מבקר הפרקליטות לא יטפל בתלונות מהציבור

לפי המתווה שיוצג הבוקר, המבקר יעסוק בתופעות מערכתיות בלבד ויטפל נקודתית בתיקים רק לבקשת היועמ"ש או לדור; ח"כ מג'אדלה: לא ייתכן שהציבור לא יוכל להתלונן

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

גוף הביקורת החדש על הפרקליטות לא יקבל בשלב הראשון לפעילותו תלונות באופן ישיר מהציבור, אלא יתמקד בבדיקת תופעות מערכתיות כמו ניהול תקין, יישום נהלים אחיד, שקיפות תהליכי העבודה, יעילות ואתיקה מקצועית. רק כעבור שנה מתחילת פעילותו יבחן היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אם יש מקום להטיל על גוף הביקורת לטפל בתלונות המגיעות מהציבור. כך עולה מהמתווה הסופי של גוף הביקורת, שווינשטיין העביר אמש לוועדה לביקורת המדינה, לקראת הדיון שתקיים בעניינו הבוקר.

המתווה הסופי גובש לאחר שבחודשים האחרונים התגלעו מחלוקות מהותיות בין וינשטיין לפרקליט המדינה, משה לדור, באשר לגוף הביקורת שיוקם ולסמכויותיו. על פי המתווה שווינשטיין יציג הבוקר לוועדה, בראש גוף הביקורת על הפרקליטות יעמוד משפטן בכיר, ככל הנראה שופט מחוזי בדימוס, שיעסוק בנושאים מערכתיים של הפרקליטות הפלילית, האזרחית והמינהלית, ובשלב ראשון לא ישמש גוף ביקורת על התביעה המשטרתית. מבקר הפרקליטות יפעל לפי תוכנית עבודה, אך יטפל גם בנושאים מערכתיים, בהתאם לדרישת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. המבקר אף לא יבדוק את התנהלות הפרקליטות בתיקים ספציפיים, אלא אם הדבר יידרש במסגרת עבודת הרוחב שלו או שהיועץ המשפטי לממשלה או פרקליט המדינה יבקשו ממנו לברר אירועים או תלונות המצדיקים זאת לדעתם.

מלבד זאת, הגורם המפקח לא יבדוק עניינים התלויים ועומדים בפני בית המשפט, אלא בעקבות בקשה של היועץ המשפטי לממשלה.

בישיבתה האחרונה של הוועדה לביקורת המדינה, שנערכה בפברואר, דרשו חלק מחברי הכנסת כי גוף הביקורת יוכל לטפל בפניות פרטניות של עורכי דין, צדדים בהליכים משפטיים, קורבנות עבירה והציבור הכללי. הם אמרו כי אם דרישתם לא תתקבל הם יקדמו הצעת חוק פרטית שגיבשו, אשר תאפשר לציבור להתלונן בפני מבקר הפרקליטות.

יהודה וינשטיין צילום: אוליבייה פיטוסי

חברי הכנסת, בהם יו"ר הוועדה רוני בר-און, וכן אורי אריאל וראלב מג'אדלה, שגיבשו הצעת חוק פרטית להקמת גוף פיקוח על הפרקליטות, ביקרו את העובדה שהפרקליטות מסרבת לאפשר לציבור הרחב לפנות ישירות למבקר הפרקליטות שימונה ולשטוח בפניו תלונות. זאת בדומה לנעשה ביחס לתלונות נגד שופטים, המוגשות באופן ישיר לנציב תלונות הציבור על שופטים.

ח"כ ראלב מג'אדלה אמר ל"הארץ" כי לא ייתכן שיוקם גוף ביקורת על הפרקליטות מבלי לאפשר לציבור לפנות ולהתלונן בפניו ישירות על עבודת הפרקליטות. "יש לנו כוונה אמיתית ונטולת אינטרס שיהיה גוף מבקר על הפרקליטות, ושלציבור תהיה גישה ישירה אליו. ולא, נאחד כוחות ונקדם את הצעת החוק הפרטית", ציין מג'אדלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ