הקשת המזרחית ואנשי אקדמיה: "דחו בחירת השופטים, מנו עוד מזרחים"

במסגרת ההליך שיתקיים הבוקר צפויים להיבחר שופטים לביהמ"ש השלום בת"א ובמחוז דרום. הפעילים: 80% מ-41 המועמדים הם אשכנזים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

המאבק הציבורי שהתנהל למינוי שופט מזרחי לבית המשפט העליון, עובר כעת לערכאות
הנמוכות: הקשת הדמוקרטית המזרחית ואנשי אקדמיה מזרחים פנו בימים האחרונים לוועדה
לבחירת שופטים, בדרישה לבטל את הליך בחירת שופטים שיתקיים הבוקר (שישי), עד לפרסום רשימה מאוזנת של מועמדים, שיהיה בה ייצוג הולם למזרחים, ערבים ונשים.

הוועדה צפויה לבחור היום שופטים לבתי משפט השלום במחוז תל אביב ובמחוז הדרום,
ורשמים לבתי המשפט. לטענת הפעילים המזרחים, מבדיקה שעשו ברשימת המועמדים שתידון הבוקר בוועדה, עולה כי יותר מ– 80% מ– 41 המועמדים הם אשכנזים, פחות מ– 20% מזרחים ואין אף בן מיעוטים אחד. 26 מהמועמדים הם גברים ורק 15 נשים. לטענתם, מדובר ב"כשל של תת ייצוג מחפיר". לדבריהם הם כבר קבלו, בפניות קודמות לוועדה, שתת הייצוג של אוכלוסיות מוחלשות כמו מזרחים, ערבים ונשים היא כשל חמור בשמירה על העיקרון הדמוקרטי.

עוד אמרו שלא נענו פניות חוזרות ונשנות שלהם ללשכת שר המשפטים, יעקב נאמן - יו"ר הוועדה לבחירת שופטים - כדי להיפגש עם הוועדה ולהביע את עמדתם.
הפונים, בהם הד"ר יפעת ביטון, מנהלת מרכז תמורה מהמסלול האקדמי - המכללה למינהל,
והד"ר מירב אלוש לברון, מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, דרשו מנאמן והוועדה לעכב את בחירת השופטים הבוקר. זאת, "עד שתעמוד לפני הוועדה רשימה מאוזנת והוגנת של אנשים ראויים מרקע שונה, שממנה ייבחרו המועמדים הטובים ביותר, תוך התחשבות בעקרונות בסיס כזכות לייצוג הולם של אוכלוסיות מודרות".

שר המשפטים נאמן השבוע. הפעילים המזרחים מוחים על "תת ייצוג מחפיר" צילום: מיכל פתאל

סמוך לפני התכנסות הוועדה, כדי לבחור שופטים לבית המשפט העליון, דרשה קבוצת האקדמאים ובהם אנשי הקשת המזרחית, לשבץ ברשימת המועמדים מועמד ממוצא מזרחי. מאז פרישת השופט אדמונד לוי מבית המשפט העליון, באוקטובר אשתקד, לא מכהן בו שופט מזרחי. בעקבות הדרישה, שהיה לה הד ציבורי ותקשורתי רחב, הוחלט לפתוח את רשימת המועמדים והיתוספו מועמדים ממוצא מזרחי. בסופו של דבר הוועדה בחרה בינואר ארבעה שופטים לעליון, בהם השופט המחוזי אורי שהם, יליד עיראק, שיתמנה לתפקיד בחודש הבא.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים הגדיר אתמול "אבסורדית" את הדרישה לפתיחת הרשימה להוספת מועמדים מזרחים. לדבריו, שופטים נבחרים לפי כישורים, יכולות והתאמה לתפקיד שיפוטי, ומגוחך לחשוב שהוועדה תברר את מוצאו העדתי של מועמד ותצרף שיקול זה לשיקולים המקצועיים. לדברי חבר הוועדה, עו"ד חאלד חוסני זועבי, הקריטריון לבחירה צריך להיות המתאימים ביותר לשיפוט ברשימות המועמדים, אבל יש להתחשב גם בייצוג לכל המגזרים בחברה. "המטרה לא צריכה להיות שיהיה ייצוג יחסי זהה של שופטים לכל קבוצה, לפי גודלה באוכלוסייה", אמר. "המטרה צריכה להיות שמקרב הטובים שייבחרו יהיה ייצוג שישקף את המגזרים השונים. מוצדק שנתחשב בייצוג אם נבחר את הטובים ביותר. את אלה אפשר למצוא בכל מגזר". זועבי הודה שייצוג הערבים בין השופטים נמוך בהשוואה לחלקם באוכלוסייה ושמצב זה אינו משביע רצון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ