תומר זרחין

נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ייפגש היום עם יו”ר הכנסת ראובן ריבלין לפגישת עבודה ראשונה, כשבמוקד הפגישה צפוי לעמוד חוק יסוד: החקיקה. ריבלין ושר המשפטים יעקב נאמן מתכוונים להביא את הצעת החוק לאישור כבר במושב הקרוב של הכנסת, בעוד גרוניס ושופטי בית המשפט העליון מביעים הסתייגות חד משמעית מנוסח ההצעה שגיבש נאמן.

גורם בבית המשפט העליון אמר כי גרוניס צפוי למתוח בפגישה בפני ריבלין ביקורת על נוסח ההצעה, ובמיוחד על הרוב הנמוך יחסית, 65 ח”כים, שעל פיו תוכל הכנסת לעקוף פסילת חוק על ידי בית המשפט העליון.

עוד צפוי גרוניס לבקר את העובדה כי הצעת החוק מאפשרת להאריך למעשה ללא הגבלת זמן את תוקפו של החוק עוקף בג“ץ. חוק יסוד: החקיקה מסדיר לראשונה בחוק את מערכת היחסים בין הכנסת לבית המשפט העליון. לבית המשפט העליון תינתן לפיו סמכות בחוק יסוד לפסול חוקים של הכנסת הסותרים חוקי יסוד אחרים.

יחד עם זאת, לכנסת תהיה הסמכות להתגבר על פסילת החוקים, באמצעות רוב נמוך יחסית, של 65 חברי כנסת בלבד. במרוצת השנים הועלו הצעות שונות לחוק יסוד: החקיקה. אחת מהן, היא הצעה של ועדה ציבורית שבראשה עמד נאמן עצמו, בתקופה ששימש עורך דין פרטי, אשר המליצה ב– 2004 על נוסח לחוק היסוד, לפיו הכנסת תוכל להחיות חוק שבג“ץ פסל ברוב של 70 חברי כנסת.

גרוניסצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי המלצת ועדת נאמן מ 2004- חוק עוקף בג“ץ יעמוד בתוקפו למשך 5 שנים בלבד, ואילו בהצעה הנוכחית של נאמן, כשר המשפטים, החוק יעמוד בתוקף לחמש שנים, אולם הכנסת תוכל להאריכו, ללא כל מגבלה, לתקופות נוספות של חמש שנים בכל פעם. נאמן לא נימק את השוני המהותי בין שני הנוסחים.

גרוניס: הצעת נאמן הקודמת היתה עדיפה

בשבוע שעבר, בטקס השבעת שופטים בהיכל בית המשפט העליון בירושלים, מתח השופט גרוניס ביקורת חריפה על הצעת החוק, שהופצה על ידי שר המשפטים יעקב נאמן ערב הפסח, וגובשה ללא שיתופו ושיתוף שופטי בית המשפט העליון בפרטיה. ”מיותר לומר כי ראוי שתזכיר כה חשוב וכה מרכזי למשטרנו החוקתי יוגש לאחר עיון ושיתוף של בית המשפט העליון“, אמר גרוניס.

גרוניס הוסיף כי ההצעה מעוררת קשיים לא מעטים, על כן יש מקום לדיון מעמיק בהצעה, ולא, היא תהיה לדעתו ”בכייה לדורות“, וציין כי היא ”סוטה“ מבחינות שונות מהצעות שהועלו בעבר, בהן מהצעת ועדת נאמן ב–2004 וציין כי ”אותה הצעה יצרה איזון ראוי וטוב יותר בין בית המחוקקים לבין בית המשפט מאשר ההצעה שהתפרסמה לאחרונה“.

גורם בבית המשפט העליון: "הצעה רעה"

לדברי גורם משפטי בבית המשפט העליון, השופטים במוסד מאוחדים בביקורת שלהם על תזכיר החוק שמאחוריו עומד נאמן, בכל הנוגע לרוב הנמוך יחסית שנדרש לכנסת לעקוף חוק שבית המשפט העליון פסל, ולעובדה כי תוקפו של חוק עוקף בג“ץ יכול להתארך, עם החלטה של הכנסת מדי חמש שנים, ללא כל מגבלת זמן.

ריבליןצילום: אלון רון

”ברור כי ההצעה היא רעה“, אמר הגורם, ”והיא מאוד רחוקה מההצעה הקודמת שהציע נאמן בעבר. רוב של 65 חברי כנסת הוא רוב קטן יחסית ויאפשר להתגבר בקלות יחסית על פסילת חוקים על ידי בג“ץ, שממילא נעשית במשורה“. הגורם המשפטי הוסיף עוד כי ”גם העובדה שתוקפו של החוק שמתגבר על הפסילה למעשה לא מוגבל, בעייתית. הצעת החוק במתכונת הזאת פוגעת במעמדו של בית המשפט העליון“.

נאמןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ