גורם משפטי על עסקת חלבי: "אין צורך להזכיר מחירים ששולמו בעבר"

הגורם שהיה מעורב בגיבוש ההסכם אמר שההחלטה בעניין התקבלה על דעת ראש הממשלה ושר המשפטים: "התמורה סבירה לדעת כל המעורבים"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

גורם משפטי בכיר שהיה מעורב בפרטי הסכם החנינה בתמורה למידע שיוביל לאיתור גופתו של מג'די חלבי, אמר היום (שני) כי ההחלטה בעניין התקבלה על דעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר המשפטים, יעקב נאמן, ובכירים במערכת הביטחון והמשפט. "הוחלט לתת סיכוי למהלך כי נראה שיש בסיס לדברים והתמורה היתה בסופו של דבר סבירה לדעת כל אחד מהגורמים שהיו אמורים לתת את הסכמתם", כך הגורם.

הוא הוסיף כי ההסכם עם האסיר עמוס נחום גובש לפני כחודש, אז לא היה ידוע על קיומו וזהותו של המקור ממנו נחום היה אמור לקבל את המידע. בינתיים התברר כי מדובר במרדכי משה, המרצה מאסר עולם כפול על שני מקרי רצח. לדברי הגורם, הסיכון של המדינה צומצם למינימום שכן היא מוכנה לשלם רק אם תימצא גופתו של חלבי בעקבות קבלת המידע.

כשנשאל הגורם לדעתו ביחס למחיר השיב: "אין צורך להזכיר מחירים ששולמו בעבר למען החזרת גופות או שבויים מדובר באסיר עולם".

המשתחררים במסגרת ההסכם הם עמוס נחום, שריצה למעלה משני שלישים מתקופת מעצרו בגין רצח וכן סוחר סמים בשם אליאס דאלי, שנמצא לקראת סיום תקופת מאסרו - 16 שנה.

הגורם שהיה מעורב בתהליכי גיבוש ההסכם הדגיש כי לא התקיים כל משא ומתן של המדינה עם מרדכי משה, שסיפק את המידע, שלא ברורה מידת מהימנותו, לשני האסירים האחרים. הוא סירב להעריך את סיכויי הצלחתו של ההסכם, ורק ציין שבעולם העברייני, חשיפה של אסיר כמי שמשתף פעולה עם הרשויות פועלת לרעתו בין חבריו בכלא ומחוצה לו.

"התקשרו כדי שלא נהיה מופתעים"

על העסקה שבמסגרתה אמורה להימצא גופתו של חלבי, הנעדר מאז מאי 2005, דווח לראשונה אמש בערוץ 2. במשפחתו של מג'די חלבי התייחסו היום בספקנות לדיווחים והדגישו כי לא הועבר לידיהם כל מידע קונקרטי חדש.

נזמי, אביו של החייל הנעדר, אמר היום ל"הארץ" כי "כל פעם מקפיצים אותנו שאיזה אסיר נותן מידע. אנחנו לא יודעים אם המידע נכון או לא נכון וכל העניין הזה בחקירות. אנחנו מעודכנים וממתינים לחקירה ועדיין לא יודעים בוודאות של מי גופת הנעדר. לא אמרו לנו כלום".

הסכם החנינה. לחצו להגדלה

האב סיפר כי אתמול בצהריים זרועות הביטחון עדכנו את המשפחה בנוגע לפרסום הצפוי בטלוויזיה. "התקשרו כדי שלא נהיה מופתעים, אמרו שתהיה ידיעה בחדשות ושיש צו איסור פרסום. לא אמרו לנו כלום על זהות הנעדר. אז ראינו את זה בחדשות. אנחנו במצב קשה מאז ולא ישנו כל הלילה. אנחנו מחכים לדעת אם באמת יש גופה או לא". לדברי האב, "המידע שמגיע לפעמים לא תמיד ודאי. האסירים דואגים לאינטרסים שלהם. מבחינתנו הבן שלנו חי וקיים. זו התקווה שלנו וזה מה שמחזיק אותנו, עד שלא יוכח אחרת".

אביו של החייל מג'די חלבי בעצרת בה הוכרז על פרס כספי למוסר מידע אודותיו ב-2007צילום: ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ