בבסיס עסקת חלבי: הסכם חשאי בין מקור המידע לאסירים האחרים

רק לאחר החתימה גילתה המדינה כי המקור הוא הרוצח המורשע מרדכי משה, שדרש מהאסיר עמוס נחום כסף לו ולאמו תמורת "מוצר מסוג גופת אדם"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

יממה אחרי חשיפת הסכם החנינה יוצא הדופן תמורת איתור גופתו של חייל צה"ל מג'די חלבי, מתברר כי בסוד העניינים היו בין היתר, נשיא המדינה שמעון פרס ודוד מידן, ששימש כמתווך בעסקת שליט. ההסדר גובש לפני כחודש עם עמוס נחום, שהורשע בביצוע רצח ונדון למאסר עולם. נחום העביר לידי הגורמים המשפטיים והביטחוניים נתונים ראשוניים, ששכנעו באפשרות שיש ביכולתו להצביע על מקום קבורתו של חייל צה"ל נעדר.

במקביל הושג הסכם סודי בין נחום למרדכי משה, מקור המידע המרצה מאסר עולם כפול על שני מקרי רצח. על פי ההסכם, שנחתם מתחת לאף של רשויות האכיפה, משה התחייב לספק 'מוצר מסוג גופת אדם' בתמורה לכך שנחום יממן לו עורך דין פרטי שייצג אותו בערעור אותו הגיש לבית המשפט העליון. עוד התחייב נחום לספק למשה כסף להוצאות בקנטינה של בית הכלא שיטה, ולשלם קצבה קבועה לאמו של משה שיבטיחו את מחייתה בכבוד, בזמן שזה נמצא מאחורי סורג ובריח.

לאחר שניתן אור ירוק מצד גורמי הביטחון והמשפט, גיבשה מנהלת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, עו"ד אמי פלמור, הסדר חנינה, לפיו אם אכן נחום יצביע על מקום הימצאות גופת נעדר, ויתברר כי אכן מדובר בגופתו של חייל נעדר, הוא ואסיר נוסף, אליאס דאלי, סוחר סמים, המרצה איתו מאסר בכלא שאטה, יצאו לחופשי, כשדאלי יהיה פטור בנוסף גם מתשלום קנס בו חויב במסגרת פסק הדין.

במסגרת ההסכם, הצהיר נחום כי בידיו מידע אמין באשר למיקום גופה של אחד החיילים הנעדרים, גיא חבר או חלבי – כשלהערכת גורמי הביטחון, המידע נוגע לחלבי. נחום הצהיר כי הגופה נמצאת בשטח מדינת ישראל ובמקום שניתן להגיע אליה.

ההסכם בין מרדכי משה לעמוס נחום. לחצו להגדלה

במסגרת ההסכם הצהיר נחום כי הוא לא היה מעורב בדרך כלשהי במעשה עברייני כלשהו שתרם למוות של החייל הנעדר. המדינה מצידה התחייבה שנחום לא יתבקש למסור פרטים אודות זהות המקור. בנוסף, במסגרת ההסכם הובהר כי אם לא יהיה מדובר בגופת אחד משני הנעדרים, אזי המדינה תהיה פטורה מכל מחויבות כלפי נחום, דאלי או כל גורם אחר.

רק לאחר שגובש ההסדר בין נחום למדינה, לפני כחודש, התברר מקור המידע - לא אחר ממרדכי משה, רוצח קר רוח, שהורשע בשני מקרי רצח בהפרש של מספר שבועות ביניהם. אז גם התברר כי מידת אמינותו המפוקפקת של מקור המידע כבר זכתה להתייחסות של בית המשפט, בהכרעת דין נוקבת, שלא מותירה מקום לספק.

"ריפרף בין גרסה לגרסה"

השופט מנחם בן דוד, שהרשיע את משה בשני מעשי רצח כששימש נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, קבע כי "מתוך הופעתו של הנאשם, הן במהלך עדותו וחקירתו, והן מהתנהלותו הכללית במהלך המשפט, התרשמתי כי אין הוא ראוי כלל לאמוני והוא נחזה בפני כאדם כוחני, מניפולטיבי וחסר כל עכבות וכי חובת אמירת האמת היא ממנו והלאה". עוד הוא הוסיף כי "הוא אף ראה חירות לעצמו להלעיט אותנו בסיפורים וטיעונים דמיוניים, חסרי שחר וביסוס. בקלות ובקלילות, הוא ריפרף בין גרסה לגרסה, ככל שהדבר נראה לו תואם את טובתו".

אלא שמשה עצמו החל לאחרונה להציב דרישות כתנאי להעברת המידע - הכולל בין השאר מפה של מקום קבורתו של החייל הנעדר. מהמדינה הוא ביקש, בין השאר, תשלום של מאה אלף דולר תמורת מסירת המידע, בדיקה בליסטית של כלי הנשק שנקבע כי השתמש בהם לרציחותיו, וככל הנראה גם שחרור מוקדם.

גורם משפטי בכיר שהיה מעורב בפרטי הסדר החנינה יוצא הדופן, הודה היום כי לא היה תקדים להסכם מסוג זה. הגורם סרב להעריך את הסיכוי שההסדר יצא בסופו של דבר אל הפועל או אף להתחייב למהימנות המלאה של המידע שבידי האסירים. הגורם הבהיר כי המחיר אותו המדינה היתה מוכנה לשלם, הוא מחיר מינימלי, לאחר שהגורמים הרלוונטיים נתנו הסכמתם להסדר המותנה, והסיכונים שלקחה המדינה 'צומצמו למינימום'.

"אין צורך להזכיר מחיר ששילמנו בעבר כדי להחזיר גופות או לשחרר שבויים", אמר הגורם המשפטי. "התננו קודם כל קבלת תמורה מלאה, שהיא מידע מסוים על נעדר מסוים, ואם אין גופה – אין הסכם... הוחלט לתת סיכוי. נראה היה שיש בסיס לדברים והתמורה היתה בסופו של דבר סבירה".

הגורם הביע חשש שהפרסום המוקדם על ההסדר עלול לפגוע במאמצים להביא לאיתור הגופה, שכן חשיפת העובדה כי האסירים שיתפו פעולה עם הרשויות עלולה לפגוע בשיתוף הפעולה שלהם בעתיד. "אין לדעת מה קורה בין האסירים לבין עצמם בעקבות הפרסומים", הוא אמר. בימים האחרונים התפתח גם סכסוך עמוק בין משה לנחום ודאלי, והשב"ס נדרש להפריד את האסירים זה מזה, על רקע טענות הדדיות לאיומים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ