מסתמן: ישראל פרי ישוחרר זמנית בשל מצבו הרפואי

בשלב הראשון הוא צפוי להשתחרר ל-3 חודשים לטובת קבלת טיפולים רפואיים. פרי הורשע בשעתו בהונאה, בין היתר של ניצולי שואה, ונשלח ל-10 שנות מאסר

תומר זרחין
תומר זרחין

שהורשע בין היתר בהונאת ניצולי שואה, צפוי להשתחרר באופן זמני ממאסר למשך שלושה חודשים לצורך קבלת טיפולים רפואיים. ההחלטה על שחרורו הצפוי של פרי נעשתה בהתאם לתיקון לחוק שחרור על תנאי ממאסר, שנכנס לאחרונה לתוקף, ושהרחיב את העילות לשחרור רפואי זמני ממאסר. בעקבותיו הסכימה הפרקליטות, על סמך חוות דעת רפואיות שהוצגו בפניה, לשחרר את פרי.

כמו-כן הסכימה הפרקליטות לשחרור הזמני בכפוף להפקדת ערבות של 50 מליון שקלים, מעצר בית מלא, איזוק אלקטרוני, עיכוב יציאה מהארץ והפקדת דרכון. עמדתה של הפרקליטות נמסרה בדיון האחרון של ועדת השחרורים, והמשך הדיון צפוי להתקיים מחר (שני).

ממשרד המשפטים נמסר כי הפרקליטות פנתה לחלק מנפגעי העבירה בפרשה ובאי-כוחם, על מנת לאפשר להם הזדמנות להביע עמדתם בפני ועדת השחרורים. בפברואר 2009 הקל בית המשפט העליון בעונשו של פרי שהורשע בהונאת ניצולי שואה, וקבע כי הוא יישלח ל-10 שנות מאסר במקום 12 שנים שנגזרו עליו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מנגד על הכרעת הדין של בית המשפט המחוזי שהרשיע אותו באוקטובר 2007 בשורה של עבירות, בפרשה שנודעה בשם "הפנסיה הגרמנית".

באוקטובר 2007 הורשע פרי בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שתי עבירות של גניבה בידי מורשה, תיווך ועיסוק בביטוח בלא היתר, הדחה בחקירה ושיבוש מהלכי משפט. לפי הכרעת הדין, פרי גנב כ-320 מיליון מארק גרמני, בסכומי פרמיות ביטוח ששולמו מראש לחברות בשליטתו, וקיבל במרמה שכר טרחה בסכום של כ-150 אלף מארק.

עו"ד ישראל פרי בבית המשפטצילום: דניאל בר און

. כן נגזרו עליו קנס בסך של 21,750,000 שקלים וחמש וחצי שנות מאסר על תנאי. בנוסף הוטל עליו לשלם 150 אלף שקל כפיצוי לעשרה מתלוננים נגדו. פרי אמר אז בתגובה כי גזר הדין "היכה אותו בתדהמה".

ב-1983 נודע לפרי כי בין ישראל למערב גרמניה נחתמה אמנה שלפיה כל אדם שהחזיק באזרחות ישראלית מ-1953 והתגורר בתחומי הקו הירוק, זכאי להצטרף לביטוח הממלכתי הגרמני ולקבל מגרמניה זכויות סוציאליות מלאות. כדי להצטרף לתוכנית הפנסיה היו צריכים המבקשים להשקיע 100 אלף מארקים גרמניים. פרי החליט להקים חברה שתייצג את האזרחים המעוניינים במימוש הזכויות בפני שלטונות גרמניה, ותסדיר להם הלוואות מבנקים בחו"ל לצורך מימושן.

בהסכמי ההלוואות נתנו הלקוחות לנאשמים הרשאה לגבות מהם פרמיות ביטוח. על פי שופט בית המשפט המחוזי, השופט זכריה כספי, כל לקוח שחתם על ההסכם, הבין כי ערך הסכם ביטוח עם חברת ביטוח חיצונית ומוכרת. בהסכמים נכללו גם הוראות לביטוח ההלוואות במקרה של פטירה והוראות לביטוח חיים. אך בהכרעת הדין קבע כספי כי פרי יצר בפני לקוחותיו מצג שווא כאילו החברות המלוות והמבטחות הן צד שלישי, שאין לו בהן כל אינטרס, בעוד שבבית המשפט התברר כי החברות שהלוו את הכסף ומשלב מסוים גם החברות שביטחו את פירעון ההלוואות היו כולן בשליטתו. כספי קבע כי חברת "בריטניה" שהקים פרי באיי קיימן אינה חברת ביטוח, וקבע כי היא נוסדה כדי ליצור לפרי מקור רווח נוסף.

כספי קבע כי פרי וחברתו "לא רכשו ביטוח כפי שהובטח, למרות שחייבו את הלקוחות וגבו מהם את הכספים שנועדו לצורך רכישת הביטוח הזה. הם חישבו את הסכומים שגבו מן הלקוחות לצורך רכישת פרמיות הביטוח מראש בשיטה בלתי מקובלת, כך שבמקרים מסוימים עלתה פרמיית הביטוח ששולמה, כביכול מראש, על מלוא גובה החוב אותה היתה אמורה לכסות. הנאשמים שלחו ידם במרמה בחלק מכספי הלווים, בזה שלקחו לחזקתם את הכספים שיועדו לרכישת ביטוח מראש מבלי לערוך ביטוח כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ