מרחב ירקון, התייחס אתמול גם הוא לפרשה ואמר: "אני לא מפחית מעוצמת האירוע, אני גם לא יודע מה עוצמתו. בשלב זה לפי הבדיקות שלנו, מדובר לכאורה בעבירה מסוג עוון של מעשה מגונה בפומבי". בשעות הצהריים אתמול החזירו במרחב ירקון את השוטרים שלהם לחוף הים כדי לחפש את האשה, בתקווה שאולי תשוב לזירה שבה התרחש האירוע. מאוחר יותר נקראו גם עובדי בית הקפה הסמוך לתת עדות במשטרה ולספר מה שראו.

מה אתם היתם עושים לו היתם עדים לאירוע שכזה? דברו על זה בפייסבוק

קובי גניש, מלצר בבית הקפה שעבד באותו יום ניסה להסביר למה לא נקט יוזמה וניסה להפסיק את המתרחש: "היתה שם בחורה שרקדה, נגעו בה, היא היתה קצת לא שפויה לדעתי. היא לקחה אותם לים, שם היה אקט מיני. לא נכנסתי לזה כי היתה לי הרבה עבודה. חשבתי שמישהו מתקשר למשטרה ועושה משהו עם מה שקורה, אבל אני הייתי בעבודה באותו הזמן ולא היה לי מה לעשות בנידון".

גם חברו לעבודה, אלכסנדר בולדייב, שנתן שירות ללקוחות שישבו כעשרים מטר מהמקום בו קיימה האשה יחסי מין עם הנערים, ניסה להסביר למה הוא והלקוחות לא עשו דבר, "ראינו שם עשרים אנשים בגילאי 16 ואיתם הייתה אשה בת 30 ערומה בחלק התחתון. ראיתי אותם עושים מה שעושים ואני חשבתי שזו נערת ליווי ושהם החליטו לעשות שמח. אם היו שוטרים היינו בודקים מה קרה, אבל לא ראינו שוטרים".

עדת ראייה אחרת, לירון, סיפרה: "היא לא ילדה. לא היה שום דבר מסוכן. לא חשבתי בכלל בשום רגע לקום ולעשות משהו. הילדים האלה שהיו גג בני 16 צריכים לדעת שהיא לא בסדר. ראינו אותה עם בחור ששוכב איתה בים. אני רוצה להאמין שאם הייתי רואה שישה אנשים הייתי עושה משהו אבל אני גם לא רוצה להיות צדקנית. היא צעקה על השותפה שלי ‘מה יש לך לראות'". לדבריה, "היה שם זוג בוגרים יותר שלקחו אותה הצידה וניסו לדבר איתה שתפסיק והיא חזרה אליהם. היא נשכבה על הבנים שם ונגעה בהם. לא עלה לי בשום שלב בראש לעשות משהו. חברה שלי אמרה לי שאולי נתקשר למשטרה ואפילו לא עניתי לה. החוף היה מלא. מה שהרגשתי שם היה סלידה ממנה וגועל נפש. חשבתי לעצמי שילדים נדלקים מזונה ושותים בירות".

מיכל רוזין, מנכ"ל איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית שלחה אתמול בעקבות המקרה מכתבים לכל הגורמים הרלוונטיים. "החברה הישראלית נוהגת בנושא האלימות המינית כמו שלושת הקופים שלא רואים, לא שומעים ולא מדברים", כתבה רוזין, "אם אותם צופים נוכחים בחוף הים היו רואים גבר פגוע, שיכור או מסומם מבקש מאחרים להכותו, היו רואים בכך אלימות ופועלים להפסיקה. לא כך עם אלימות מינית".

מערכת המשפט הישראלית כבר נדרשה להתמודד עם אי התערבות של עדי ראייה לפשע. ביולי בשנה שעברה גזר בית משפט השלום בתל אביב עונשי עבודות שירות על 4 צעירים - חיילת ושלושה בחורים מג'לג'וליה שראו את שלושת חבריהם תוקפים ללא כל סיבה את אריק קרפ בטיילת בחוף תל ברוך בתל אביב, קילומטרים ספורים מחוף בוגרשוב. כתוצאה מהתקיפה התמוטט קרפ ומת.

שופט בית משפט השלום בתל אביב, מרדכי פלד, ששפט את הארבעה, גזר עליהם בין שלושה לשישה חודשי עבודות שירות לאחר שהרשיעם באי מניעת פשע. השופט פלד קבע כי הארבעה היו חייבים להתערב, לנוכח התקיפה האלימה שהתרחשה לנגד עיניהם. "רוע קיצוני התקיים לנגד עיניהם, וחלה עליהם חובה לקום ולהתערב", כתב פלד בהכרעת הדין.

פרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, ניתח אתמול את העבירות הפליליות האפשריות הצומחות מהמעשה, שנחשף ב"הארץ". מתיאור המקרה מתרשם גרוס כי קשה מאוד לראות בהתנהגותה של הצעירה הסכמה לאקט המיני, ולפיכך נראה כי מדובר באונס. "האם מתקבל על הדעת שאשה תסכים לקיים יחסי מין בפרהסיה, לנגד עיניהם הצופיות של עשרות אנשים על חוף הים, כשסימנים ברורים בהתנהגותה מעידים על כך שאו שהיא תחת השפעת סמים או אלכוהול או במצב נפשי כזה שלא מאפשר לה לתת הסכמה. האנשים שהיו מעורבים במעשה היו אמורים להבין שמדובר באשה במצב כזה שלא יכולה לתת הסכמה, וגם אם אותם אנשים עצמו עיניים וניצלו את המצוקה של אותה צעירה, אז זה אונס", אמר גרוס.

באשר לגורמים שסבבו את מבצעי המעשה אמר גרוס כי "הימצאות אקראית בזירת עבירה אינה עבירה כשלעצמה. יחד עם זה, אם היו מסביב מי שעודד את מבצעי המעשה ודרבן אותם, הרי שהם הופכים לשותפים לעבירה". ביחס לקהל שלא ניסה להפסיק את המעשה או להודיע למשטרה, אמר גרוס כי אלה עשויים להיחשד באי מניעת פשע.

ד"ר נויה רימלט, מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, המתמחה במשפט פלילי ופמיניזם, אמרה אתמול כי "לא מובן איך חוף שהיה מלא בעשרות, אולי במאות אנשים, שצפו בסיטואציה שבה קבוצת גברים מקיימת יחסי מין עם צעירה שמתנהגת באופן מוזר, ושהיה חשד ביחס לבעייתיות הנפשית שלה, ואף אחד לא חושב שזה חריג", אומרת רימלט. "התפיסה הזאת מתקשרת לתפיסות סטריאוטיפיות ביחס לנשים כחפץ מיני, שזה מה שהיא רוצה וכך אפשר לכבוש אותה. כך מגיעים לסיטואציות מפלצתיות, שיש תחנת רכבת בתוך גופה של אשה, ואף אחד לא חושב שזה חריג".

גם ד"ר דנה פוגץ', שעומדת בראש מרכז נוגה, המרכז לנפגעי עבירה מיסודה של הקריה האקדמית אונו, מוטרדת עוד לפני הדיון בהיבטים הפליליים של המעשה, בהיבטים ברמה החברתית. "אם פעם אמרו שלא ייתכן שבישראל יתקפו אדם ברחוב ועוברים ושבים יישארו אדישים, אז אנחנו היום רואים יותר ויותר שמקרים מהסוג הזה מתרחשים, גם כשמול עיני עוברי האורח מבוצעות עבירות מהחמורות שבספר החוקים. גם במקרה של אריק קרפ, שנרצח בחוף תל אביב, אנשים שעברו בסמוך למקום לא הושיטו עזרה ואפילו לא אפשרו לאישתו ולבתו להתקשר בטלפונים הניידים ולהזעיק עזרה, וזה מאוד מטריד", אומרת פוגץ'.

מנקודת המבט הפלילית, אומרת פוגץ', המשטרה היתה צריכה להזדרז להגיע למקום, שכן לכל הפחות מדובר היה בעבירה של מעשה מגונה בפומבי, בהנחה שיחסי המין עם הצעירה היו בהסכמתה המלאה.

באשר לאפשרות כי הצעירה היתה בהשפעת סמים או אלכוהול אמרה פוגץ' כי "כיום נשאלות שאלות ביחס לתוקף ההסכמה לקיום יחסי מין, כשהיא ניתנת בתנאי היעדר שליטה. אין לנו תשובות חד משמעיות לכך, כי אנו לא מכירים את כל העובדות: עד כמה אדם ששתה כמות כזאת או אחרת לא מסכים באופן חופשי. הכלל הוא כי כל בעילה שלא בהסכמה חופשית היא אונס. נותרה השאלה המטרידה איך זה שכל המתבוננים מהצד, שהתרשמו כי האשה אינה במלוא חושיה, לא עשו דבר, ולא קראו לעזרה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ