לראשונה: עבריין מין יעבור שיקום למרות שלא הודה במעשיו

בניגוד לנהלים עד היום, השב"ס נעתר לבקשת ביהמ"ש לקבל את האסיר לתוכנית טיפולית. השופטים: מקווים שמדובר בתפנית ביחס לשיקום אסירים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

לראשונה יעבור עבריין מין תוכנית טיפולית בין כותלי הכלא, למרות שהוא מכחיש את העבירות המיוחסות לו. ההחלטה התקדימית התקבלה בהסכמת השב"ס.

ההחלטה ניתנה אתמול (שלישי) על ידי שופטי בית המשפט המחוזי בנצרת, בנימין ארבל, שאהר אטרש ואשר קולה. הרכב השופטים דחה את עתירתו של האסיר מוחמד בדארנה, עבריין מין מבית הסוהר "צלמון", נגד ועדות השחרורים שדחתה את שחרורו המוקדם. אולם במסגרת ההליך המשפטי, השב"ס עשה תפנית בעמדתו העקרונית והסכים לראשונה להעניק טיפול בין כתלי הכלא לעבריין מין למרות שהוא מכחיש את העבירות בהן הורשע.

החלטה זו פתחה את השער בפני האסיר לעבור טיפול, אשר אם יעלה יפה, על כל שלביו, ישפר באופן משמעותי את מצבו לקראת דיון שיערך בוועדת השחרורים לאחר סיומו. הרכב השופטים הבהיר שהוא מקווה כי בתפנית זו יהיה שינוי של ממש בעמדותיו של שב"ס ובתפישותיו לגבי הכנת תוכניות שיקום גבי עברייני מין המכחישים את אשמתם. לפי בית המשפט, מן הראוי כי במקביל יקיימו הגורמים המקצועיים בשב"ס דיון בסוגיה, לאור הידע המקצועי העדכני ודרכי הטיפול הקיימות, על מנת שתימצא דרך של קבע לטפל בעבריינים מסוגו של העותר.

על האסיר נגזרו 14 שנות מאסר, לאחר שהורשע בשלושה מקרים של אינוס קטינה, אשר טרם מלאו לה 14 שנה. בדארנה, כאמור, הכחיש את ביצוע העבירות. מאז החל בריצוי העונש בשנת 2002, ממשיך האסיר לטעון כי הינו חף מפשע וכי לא היה מקום להרשיעו בעבירות שלא ביצע כלל.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשל עמידתו על חפותו, קבעו גורמי הטיפול בשב"ס כי מדובר ב"עבריין מין מכחיש" וככזה, הוא לא שובץ עד כה בתוכנית טיפולית. אנשי בריאות הנפש בשב"ס קבעו כי הכחשת ביצוע העבירה יש בה משום חוסר נטילת אחריות ואי גילוי תובנה באשר למהות וחומרת העבירות.

בעתירתו, הלין האסיר על כך שלא זכה לטיפול וכי אין מקום לגישה העקרונית הנהוגה בשב"ס, לפיה לא תופעל תוכנית טיפול לעברייני מין מכחישים בין כתלי הכלא. לטענת סנגורו, בהיעדר תוכנית כאמור, על הוועדה לשקול תוכנית פרטית שהכין, ולהורות על שחרורו גם אם הוא עומד על הכחשתו.

השופטים ציינו כי במקרה הנדון, כמו במקרהו של תא"ל עאטף זאהר, ננעלו השערים לשחרורו המוקדם של העותר על תנאי, מחמת העובדה כי לא נמצאה לו – כעבריין מין מכחיש – מסגרת טיפולית חלופית. הרכב השופטים הוסיף כי במשך השנים העמדה המקובלת בפסיקה היתה כי לא ניתן להעניק טיפול ייעודי לעברייני מין מכחישים. כפועל יוצא מכך, לא זכו עבריינים אלה, דרך כלל, ובהעדר נסיבות חריגות, לשחרור מוקדם על תנאי. מגמה זו, אשר נשענה על עמדות שהיו מקובלות בקרב בעלי מקצוע, יצרה אצל הרכב השופטים תחושת חוסר נוחות, והם סברו כי על גורמי שב"ס היה להתייחס לקולו הקורא של בית המשפט העליון, ולעשות הערכת מצב מחודשת, שיהיה בה כדי להביא פתרון לסוגיה, או לפחות בחינתה מחדש, נוכח הרוחות החדשות המנשבות מכיוון בית המשפט.

הרכב השופטים פנה איפוא, במהלך הדיונים בעניינו של העותר, לנציגת המדינה וביקש כי גורמי שב"ס יבחנו בשנית את האפשרות להעניק לעותר טיפול בין כתלי הכלא. ואכן, לקראת ישיבת מועד מתן פסק הדין אתמול, נתקבלה הודעת היועץ המשפטי כי לאחר שנבחנה מידת התאמת האסיר לטיפול הוא נמצא מתאים לטיפול בקבוצה פסיכו-חינוכית וניתן לשלבו בקבוצה שתפתח לכל המאוחר באוקטובר 2012 במסגרת שב"ס.

הרכב השופטים הבהיר כי הוא סבור שבהודעה זו יש משום תפנית של ממש בעמדת שב"ס, וכי זו הפעם הראשונה שניתנת הסכמתו ונכונותו להענקת טיפול לעבריין מין מכחיש בין כתלי הכלא. בכך נפתח השער בפני העותר לעבור טיפול – אשר אם יעלה יפה, על כל שלביו, יהיה בו משום שיפור עמדות של ממש לקראת דיון שיערך בועדת השחרורים לאחר סיומו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ