הנעדר במוקד עסקת החנינה - מג'די חלבי

אינדיקציות שונות מעידות על כך שהגופה עליה אמור להימסר המידע היא של חלבי הנעדר מ-2005; אביו: "מבחינתנו, עד שלא יוכח אחרת - הוא בחיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חייל צה"ל, מג'די חלבי, הנעדר מאז מאי 2005 הוא שעומד ככל הנראה במוקד עסקת החנינה לשני אסירים, כפי שדווח אמש בערוץ 2, כך עולה מאינדיקציות שונות שעלו בבדיקות מערכת המשפט והביטחון. עם זאת יש להדגיש כי עדיין לא ברורה מהימנות המידע ואם בסופו של דבר אכן תימצא גופה.

במשפחתו של מג'די חלבי, התייחסו היום בספקנות לדיווחים והדגישו כי לא הועבר לידיהם מידע קונקרטי בפרשה. נזמי, אביו של החייל הנעדר, אמר היום ל"הארץ" כי "כל פעם מקפיצים אותנו שאיזה אסיר נותן מידע. אנחנו לא יודעים אם המידע נכון או לא נכון וכל העניין הזה בחקירות. אנחנו מעודכנים וממתינים לחקירה ועדיין לא יודעים בוודאות של מי גופת הנעדר. לא אמרו לנו כלום".

האב סיפר כי אתמול בצהריים זרועות הביטחון עדכנו את המשפחה בנוגע לפרסום הצפוי במהדורות החדשות בטלוויזיה. "התקשרו כדי שלא נהיה מופתעים, אמרו שתהיה ידיעה בחדשות ושיש צו איסור פרסום. לא אמרו לנו כלום על זהות הנעדר. אז ראינו את זה בחדשות. אנחנו במצב קשה מאז ולא ישנו כל הלילה. אנחנו מחכים לדעת אם באמת יש גופה או לא". לדברי האב, "המידע שמגיע לפעמים לא תמיד ודאי. האסירים דואגים לאינטרסים שלהם. מבחינתנו הבן שלנו חי וקיים. זו התקווה שלנו וזה מה שמחזיק אותנו, עד שלא יוכח אחרת".

  אתמול פורסם בערוץ 2 כי מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, חתמה על הסדר החנינה יוצא דופן, המותנה במציאת גופה של נעדר. על פי ההסדר ישוחררו אסיר שהורשע ברצח ונדון למאסר עולם וסוחר סמים, תמורת מסירת מפה שבה מסומן מקום קבורתו של הנעדר.

  עונשו של אסיר העולם נקצב בעבר ל-33 שנה, שמתוכם ריצה עד כה 22 שנה. סוחר הסמים נדון ל-16 שנה.  על פי המידע שהגיע למחלקת החנינות, המקור האמיתי למידע הוא אסיר עולם אחר, שנגזרו עליו שני מאסרי עולם מצטברים על שני מעשי רצח בהפרש של כמה שבועות אחד מהשני. ערעורו צפוי להישמע בבית המשפט העליון בנובמבר ולפי ההסדר הוא יעביר לרוצח המורשע ולסוחר הסמים את המידע על מקום קבורתו בתמורה למימון הגנתו בערעור. לדברי גורם משפטי המצוי בפרטי הפרשה,  האסיר מערים עתה קשיים על הוצאתו לפועל של ההסדר ודורש הטבות נוספות, בהן כספיות, כתנאים למסירת המידע.

  רפי יעקב, אחיו של להב יעקב שנרצח על ידי מרדכי משה אמר היום להארץ כי עם פרסום ההסכם שערך משה עם המדינה "חוזר כל סיפור הירצחו של אחי וגורם למשפחה כאב גדול". יעקב הוסיף כי "מדובר באדם שהוא פסיכופת. איש מטורף אשר רצח שני בני אדם בלי סיבה. אני לא מאמין שאכן יש בידיו מידע אמין". לדבריו, "אסור למדינה להקל אתו ולתת לו הטבה כלשהי. האדם הזה ממזר גדול. כלפי חוץ הוא נראה איש תמים אבל הוא לקח חיים של שני אנשים צעירים בלי כל סיבה".

  ב-2007 השיקה עמותת "לחופש נולד" קמפיין בעברית ובערבית, המציע פרס של 10 מיליון דולר תמורת מידע על גורלו של חלבי. חלבי נראה לאחרונה ב-24 במאי, ב-17:00, ליד הטרמפיאדה בכפרו דליית אל כרמל. הוא משך 50 שקלים ממכשיר הכספומט שבסניף בנק הפועלים הסמוך וקנה פחית משקה במסעדה סמוכה. ככל הנראה, הוא לבש בגדים אזרחיים בעת היעלמותו. חלבי אמור היה להתייצב בבסיס שבו שירת כמאבטח מתקנים, ליד חיפה, אך לא הגיע לשם.

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ