השגריר לשעבר בבלארוס מודה בהדלפת חומר סודי מחקירת השר ליברמן

זאב בן אריה הואשם שבעת שהתנהלה חקירה נגד שר החוץ, הוא העביר לו את פרטי הבקשה לסיוע משפטי שישראל העבירה לבלארוס ובשיבוש הליכי משפט

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

פרקליטות המדינה הגישה היום (שלישי) לבית משפט השלום בירושלים כתב אישום נגד שגריר ישראל בבלארוס לשעבר, זאב בן אריה, . לפי כתב האישום, העביר בן אריה לשר החוץ ליברמן - בעת שהתנהלה נגדו חקירה משטרתית - מידע על בקשה לסיוע משפטי שישראל העבירה לבלארוס בעניינו של ליברמן. מדובר בכתב האישום הראשון שמוגש במסגרת כלל החקירות שנוהלו בנוגע לליברמן.

הפרקליטות ובן אריה - שכיהן כשגריר בבלארוס בשנים 2004-2009 - הגיעו להסדר טיעון לפיו הוא יודה באמור בכתב האישום, ובית המשפט יתבקש להרשיעו בעבירות של שיבוש מהלכי משפט וגילוי בהפרת חובה. עוד הוסכם כי הצדדים יסכימו לעונש של ארבעה עד שישה חודשי מאסר, אותם יוכל בן אריה להמיר בעבודות שירות - אם ימצא כשיר לכך - וכן לעונש מאסר על תנאי, לתקופה שתיקבע ע"י בית המשפט.

העבירות המיוחסות לבן אריה נעשו כיכול בשנת 2008, בעת ששירת כשגריר בבלארוס. מתוקף תפקידו הוא היה מופקד על הטיפול בהעברתן של בקשות ישראל לעזרה משפטית אל המערכת המשפטית בבלארוס. בסוף חודש פברואר 2008, קיבל לידיו בן אריה בקשה לעזרה משפטית בעניין פלילי, שנשלחה על ידי רשויות האכיפה בישראל והופנתה לרשויות המשפט בבלארוס. העזרה המשפטית התבקשה במסגרת חקירת המשטרה בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן (שכיהן אז כחבר כנסת).

זאב בן אריהצילום: שטורעם.נט

באוקטובר 2008 ביקר ליברמן בבלארוס ובין היתר נפגש שם עם בן אריה. בעת הפגישה בין השניים יידע בן אריה את ליברמן אודות הבקשה, ומסר לידיו פרטים שונים - בין היתר בכתב - על תוכן הבקשה.

על פי כתב האישום, מסר בן אריה את המידע לידי ליברמן, מבלי שהיתה לו סמכות לכך. בנוסף, ליברמן לא היה מוסמך לקבלו, ואף היה החשוד בעבירות שבעניינן הוגשה הבקשה. עוד צויין כי בן אריה יידע את ליברמן אודות הבקשה למרות שידע כי עליו לשמור על עצם קיומה ופרטיה בסודיות. בנוסף, במעשיו התכוון בן אריה להכשיל את החקירה הפלילית שידע שהמשטרה מנהלת בעניינו של ליברמן.

בהסכמות שהושגו במסגרת הסדר הטיעון לקחה הפרקליטות בחשבון את חומרת העבירות ונסיבותיהן, כמו גם את נסיבותיו האישיות של בן אריה, את עברו הנקי, גילו המבוגר, מצבו הרפואי והעובדה שבשל גילוי הפרשה נאלץ לפרוש ממשרד החוץ לאחר שנות שירות ארוכות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ