האסון בהר הרצל |

המשטרה בהארכת מעצר החשודים: רשלנות ברמה הגבוהה ביותר

חשוד אחד בפרשה שוחרר ללא דיון, 3 שוחררו בתנאים מגבילים; מחלוקת בין מהנדס הטקס ומנהל הבטיחות על האחריות לאישור הקמת גוף התאורה שקרס

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

"שרשרת ארוכה של כשלים", כך הגדיר היום (חמישי) נציג המשטרה, רב פקד אלי כהן, את ההתנהלות שהובילה לקריסת קונסטרוקציית התאורה בהר הרצל אתמול, שבה נהרגה סגן הילה בצלאלי ונפצעו עוד חמישה בני אדם. בבית משפט השלום בירושלים נערך דיון בהארכת מעצרם של ארבעה חשודים שנעצרו בפרשה, החשודים בעבירות של גרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. נציג נוסף של המשטרה, רב פקד אייזק סימון, אמר בדיון כי ישנו "חשד לרשלנות ברמה הגבוהה ביותר שאני מכיר". במשטרה טענו גם כי עלו סתירות בין גרסאות החשודים כפי שהוצגו בחקירה.

על פי חשד המשטרה, המהנדס האחראי לתכנון הטקס, אורן ורשבסקי, קיבל כספים עבור עבודות שלא ביצע, וכן זייף את מסמך התרשים ההנדסי של המבנה שהתמוטט. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בשבעה ימים, אולם בית המשפט שחרר את ורשבסקי בערבות, בתנאים מגבילים. בקשת המשטרה לעיכוב ביצוע כדי לערער לבית המשפט המחוזי נענתה.

לאחר מכן שוחרר בתנאים מגבילים גם סמנכ"ל התפעול של חברת "עיצוב במה", אלעד לביא. גם במקרה זה עוכב הביצוע על מנת שהמשטרה תוכל לערער. נציג המשטרה רב פקד כהן, התרעם על ההחלטה לשחרר את שני העצורים ואמר כי "קיים חשש לשרשרת ארוכה של מחדלים. מת פה אדם. זה סמל לאומי שנפגע". לדבריו, "לא מדובר בשאלה האם חוזק הבורג או האם השתמשו בחומר זה או אחר - אלא בכשלים בסיסיים יותר". חשוד נוסף, ממנהלי החברה, שוחרר בהסכמה וללא דיון. בהמשך הוחלט גם לשחרר בתנאים מגבילים את מנהל הבטיחות של החברה.

נציגי המשטרה אמרו בדיון כי אחד החשודים טען שמנהל הבטיחות, איציק צוקר, עבר עבירות של מרמה וזיוף מסמך. לפני הדיון אמר המנהל כי הוא "מצטער מאוד על מה שקרה. אני מכיר את אמא של הילה מהעבודה ואני כואב מאוד את הדבר. זה עצוב מאוד".

חוקרים במכון לחקר הכשל מגיעים להר הרצלצילום: מיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

קיימת מחלוקת בין המהנדס ורשבסקי ומנהל הבטיחות צוקר באשר לשאלה האם ניתן אישור להקמת גוף התאורה. באי כוחו של מנהל הבטיחות טוענים כי בערב פסח התקיימה פגישה בהר הרצל בה נכחו, מלבדו, המהנדס וכן מפיק האירוע, אלכס סלע, ובה אישר המהנדס בעל פה כי גשר התאורה תקין.

מנגד טוען סנגורו של המהנדס, עורך הדין גיא ביים, כי מרשו מעולם לא העניק כל אישור להקמת גוף התאורה. לדבריו, המהנדס ביקש לקבל נתונים מגורמים בהפקת האירוע אודות המשקל שיכול לשאת גוף התאורה, אך מעולם לא קיבל תשובה, ולכן לא ייתכן שהעניק את הסכמתו. בנוסף, טוען המהנדס כי כלל לא ברור אם הוא עצמו אחראי לקונסטרוקצייה שקרסה.

ד"ר אמיר פרי, יו"ר אגודת מהנדסי הבטיחות בלשכת המהנדסים בישראל, אמר אתמול בשיחה עם "הארץ" כי "מדובר בעוד כשל אחד במערכת כשלים מערכתית בתחום הבטיחות בישראל. בהשוואה לעולם המערבי המפותח, אנחנו נשרכים רחוק מאחור, עדיין אין לנו חוק מסודר שהרגולטור אימץ בנושא הבטיחות של אירועים המוניים".

פרי התייחס בדבריו למושג "אס.אם.אס" (ניהול בטיחות מערכתי) שהונהג בעולם המערבי לאחר אסון צ'רנוביל, לפני 26 שנה, ועל פיו נקבעו נהלים מסודרים באירועים המוניים כמו זיהוי גורמי סיכון, הערכתם ואמצעי בקרה, כאשר התהליך מחייב את המהנדסים המעורבים בנושא, כמו מהנדסי חשמל ובטיחות, לחשב את גורמי הסיכון טרום האירוע. בישראל, עם זאת, הנוהל אינו מחייב והוא בגדר המלצה בלבד.

אמש הובאה למנוחות בהר הרצל סגן הילה בצלאלי, שנהרגה באסון. "היא היתה בת 20 בסך הכל, בגלל שאיזה פועל לא סגר בורג היא קיפחה את חייה", אמר אחיה.

חברת עיצוב במה, שהקימה את גוף התאורה שקרס, הוקמה ב-1990. בשנת 2006 רכשה החברה את חברת "ארגונית" אשר שימשה כקבלנית הגשר באסון המכבייה ושאחד מבעליה נידון לתשעה חודשי מאסר בעקבות האסון. בשנת 2004 חייב בית משפט השלום בירושלים את החברה בפיצוי זוג בסך 13,000 שקלים בעקבות שקיעתה של במת ריקודים שהקימה החברה עבור אירוע חתונה. עיקר הפיצוי ניתן בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לזוג. בשנת 2008 חייב בית משפט השלום בירושלים את החברה בפיצוי עובד החברה בסך של 400,000 שקלים בגין נזקי גוף בשל תאונת עבודה במהלה נפל ממתקן במה ונפצע באורח קשה.

בחברת עיצוב במה הדגישו אתמול כי הרכישה נעשתה שנים לאחר אסון המכבייה ואין כל קשר בין חברת עיצוב במה לחברת "ארגונית" דאז. עוד נמסר מהחברה כי היא "פועלת אך ורק על פי ההוראות והאישורים של מהנדסי בטיחות וגם במה זו העומדת מזה עשרה ימים אושרה על ידי מספר מהנדסי בטיחות ובהתאם להוראות והדרישות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ