בית המשפט המחוזי האריך את מעצר החשודים בתאונה בהר הרצל

ביהמ"ש הפך את החלטת הערכאה הנמוכה יותר לשחררם בערבות. הוארך גם מעצרו של מפיק האירוע, החשוד בגרימת מוות ברשלנות

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוז רוזנברג

בית המשפט המחוזי הפך היום (שישי) את החלטת בית משפט השלום לשחרר את שלושת החשודים במעורבות בקריסת מבנה התאורה בהר הרצל והאריך את מעצרם עד יום שני בשעה חמש. התאונה גרמה למותה סגן הילה בצלאלי ולפציעתם של חמישה נוספים.

בית משפט השלום בירושלים שיחרר אתמול בתנאים מגבילים את מהנדס גשר התאורה, אורן ורשבסקי ומנהל הבטיחות של האתר, איציק צוקר, וכן את סמנכ”ל התפעול של חברת "עיצוב במה" (הזכיינית של הפקת האירוע) אלעד לביא, לאחר שנעצרו שלשום. עם זאת, לבקשת המשטרה, הוטל צו עיכוב ביצוע על ההחלטה, כדי שתוכל לערער על ההחלטה היום בבית המשפט המחוזי בירושלים. ורשבסקי חש ברע אמש ופונה לטיפול בבית החולים שערי צדק.

גם מעצרו של מפיק טקס יום העצמאות הוארך היום, והוא ישאר במעצר עד יום שני.המפיק חשוד בגרימת מוות ברשלנות. לטענת המשטרה ישנם עוד עדים רבים שטרם תושאלו, ואם המפיק ישוחרר הוא עלול לשבש את החקירה, כי העדים כפופים לו.

לטענת נציגי המשטרה בדיון, יש חשד ממשי לרשלנות בכל רמות התכנון, הביצוע והפיקוח הקשורים למבנה שקרס. לפי נציג המשטרה, מבנה התאורה שקרס, שגודלו 30 על 30 מטרים, "נבנה באופן קצת שונה ממה שהיה עושה האדם הסביר".

פינוי מבנה התאורה בהר הרצל, אתמולצילום: שירן גרנות

"ישנם פערי גרסאות משמעותיים בין החשודים", אמר נציג המשטרה בדיון, רפ"ק אלי כהן, "המהנדס טוען שלא קיבל כלל את העבודה, יועץ הבטיחות טוען שהיה מהנדס והוא אחראי, ועובדי הבמה טוענים כי מרגע שהשלימו את בניית המבנה, והעבירו אותו למפיק, והאחריות היא של מארגני הטקס".

לפי המשטרה, למבנה שקרס היו תוכניות בנייה, אולם אין בנמצא אישור בנייה סופי חתום בכתב. "בחקירה הזאת לא נמצאו מסמכים וככל הנראה לא יהיו גם מסמכים. הכל נעשה בעל פה, בהסכמות והבנות". עוד טוענים במשטרה כי בימים האחרונים עלו טענות לבעיות בבטיחות המבנה ממספר אנשים, שלדברי השוטרים הגיעו גם למפיק.

עורך הדין אלעד רט שמייצג את מפיק האירוע, טען בדיון כי לקוחו הביע לפני האירוע חששות מבטיחות המבנה. "לפני ארבעה ימים המפיק חושש שהכבלים שמתוחים מהפיגומים מתוחים מדי", אמר עו"ד רט, "הוא התקשר למנהל העבודה ומנהל העבודה אומר לו שהכל בסדר".

"המהנדס ויועץ הבטיחות הגיעו למקום יום יום, ואף אחד מהם לא הסב את תשומת לבו (לכך שהמבנה רעוע - ע"ר)", הוסיף עו"ד רט. לדבריו, דקות ספורות לפני הקריסה התקשר אל המפיק אחד מנציגיו באתר וסיפר לו שיש בעיה. החשוד צלצל לאנשי "עיצוב במה" שיבואו, אבל זה כבר היה מאוחר מדי.

צוות פועלים הגיע אתמול לרחבת המסדרים בהר הרצל והחל בפירוק מבנה התאורה. באותה העת היו ורשבסקי, וצוקר, בעיצומו של קרב האשמות שבו ניסו לגלגל את האחריות לאירוע זה על זה. על אף המחלוקת ביניהם, צוקר וורשבסקי מסכימים על דבר אחד: מעולם לא היה תיעוד כתוב של אישור בטיחות חתום על ידי מהנדס. המחלוקת ביניהם מתמקדת כעת בשאלה האם ניתן אישור כזה בעל פה או לא. גם במשטרה אמרו כי אף שיש בידם כמות גדולה של מסמכים שנלקחו ממשרדי חברת “עיצוב במה”, האחראית בין היתר על בניית גוף התאורה שקרס, היא לא הצליחה לאתר מסמך כזה.

מחקירת המשטרה עולה כי ביום שלפני האירוע פנו אנשי ההפקה לחברת "עיצוב במה", בבקשה שיבואו לחזק את גשר התאורה. החברה שלחה צוות למקום, אך לא דווח באיזה אופן פעל. עוד עולה כי גם שלשום, זמן קצר לפני שהתמוטט המבנה, הזעיקו אנשי ההפקה את אנשי "עיצוב במה" למקום שוב. בזמן שאלה עשו את דרכם להר הרצל, קרס המבנה על בצלאלי ועל הפצועים האחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ