המדינה: נהרוס מבנים לא חוקיים, אך לפי סדרי עדיפויות

בג"ץ הקציב 60 יום להצגת מדיניות חדשה בעניין התחלות בנייה שנבנו על קרקע פלסטינית פרטית בבית אל; פרקליט העותר: "עמדת המדינה - עזות מצח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פרקליטות המדינה טענה היום (ראשון) בבג"ץ כי לפי עמדת המדינה, מבנים לא חוקיים על קרקע פרטית ייהרסו בכל מקרה, אך עם זאת הדרג המדיני מבקש לקבוע סדר עדיפויות ליישום מדיניות זו. את הדברים אמרה עו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים, בדיון בעתירה שהגיש עבד אל רחמן קאסם, בסיוע ארגון יש דין, במסגרתה הוא דרש כי יהרסו שתי התחלות בנייה ביישוב בית אל, שנבנו לטענתו על קרקע השייכת לו. מדובר במבנים אחרים מאלה שנמצאים בגבעת האולפנה, שעלתה באחרונה לכותרות מסיבה דומה.

מדובר בשני שלדי בתים שנבנים על ידי קבלן פרטי בחלק המערבי של בית אל, בצמוד לגדר הביטחונית. הקרקע נתפסה בשנות ה-70 לצרכים צבאיים. ב-2010 הגישו בעלי הקרקע עתירה לבג"ץ בבקשה להרוס את המבנים שבבנייה. העליון הוציא צו ביניים האוסר על אכלוס המקום. באפריל שעבר התחייבה המדינה להרוס את המבנים תוך שנה, אך ברגע האחרון חזרה בה וביקשה דחייה כדי לבחון את ההשלכות המדיניות של העניין.

בדיון הקשתה השופטת עדנה ארבל על נציגת המדינה, ושאלה האם יש שינוי במדיניות הפרקליטות לגבי הריסת מבנים הבנויים על קרקע פרטית. מנדל ענתה "המדיניות עומדת בעינה. מה שמבקש הדרג המדיני עכשיו, זה לקבוע סדרי עדיפויות לביצועה". מנדל הביאה כדוגמה את הודעת המדינה שניתנה בזמנו בעתירה שביקשה להרוס מבנים מאוכלסים שנבנו על קרקע פרטית ביישוב עפרה, שבה המדינה אמרה כי "לעת הזאת, אנו לא מפנים בעפרה".

מנדל הוסיפה כי הצוות שמורכב מראש הממשלה ושר הביטחון יידרש לדון במקרים השונים שמחייבים הריסת מבנים. לדבריה, בין השיקולים שייבחנו אם מדובר במבנים מאוכלסים או שלא, אם יש מחלוקת לגבי הבעלות על הקרקע וכן הלאה. המדינה ביקשה 90 יום להציג מדיניות חדשה. בית המשפט פסק כי הפרקליטות צריכה להגיש הודעה בנושא בתוך 60 יום.

עצרת בבית אל נגד פינוי שכונת האולפנהצילום: גיל כהן מגן

למעשה, המדינה כבר הצהירה בעבר כי בראש סדר העדיפויות של אכיפת חוקי התכנון והבנייה בשטחים נמצאים מבנים שטרם אוכלסו. במקרה הזה, למעשה חוזרת בה המדינה גם מתצהיר סדרי העדיפויות שהוגש בעבר לבג"ץ.

פרקליט העותרים, עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי כבר ניתנה התחייבות של שר הביטחון וראש הממשלה באשר לפינוי התחלות הבנייה בבית אל שעומדות במוקד העתירה. לדבריו, מעמידים את העותר ואת בית המשפט בפני עובדה, ימים לפני המועד האחרון לביצוע הפינוי.

"בפרקליטות מספרים לנו סיפור שאין לו אחיזה במציאות. מה האופק המשפטי של בקשת הפרקליטות, איזו אפשרות ישנה, מבחינה משפטית, למעט הסרת המבנים?". לטענת ספרד, מבחינה חוקית אסור להפקיע את הקרקעות עליהן ניצבים שלדי המבנים בבית אל, ואין אפשרות תכנונית להכשיר את הבנייה, למעט ביצוע צווי ההריסה.

"האם מדובר בסיבות שקשורות לסדרי עדיפויות, או עניינים קואליציוניים או פוליטיים", אמר עו"ד ספרד, "קברניטי המדינה כבר הודיעו בתקשורת שאין כוונה לבצע את ההריסות, ופה מבקשים לעגל פינות. בקשתם היא לא פחות מעזות מצח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ